Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Mx i brak polskich liter w KDE

Zaczęty przez mlotek, Luty 26, 2023, 01:52:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mlotek

Witam,
Mam zainstalowane srodowiska Xfce, Plasma i GNOME. W Xfce i Gnome clasic moge prawidlowo wprowadzac polskie litery, w KDE nie. Moze to miec zwiazek z brakiem mozliwosci wprowadzenia w "ustawieniach lokalnych" polskiego jezyka. Proba wybrania skutkuje komunikatem:          debconf: DbDriver "config": /var/cache/debconf/config.dat is locked by another process: Resource temporarily unavailable
"Skonfiguruj ustawienia regionalne" anulowany: exit [1]

Przy korzystaniu z Mozilla nie wyswietlaja sie rozne litery, co czasem uniemozliwia korzystanie z aplikacji. 
Od poczatku mialem z tym klopoty w KDE. Przeczytalem duzo roznych rad i artykolow i jedyny sukces to bylo polecenie setxkbmap pl, ktore wprowadzalo mozliwosc wpisywania polskich liter, ale za to wyswietlanie wszystkich liter bylo nieprawidlowe.
Pozdrawiam

linux4ever

Doinstaluj polskie czcionki i zmień język na polski przez wybór polskiego servera pakietów.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

mlotek

Wygląda na to, że problem rozwiązałem przez szczegółowe grzebanie w ustawieniach KDE klawiatury. Poprzednio nie przyłożyłem się należycie.
Niestety czasem występuje niewyświetlanie części liter. Po powtórnym załadowaniu strony jest dobrze. To chyba ma związek z kartą graficzną i sterownikiem?
Pozdrawiam

PomPom

Cytat: linux4ever w Luty 26, 2023, 02:05:46 PMDoinstaluj polskie czcionki i zmień język na polski przez wybór polskiego servera pakietów.
Co miałeś przez to na myśli?

mlotek, jaka przeglądarka? Spróbuj w terminalu wpisać: fc-cache -fv
myk byle jak jako tako

mlotek

Mam zainstalowane GNOME, Xfce i KDE. Tylko w KDE są problemy z wyświetlaniem i wyżeraniem liter. Początek informacji o systemie jest poniżej:
[CODE]perl: warning: Setting locale failed.
perl: warning: Please check that your locale settings:
LANGUAGE = "pl",
LC_ALL = (unset),
LC_MONETARY = "pl_PL.UTF-8",
LC_MEASUREMENT = "pl_PL.UTF-8",
LC_TIME = "pl_PL.UTF-8",
LC_COLLATE = "pl_PL.UTF-8",
LC_NUMERIC = "pl_PL.UTF-8",
LANG = "pl_PL.UTF-8"
    are supported and installed on your system.
perl: warning: Falling back to the standard locale ("C").
[/code]
Tutaj jest komunikat z Konfiguracji ustawień lokalnych:
perl: warning: Setting locale failed.
perl: warning: Please check that your locale settings:
LANGUAGE = "pl",
LC_ALL = (unset),
LC_MONETARY = "pl_PL.UTF-8",
LC_MEASUREMENT = "pl_PL.UTF-8",
LC_TIME = "pl_PL.UTF-8",
LC_COLLATE = "pl_PL.UTF-8",
LC_NUMERIC = "pl_PL.UTF-8",
LANG = "C.UTF-8"
are supported and installed on your system.
perl: warning: Falling back to a fallback locale ("C.UTF-8").
locale: Nie można ustawić LC_ALL na domyślną lokalizację: Nie ma takiego pliku ani katalogu
debconf: nie udało się zainicjalizować nakładki: Kde
debconf: (debconf-kde-helper terminated abnormally (exit status: 1))
debconf: powrót do nakładki: Qt
debconf: nie udało się zainicjalizować nakładki: Qt
debconf: (Can't locate Debconf/FrontEnd/Qt.pm in @INC (you may need to install the Debconf::FrontEnd::Qt module) (@INC contains: /etc/perl /usr/local/lib/x86_64-linux-gnu/perl/5.32.1 /usr/local/share/perl/5.32.1 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/perl5/5.32 /usr/share/perl5 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/perl-base /usr/lib/x86_64-linux-gnu/perl/5.32 /usr/share/perl/5.32 /usr/local/lib/site_perl) at (eval 18) line 2.)
debconf: powrót do nakładki: Dialog
debconf: nie udało się zainicjalizować nakładki: Dialog
debconf: (Zmienna TERM nie jest ustawiona, więc nakładka "dialog" nie może działać.)
debconf: powrót do nakładki: Readline
debconf: nie udało się zainicjalizować nakładki: Readline
debconf: (Ta nakładka wymaga terminala sterującego.)
debconf: powrót do nakładki: Teletype
/usr/bin/locale: Nie można ustawić LC_ALL na domyślną lokalizację: Nie ma takiego pliku ani katalogu
Blędne wyświetlanie liter jest widoczne w moim komputerze, na podglądzie wszystko jest dobrze. Używam Mozilla
i laptop Samsung. Jak trzeba to wyślę całą info o komputerze. Z komunikatów wynika, że coś trzeba doinstalować, ale nie wiem jak.

linux4ever

#5
Chodzi tu po polski pakiet językowy:

https://pl.wikibooks.org/wiki/Linux_Mint/Instalacja_polskiego_j%C4%99zyka

Mx to to samo tylko pewnie powinno być kde zamiast gnome.

Wszystko i tak bazuje na debianie jakiego używam jak coś to pomogę.

CytatPo instalacji systemu czasami mamy do czynienia z nie w pełni spolszczonym systemem np. nazwy są w języku angielskim. Przyczyną może być brak zainstalowanych paczek 'language-pack-gnome-pl' i 'language-pack-gnome-pl-base'. Aby to zmienić uruchom

Menu > Akcesoria > Terminal -> i wpisz w terminalu

 sudo apt-get  install language-pack-gnome-pl language-pack-gnome-pl-base

Zostaniesz poproszony o wpisanie hasła. Wpisując je nie będziesz widział wprowadzanych znaków, po czym wciśnij klawisz Enter. Ponownie uruchom komputer.

Żeby sprawdzić czy mamy polską wersję systemu uruchom ponownie Terminal i wpisz

 sudo locale

Aby spolszczyć Firefoxa należy wpisać

 sudo apt-get install firefox-locale-pl

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

PomPom

sudo dpkg-reconfigure locales
Wybierasz tam pl_PL.UTF-8 (za pomocą spacji, zatwierdzasz enterem).

myk byle jak jako tako

mlotek

W końcu polskie litery w KDE działają, po doinstalowaniu różnych uzupełnień z KDE. Niestety część liter nie wyświetla się prawidłowo. Dotyczy to głównie przeglądarki Mozilla. Losowo część liter nie jest wyświetlana. Czy może wynikać to z faktu, że laptop jest z 2011 roku, a sterownik Nvidia z 2022 roku? Może próbować zainstalować starszą wersję sterownika?

To  sudo dpkg-reconfigure locales też działało.

pavbaranov

Nie - nie znam MX, ale prawdopodobnie brakuje Ci jakichś paczek *-pl, lub też masz złe czcionki ustawione w programie.

linux4ever

Co do sterownika nie ma to znaczenia.

I możliwe że to to:

https://linuxconfig.org/how-to-install-and-manage-fonts-on-linux

Zarządzanie czcionkami ja u siebie musiałem stworzyć plik który je czyta:

CytatThe fontconfig library

on Linux-based operating systems, fonts are managed via the fontconfig library. The directories where the fonts should be installed are declared in the /etc/fonts/font.conf configuration file:

<!-- Font directory list -->
        <dir>/usr/share/fonts</dir>
        <dir>/usr/share/X11/fonts/Type1</dir> <dir>/usr/share/X11/fonts/TTF</dir> <dir>/usr/local/share/fonts</dir>
        <dir prefix="xdg">fonts</dir>
        <!-- the following element will be removed in the future -->
        <dir>~/.fonts</dir>

Bo u mnie nie było tego pliku i nie czytało wszystkich.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

mlotek

Nieprawidłowe wyświetlanie wszystkich liter dotyczy chyba tylko KDE. Wygląda to tak, jakby każda liczba kodowa odpowiadająca znakowi była przypisana do znaku zupełnie losowo. Nie wiem jak wysłać zrzut fragmentu ekranu, byłoby łatwiej zrozumieć.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum