Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Czy opłaca się wybrać coś z poza rodziny Debiana?

Zaczęty przez LukeSkywalker, Marzec 07, 2023, 12:42:55 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

LukeSkywalker

Nie jestem może zupełnie nowym linuxiarzem, ale zawsze wypróbowywałem jedynie distra oparte na Debianie (np. Ubuntu, Mint, ale osobiście wolę chyba te oparte na Debianie Stable np. Sparky...).
Przeważnie nie miałem większych problemów. Zastanawiam się czy opłaca się wychodzić poza tę rodzinę.
Często polecane są np. Fedora czy OpenSuse. Kiedyś popularna była Mandriva (obecnie są tydzień tylko jej pochodne np. OpenMandriva), a najbardziej znanym komercyjnym Linuxem jest RedHat.
Czy jest w nich coś szczególnego czego nie ma Debian czy Ubuntu? Lepsza stabilnoć? Wydajność? Czy może jakoś niespotykana nigdzie indziej funkcjonalność?

PomPom

W pewnym momencie to już raczej jeden kij i kwestia własnych przyzwyczajeń i potrzeb. Spróbuj sobie nawet dla sportu Archa - albo normalnego albo w formie Endeavour lub Cachy. Zobacz sobie jak wygląda rolling release.
Fedora jest polecana, bo nagle algorytm na YT podłapał temat, każdy linuksowy tuber musiał nagrać coś swojego i wyszedł efekt, że Fedora odkrycie stulecia najlepsza dystrybucja, gdzie jak zapytasz kogoś, kto używał Fedory wcześniej, to ci powie, że ten system jest taki sam od lat. Nie jest to jednak zła dystrybucja - to nadal alternatywa dla Ubuntu, gdy ktoś chce więcej nowych pakietów.
OpenSUSE coś rzadko ludzie polecają, a to solidna dystrybucja i ma bardzo dobrą wersję rolling release. Prędzej na test polecam Archa, bo jest popularniejszy i łatwiej znaleźć do niego rzeczy.
RHEL na desktopie to rzadkość i nie dziwię się. Widać dopracowanie i że RedHat nie musi się wstydzić to pokazywać, ale napracowania wymaga się też od użytkownika. Trzeba łączyć zasoby z Fedory z wiedzą ogólną i jakoś się wtedy buduje desktop. Mam Alma Linux (imho najlepszy klon RHELa) na laptopie jako mój główny system od ponad dwóch miesięcy i jest super, ale ma te swoje wymagania i akurat dobrze pasuje dla mnie.

Z dystrybucji, które robią coś inaczej, wybija się NixOS, ale nie umiem go sprzedać, bo oprócz tego, że ma ogromne repozytorium, to nie widzę tych jego zalet i nie rozumiem atutów jego zarządzania pakietami (może bardziej nie rozumiem jakie ja mam z tego zyski). Martin Wimpress z Ubuntu MATE się zainteresował NixOS, więc bardzo możliwe, że z tego projektu wyrośnie coś fajnego na zwykły desktop. Póki co, to nadal specjalistyczna dystrybucja.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Powiem krótko, jako użytkownik lina od wielu lat: oczywiście tak! Nic nie jest gorsze od Debiana.

ciubaka

Można spróbować. Ja próbowałem, i Suse i Fedory. Jedynie jeszcze Arch mi pozostał, z którym od czasu do czasu muszę się mocno zmagać, przy wydatnej pomocy Pawła, Roberta i czasem innych linuxiarzy. Jak dla mnie nic nie przebije stajni Deb, na moje potrzeby jest wystarczająca i najprostsza w obsłudze. Jak to mówią - "lepsze jest wrogiem dobrego". A dobrem w moim przypadku jest Sparky, MX i Xubuntu. Arch i Fedora - jedynie ciekawostką, próbą podniesienia kwalifikacji. Suse w ogóle nie pasi. Inne rodziny też.

Piotr_1988

#4
Ja bym zapytał odwrotnie, czy w ogóle jest sens instalować coś z rodziny Debiana-Ubuntu.

Fedora jest popularna nie przez jakiś algorytm na YouTube, lecz przez to, że jest lepiej doszlifowana od Ubuntu w sensie takim, że nie ma tylu bugów. Ubuntu -u mnie przynajmniej- zawsze sprawia jakieś problemy tj. zawsze coś nie działa. Tymczasem Fedora w dowolnym wydaniu i na dowolnym urządzeniu działa z uderzająco mniejszą liczbą problemów -mówię za siebie-. Ubuntu jest bardzo "silnie prekonfigurowane" - odklikanie tego, co oni w Canonicalu posustawiali doprowadza człowieka do szaleństwa lub w ogóle nie jest do zrobienia dla normalnego człowieka. Fedora przychodzi stosunkowo bardziej "surowa", bardziej schludna i możliwa umysłem do ogarnięcia. Fedora ma też czytelniejszą stronę, czytelniejsze fora, czytelniejszą dokumentację niż Ubuntu. Na stronach Fedory panuje miły społecznościowy nastrój, podczas gdy na Ubuntu czuję się, jakbym coś kupował. Wydaje mi się, że to agresywna polityka Canonicala sprawiła, że Ubuntu jest popularne; to w połączeniu z gadką o tym, jakie to Ubuntu jest "przyjazne dla użytkownika" i, że "należy je używać, bo jest najpopularniejsze".

Ubuntu (obecnie Lubuntu) mam w maszynie wirtualnej, ponieważ wypuszczam program komputerowy m.in. w postaci snapa. Z przyczyn technicznych na Fedorze Silverblue snapd nie może działać, bo olśniony developer snapów wymyślił, że będą pisać po roocie. Ponadto mam Ubuntu w kontenerze dla testowania moich paczek .deb Niestety od Ubuntu ciężko jest uciec, bo nawet będąc przekonanym do Fedory muszę pakować dla Ubuntu.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

PomPom

I jak Luke, spróbowałeś czegoś? Gotowy na potężną Almę? Urlop na instalację Gentoo wzięty?
myk byle jak jako tako

Piotr_1988

#6
Z klonów RHELa najlepszy jest Oracle Linux, bo instaluje się na btrfs.

EDIT:

Dzisiejszy artykuł o wzroście popularności openSUSE przypuszczalnie w wyniku odchodzenia od Ubuntu:
https://linuxiac.com/opensuse-grows-in-popularity/
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

LukeSkywalker

Właśnie tak się zastanawiam nad OpenSuse Leap (bo wolę dystrybucje stabilne), często jest polecany ze względu na graficzne narzędzie YAST do administracji. A ja nie lubię się męczyć w terminalu krótka pamięć :-) Właściwie miał być to mój pierwszy Linux kilka lat temu, ale zrezygnowałem po drugiej nieudanej instalacji.
Potem oczywiście Linux Mint i różne wydania Ubuntu, ale w porównaniu z nimi Debian działał trochę szybciej.
(w swojskim tutejszym wydaniu - SparkyLinux, fajnie sobie można na nim pulpity po-testować. Pół roku taki, pół roku taki...) 


A orientuje się ktoś jakiej dystrybucji używa twórca Linuxa, Linus Torvalds?

linux4ever

CytatWhat Linux distro does Linus Torvald use?
He subsequently wrote a free-software replacement for it called Git. In 2008, Torvalds stated that he used the Fedora Linux distribution because it had fairly good support for the PowerPC processor architecture, which he favored at the time. He confirmed this in a 2012 interview.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

PomPom

Torvalds kiedyś używał openSUSE, później przesiadł się na Fedorę i został na niej chyba do teraz. W openSUSE coś czytałem, że zdenerwował się na stałe pytanie o hasło. Linus jest prostym człowiekiem - system ma działać i nie wchodzić w drogę, bo on jest programistą, a nie majstrem. W tamtym roku romansował z Asahi Linux, bo podoba mu się Macbook M1, a Asahi jest najgłówniejszą inicjatywą w tym kierunku.
myk byle jak jako tako

ciubaka

Jakby co - to YAST wcale nie jest tak prostym i przyjaznym graficznym narzędziem, jak o nim się pisze i mówi. Konsola w Suse i instalowanie "jednoklikiem" z repozytoriów są niezbędne. YAST z tego co ja ogarnąłem - był tylko wspomaganiem systemu, to nie Apptus, nie Synaptic i nie Gnome System Manager, nawet nie nieszczęsna DNF Dragora.

melis

#11
No nie do końca się zgodzę z przedmówcą. Dość długi czas używałem OpenSuse i faktycznie Yast, to panel sterowania Windows :D Zrobi się z jego poziomu niemal wszystko, oprócz aktualizacji systemu,bo tę najlepiej wykonać za pomocą konsoli. I de facto, to jedyna czynność, którą trzeba wykonywać w konsoli. Całą resztę - instalacja oprogramowania, zarządzanie repozytoriami, wyszukiwanie oprogramowania, konfiguracja i obsługa Grub2 jak i jego update - wszystko to i wiele więcej, wykonać można z poziomu narzędzi znajdujących się w Yast. Mało tego: gdy np zainstaluje się nie właściwy sterownik, przez który system, w następnym rozruchu nie zdoła się uruchomić do GUI, to Yast uruchamia się w konsoli i w trybie cli, jest niemal równie funkcjonalny, dzięki czemu można usunąć feralny sterownik, bądź cokolwiek innego, doinstalować ;)  Tak teraz się przyglądam, to Yast generalnie zawiera wszystko :) Plus zarządzanie Vmkami...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum