Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

jaki mint jest bezawaryjny?

Zaczęty przez angar, Luty 25, 2023, 05:40:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

angar

cześć
jaki mint jest bezawaryjny?(środowisko graficzne)

pavbaranov

Jedyne środowisko graficzne, które jest rozwijane przez Minta i od niego pochodzi (w części) to Cinnamon. Pozostałe dwa to paczki wprost z *buntu, na których w Mint kompletnie się nie znają. Nie dbają o nie, nie mają ściągniętego kodu, nie opiekują się. Zatem przy tak postawionym pytaniu - jedynie za Cinnamona odpowiada Mint i jest to tak bezawaryjne, jak są to w stanie ogarnąć.
Nie ma oprogramowania bezawaryjnego. Nawet komercyjnego. I każde ma coś za uszami.
Nie przejmuj się tym i weź to co Ci pasuje. I tak z 90% awaryjności oprogramowania, w tym DE, jest wynikiem "takich sobie" umiejętności w jego obsłudze przez użytkownika.
W przypadku Minta - brałbym Cinnamon. Pozostałe dwa - w forkach *buntu (choć tam są pi*** snapy).

Albedo 0.64

Jak napisał kolega powyżej, nie ma bezawaryjnych systemów. Używałem Mintów przez kilka lat, głównie były to wersje LMDE 2 i 3 na Acer Aspire i HP Elitebook. W międzyczasie instalowałem Minta 20 na Sony Vaio. W LMDE dostępny jest tylko Cinnamon, ogólnie system nie sprawiał mi problemów; stabilność i responsywność na przyzwoitym poziomie pod warunkiem, że sprzęt daje radę. Na starsze i słabsze sprzęty proponuję Minta ubuntowego z MATE lub XFCE. Oprogramowanie we wszystkich wersjach jest utrzymywane z repozytoriów bazowych Debiana lub Ubuntu oraz repozytorium dystrybucji. W wersjach ubuntowych nie ma obsługi Snapów (choć można to włączyć na życzenie),programy są dostarczane w formacie deb lub Flatpak. Nie ma również Waylanda i PipeWire. Załoga Minta stawia przede wszystkim na stabilność dystrybucji i stosuje zachowawczą politykę aktualizacji oprogramowania według zasady "Jeśli działa, to nie ruszaj". Ja zawsze polecam dystrybucję z "flagowym" środowiskiem którym twórcy najlepiej się opiekują. W przypadku Minta jest to Cinnamon ale jest "cięższy" i bardziej wymagający od pozostałych. Jak najbardziej mogę polecić wersję z MATE które współdzieli pewne elementy z Cinnamonem i zespół Minta bierze aktywny udział w rozwoju tego środowiska. 
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

angar


PomPom

Cytat: angar w Luty 25, 2023, 05:40:42 PMjaki mint jest bezawaryjny?
Żaden.

Cytat: angar w Luty 25, 2023, 08:01:50 PMjest ubuntu mate może?
Jest, i jest bardzo dobrą dystrybucją. Nie jest jednak bezawaryjny.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum