Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją Parrot OS na laptopie Dell (bootloader) - ROZWIĄZANY

Zaczęty przez andgasow, Luty 11, 2023, 03:41:31 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

andgasow

Dzień dobry wszystkim.
Mam problem z zainstalowaniem Parrot OS na laptopie Dell E6330.

Stoi już na nim Win10 i Ubuntu. Grub działa świetnie.
Bawiłem się ostatnio Kali z usb na persistance, ale się zawiodłem więc przyszedł czas na Parrot OS - ale z instalacją na twardym.

Stworzyłem miejsce, wystartowałem instalację z USB, wszystko się ładne ładuje do momentu wgrywania opcji bootowania.

Wyskakuje mi błąd:
command 'grub-install --target=i386-pc --recheck --force /dev/data/sda' returned non-zero exit status 1

Co robić? Co zmienić by instalacja się powiodła, lub jaką dać sekwencję uruchamiania w grub-customizer by pykło?

Tak to wygląda:


EDIT: Problem wyskakuje zawsze i niezależnie od tego czy Parrot jest instalowany jako drugi/ trzeci system czy jako jedyny.

EDIT2: Problem rozwiązany. Do stworzenia bootowalnego USB używałem Rufusa a powinienem polecanego przez parrotów Etcher: https://www.balena.io/etcher#download-etcher.

linux4ever

#1
To 32 bitowy czy 64 bitowy system ?

No i czym instalujesz ?

Ja polecam ventoy bo nigdy nie miałem tego problemu na nim.

I tam pisze że nie ma partycjo boot.

No i czy mógłbyś wkleić to zdjęcie na forum wtedy będzie łatwiej innym pomóc.

A i znalazłem rozwiązanie tego problemu na innym systemie.

https://forum.endeavouros.com/t/command-grub-install-target-i386-pc-recheck-force-dev-nvme0n1-returned-non-zero-exit-status-1/734/2

Piszą żechodzi tam o uefi.

CytatGPT disks are not good at handling MBR/BIOS boot. They are meant for UEFI boot.

Zmień na uefi lub zrób partycję boot.


"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

andgasow

Dzięki za odpowiedź.
Wszystkie systemy na lapku są 64 bitowe.
Instaluję przy pomocy rufus-3.21

W biosie mam ustawione:
UEFI Boot, Enable Legacy Option ROMs, SATA = AHCI, Secure Boot Disabled

Wypowiedź na tym forum widziałem, instalator odpalam z opcji:
Legacy Boot => USB Storage Device
(UEFI wrzuca mnie do GNU GRUB w którym nie wiem co robić).

Nie rozumiem o co chodzi ze zrobieniem partycji boot.

linux4ever

Mam już jak zrobić
Przesuń do 2.24 partycja ma mieć 8mb i etykietę bios-grub.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

PomPom

Wybierasz złą partycję dla GRUB. Jeżeli odpalasz na UEFI i masz już tam Windowsa (oraz Ubuntu), to powinieneś wybrać konkretną partycję EFI. Najpewniej będzie to /dev/sda1 z systemem plików FAT32 (szybki edit. tę partycję już masz).

Filmiku wyżej nie słuchaj.
myk byle jak jako tako

andgasow

Tak, filmik nic nie dał, Parrot się zainstalował, ale do GRUB-a linijki nie dodał :-D
Cytat: PomPom w Luty 11, 2023, 05:51:59 PMpowinieneś wybrać konkretną partycję EFI
Jak to zrobić?

andgasow

Ha próbowałem skompilować jedno z drugim i se boot sektor w diabły posłałem :-D
Na razie idę się z młodą pobawić, ale jeszcze tu wrócę :-)

PomPom

Kruci, nie pamiętam dokładnie jak w tego typu instalatorach to wygląda, ale to powinno być tak, że na ekranie partycjonowania na dole masz rozwijaną listę z pytaniem, gdzie zainstalować bootloader (może się różnić w tłumaczeniu). Tam musisz wybrać partycję, która na liście wszystkich partycji będzie oznakowana jako partycja EFI i będzie miała system plików FAT32.

Jeżeli już sobie całkiem pomieszałeś, to możesz spróbować: https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
Dzięki temu można naprawić bootloader.
myk byle jak jako tako

andgasow

Dzięki, tak porządnie odjaniepawliłem, że boot-repair oszalał :-)
Przeinstaluję wszystko na lapku. Najpierw nowa winda, później sam Parrot. Obstawiam, że Ubuntu mogło bruździć.
Dam znać.

A swoją drogą PomPom to bardzo fajny odgłos :-D

andgasow

Kilka godzin później...

Zainstalowałem samą windę i próbowałem doinstalować Parrota - znów to samo.
Olałem windę, próbuję instalować samego Parrota - ta sama śpiewka.

Znalazłem nowy totural na YT, instaluję wg. niego:
... i wyskakuje to:


Na dziś odpadam...

linux4ever

Problem z odmontowaniem obrazu.

Czy możesz wybrać aktualizacje systemu w czasie bootowania ?

To powinno rozwiązać problem i  w twoim wypadku bo stary laptop pewnie będzie działać partycja grub-legacy.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

PomPom

Przede wszystkim kieruj się dokumentacją: https://parrotsec.org/docs/category/installation
Jeżeli instalujesz po Windowsie (na UEFI, Parrota też tak musisz), to korzystasz z partycji boot Windowsa, tj. robisz tylko partycję root (/) i /home (opcjonalnie, żeby mieć katalog domowy na osobnej partycji). Jako system plików wybierasz ext4 (domyślny w Debianie, na którym bazuje Parrot) lub btrfs (domyślny w Parrot). Później wybierasz tę partycję FAT32, którą zrobił Windows i w niej dajesz punkt montowania /boot/efi.

Jeżeli instalujesz samego Parrota, to bez różnicy BIOS czy UEFI - nie bawisz się w ręczne partycjonowanie, tylko wybierasz opcję nad ręcznym partycjowaniem (wyczyść dysk czy coś takiego) i instalator sam ci to ogarnie. W przypadku Windowsa obok chyba też wystarczy instalatorowi dać odwalić brudną robotę (opcja zainstaluj obok Windows), byle przed instalacją była już gotowa pusta przestrzeń dyskowa.

Obie metody są w linku wyżej.

Ten błąd, który wyszedł później wskazuje na błąd w czyszczeniu systemu po instalacji. Po prostu winny jest tu instalator, a system sam w sobie się już zainstalował.

Cytat: linux4ever w Luty 12, 2023, 06:31:12 AMstary laptop pewnie będzie działać partycja grub-legacy
Ciekawi mnie, skąd ten wniosek? Grub-legacy jest wszędzie porzucony i nie ma nic wspólnego z wiekiem sprzętu.


myk byle jak jako tako

andgasow

Dzięki, usiądę do tego wieczorem lub jutro - dziś obiecałem młodej wycieczkę :-D

andgasow

#13
Jak mówiła moja stara,
Gdy już była bardzo stara:
Weź nie piernicz, tralalala,
Tylko czytaj manuala!


Problem rozwiązany.
O dziwo nawet postępując wedle instrukcji ze strony Parrot OS nie udało mi się zainstalować systemu poprawnie, ale cofnąłem się do podstaw. Pendrive zmieniłem na inny już wcześniej, ale teraz zobaczyłem, że papugaje do instalacji bootowalnego USB polecają aplikację Etcher:
https://www.balena.io/etcher#download-etcher
a ja używałem Rufusa.
Z Etcherem poszło jak po maśle!

Panowie, dzięki za pomoc, polecam się na przyszłość, hahaha :-D

Zobacz najnowsze wiadomości na forum