Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

problem z instalacją PCLinuxOS KDE FullMonty 2014.05 (64 bit)

Zaczęty przez lukand, Maj 14, 2014, 06:03:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lukand

Witam!



Chciałbym prosić o pomoc w zdiagnozowaniu problemu. Postanowiłem zainstalować wyżej wspomnianą dystrybucję. Mam płytę główną 770-C45, 16 GB pamięci operacyjnej, procesor AMD Phenom II. Rzecz w tym, że pasek postępu instalacji osiąga maksymalne położenie, lecz dalej nic się nie dzieje. Uruchomiłem więc opcję 'Check media' lecz rezultat wskazuje na błąd dysku. Próbowałem ma różnych napędach, lecz efekt ten sam. Spróbowałem zweryfikować faktyczny stan dysku korzystając z analogicznej opcji ale dla płyty z PLLinuxOS Gnome2010.12. Ku memu zaskoczeniu komunikat w tym przypadku wskazuje na brak błędów. Dokonałem więc jeszcze kolejnego testu korzystając z płyty Hiren's Boot CD 15.1. Wynik potwierdził i tu dobry stan dysku. Co zatem może blokować instalację systemu FullMonty?

pavroo

Witaj

Prawdopodobnie jest to spowodowane błędem instalatora.

W sytuacji zatrzymania procesu instalacji trzeba znaleźć i zachować log instalatora, który będzie można przeanalizować.  Log może być zapisywany w /var/log/ , katalogu domowym lub innym.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukand

Rzecz w tym, że proces instalacji na dysku twardym w ogóle nie zostaje rozpoczęty. Wygląda to tak, ze przeprowadzany jest wstępny etap, ale instalator nie przechodzi dalej (nie pojawia się żaden ekran z opcją podziału na partycje). Czy to może wina nośnika, czy obrazu płyty instalacyjnej? Wynik weryfikacji zapisanej płyty był pozytywny.  

pavroo

Znajdź polecenie uruchamiające instalator (w synaptic, katalog /usr/bin/, /usr/lib/).

Natępnie uruchomi instalator w terminalu poleceniem, z prawami admina.

Sprawdź/skopiuj to co wyrzuci terminal.  
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukand

Nie bardzo kojarzę jak mógłbym tego dokonać. Którą opcję przy uruchamianiu płyty musiałbym wybrać, aby było to możliwe?

pavroo

Uruchom system Live, następnie z menu uruchom Synaptic i poszukaj "installer" lub coś podobnego.

Możesz również przeszukać katalog /usr/bin lub /usr/lib - instalator gdzieś musi być zainstalowany i posiadać plik binarny do jego uruchomienia. Ten właśnie plik, a właściwie jego nazwę wpiszesz do termianala i sprawdzisz jaki błąd wyskoczy.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukand

Czy znaczy to, że na wstępnym etapie musiałbym najpierw dotrzeć do wyświetlonego pulpitu systemu uruchomionego z płyty, czy należy to rozumieć inaczej?

pavroo

Innego sposobu nie ma.

Uruchom PCLinuxOS z płyty.

Następnie z menu pulpitu uruchom terminal i wpisz (już nalazłem):

Code:

su
draklive-install-lock-storage


Hasło admina (su) wpisz: root

Następnie skopiuj do pliku tekstowego to co zobaczysz w terminalu.

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukand

Sprawdzę, czy uda mi się uruchomić w ten sposób.

lukand

Wracam do przerwanego wątku. Uruchomienie systemu z płyty jest u mnie jednak niewykonalne. Na ekranie widzę jedynie  logo systemu, napis ,,PCLinuxOS" a poniżej KDE4 FullMonty" pomarańczową czcionką. Pod spodem kompletny niebieski pasek wczytywania i dalej nic się nie dzieje (żadnych komunikatów, ani błysków diody pracy twardego dysku). Czy obraz płyty był niekompletny? Nie mam w tej chwili żadnej nowej teorii. Na tym samym komputerze lecz na innym dysku twardym mam 64-bitowego Linuksa Mandrivę 2010.2 Gnome. I ten system jakoś działa. Co blokuje instalację rzeczonego PCLinuksa?

pavroo

To nie instalacja jest blokowana a system Live ma problem z uruchomieniem.

Najczęstrzym powodem może być brak sterowników dla Twojego komputera/jego podzespołów.

Spróbuj uruchomić system Live w bezpiecznym trybie.

Po ukazaniu się ekranu startowego wybierz "Video safe mode - FBDEV" i daj Enter.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukand

Postąpiłem zgodnie z tą sugestią, lecz efekt niestety pozostaje bez zmian. Czy zatem konfiguracja sprzętowa w moim przypadku jest barierą nie do pokonania?



Na dole ekranu widzę jeszcze:



F5 Sterownik

—Tak

—Nie



oraz:



F6 Opcje jądra

— Domyślne

— Bezpieczne ustawienia

— Bez ACPI

— Bez lokalnego APIC



Czy da się to jakoś wykorzystać?

pavroo

Proponuję abyś wykonał dwie czynności:

1. Sprawdź sumę kontrolną md5 lub sha, jeśli tego nie zrobiłeś - możliwe, że obraz iso jest uszkodzony.

2. Jeśli masz inny system operacyjny zainstalowany na dysku (inny Linux lub Windows), spróbuj uruchomić PCLinuxOS na wirtualnej maszynie, np. VirtualBox lub WMWare Player. Wtedy będziesz miał pewnośc czy obraz jest uszkodzony czy to problem ze sterownikami twojego komputera.

Możliwe, ze jest uszkodzony - wtedy należy pobrac nowy obraz.

Czy używasz jakiegoś menadżera pobierania? http://linuxiarze.pl/akcelerator/ Przy tak dużym pliku jest to konieczne.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukand

Co do sumy kontrolnej, to nie wiem jak dokonać takiego sprawdzenia. Czy mogę prosić o wskazówkę?

lukand

Sprawdziłem sumę kontrolną pliku ISO, który pobrałem za pośrednictwem Windows 8. Skorzystałem z programu AbleSearch Manager. Program podaje numer: 9C1C4AD772156A85632AEBBAEDDCE699. Jest więc to zgodne z tym, który widnieje na stronie internetowej do pobrania pliku obrazu. Albo robię coś nie tak, albo jednak plik obrazu jest poprawny. Wówczas problem z instalacją nadal pozostaje nierozwiązany.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum