Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

partycje linux mint?

Zaczęty przez angar, Luty 21, 2023, 10:08:11 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

angar

cześć
mam dysk 240gb na jakie partycje go podzielic i ile  dać gb ?

romanek

ty nie dziel niczego nacisni na caly dysk  i zrobi to za ciebie, a jak pozniej poznasz to bedziesz wiedzial jak

pavbaranov

Cytat: angar w Luty 21, 2023, 10:08:11 AMcześć
mam dysk 240gb na jakie partycje go podzielic i ile  dać gb ?
A co chcesz uzyskać?

angar

chciałem uzyskać partycje /boot - butujaca, trzeba czy nie ?

CDeB

#4
Nie, nie jest bardzo potrzebna. Utwórz partycje główną / około 25 - 50 GB, zależnie ile planujesz zainstalować oprogramowania (ja mam zajęte około 22GB). Możesz utworzyć partycje wymiany, zależnie od ilości posiadanego RAMu, ale te 1 GB radzę poświęcić (jak nie utworzysz, mint zrobi własną, tymczasową partycje wymiany). Resztę przeznacz na partycje domową, /home gdzie będziesz trzymał swoje pliki. Tak to widzę.

Edit:
Jeżeli posiadasz UEFI zamiast BIOSu a sposób partycjonowania to GPT a nie MBR, to potrzebujesz jeszcze partycji EFI, zamontowane w /boot/efi. Zazwyczaj 100 MB wystarczy. W przypadku gdy masz np. Windows na drugim dysku, Mint wykryje tą partycje i automatycznie się w niej zamontuje. Jeżeli jej nie posiadasz musisz utworzyć taką samemu.
Więcej tutaj
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

angar


Zobacz najnowsze wiadomości na forum