Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Elementary os nie bootuje

Zaczęty przez radbest, Luty 09, 2023, 09:47:50 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

radbest

Witam nagrałem na CD programem cdburnerxp płytę z elementarny os 0.1 jupiter i chciałem zainstalować na Toshiba satelitę A50 - 109, procesor 1 rdzeń 2.13, 2Gb tam, i dysk SSD, po wystartowaniu laptopa nie startuje instalka ( w biosie ustawiony rozruch z CD), dysk  SSD czysty.

linux4ever

#1
Niby secure boot przeszkadza w bootowaniu tegoż systemu jak czytałem przed chwilą.

Może być też problem z UEFI wyłącz secure boot i uefi i spróbuj jeszcze raz.

Możesz też wypalić płytę k3b i sprawdzić czy to jest bootowalny obraz.

Z moich doświadczeń niektóre płyty cd/dvd mogą być uszkodzone bo to loteria.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

radbest

Cytat: linux4ever w Luty 09, 2023, 10:10:03 AMNiby secure boot przeszkadza w bootowaniu tegoż systemu jak czytałem przed chwilą.

Może być też problem z UEFI wyłącz secure boot i uefi i spróbuj jeszcze raz.

Możesz też wypalić płytę k3b i sprawdzić czy to jest bootowalny obraz.

Z moich doświadczeń niektóre płyty cd/dvd mogą być uszkodzone bo to loteria.
[/quote

Mój zabytek nie ma uefi
Nagrałem dwie płyty dvd i jedna cd

linux4ever

#3
Zatem secure boot wyłączyć i powinno działać.

No chyba że  instalujesz z zasobożerną nakładką np: kde plasma.

Czy masz iso tylko z linią komend?

Obstawiam też słabe cpu oraz zbyt małą ilość ramu.

Najlepiej by chodził debian z xfce na i386.

Lub debian  z lxde.

A i czy dało by się włączyć ht czyli hyper threading ?

W  biosie i defaults czyli domyślne opcje by szybko startował.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

radbest

Cytat: linux4ever w Luty 09, 2023, 10:19:15 AMZatem secure boot wyłączyć i powinno działać.

No chyba że  instalujesz z zasobożerną nakładką np: kde plasma.

Czy masz iso tylko z linią komend?

Obstawiam też słabe cpu oraz zbyt małą ilość ramu.

Najlepiej by chodził debian z xfce na i386.

Lub debian  z lxde.

Dobrałem dystrybucję niby do tego sprzętu , sprzęt lepszy niż wymagania, natomiast nie mogę znaleźć w biosie secure boot może się to inaczej nazywać?

linux4ever

Teraz szukałem i niby nie ma tam takiej opcji.

Czyli powinno bootować.

Możliwe że coś z biosem ja bym go zresetował i zostawił na domyślnych ustawieniach.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

radbest

Cytat: linux4ever w Luty 09, 2023, 10:34:03 AMTeraz szukałem i niby nie ma tam takiej opcji.

Czyli powinno bootować.

Możliwe że coś z biosem ja bym go zresetował i zostawił na domyślnych ustawieniach.

tak robiłem

radbest


linux4ever

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz


linux4ever

#10
Z tego co tam widzę to nie ma tam opcji bootowania z dvd.

Bo masz jedynie napęd cd.

Zobacz te HDD priority czy jest tam opcja wybrania napędu jaki posiadasz.

Bo możliwe że to to.

I dzięki za zrzuty ekranu.

A i bios bardzo prosty tam nie ma co zepsuć.

A i jednak nie spełnia wymagań :

CytatRecommended System Specifications

    Recent Intel i3 or comparable dual-core 64-bit processor.
    4 GB of system memory (RAM)
    Solid state drive (SSD) with at least 32 GB of free space.
    Internet access.
    Built-in or wired mouse/touchpad and keyboard.
    1024×768 minimum resolution display.

https://elementary.io/docs/installation#installation
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

linux4ever

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

radbest

Cytat: linux4ever w Luty 09, 2023, 10:57:46 AMMoże ktoś inny pomoże.
Pomogłeś, dziękuję bardzo.
Idzie instalka, wymagania spełnia bo piszesz o najnowszej wersji a ja instaluje 32 bitowa wersję 0.1

pavbaranov


Idzie instalka, wymagania spełnia bo piszesz o najnowszej wersji a ja instaluje 32 bitowa wersję 0.1
[/quote]
A ja bym poradził znaleźć coś innego. Elementary OS w wersji 0.1 to praktycznie prototyp tego systemu sprzed bardzo wielu lat. Obecna wersja to już nr 7. Użytkując 0.1 prosisz się o kłopoty, zwłaszcza, że będziesz z nimi sam. Nikt bowiem nie pomoże w rozwiązywaniu problemów, które prawdopodobnie w wersjach współczesnych zostały usunięte.

PomPom

To system sprzed 12 lat, który wsparcie stracił blisko 12 lat temu. Na Linuxie nie ma tak, że do słabszego komputera bierzesz stary system i to będzie działało jak Windows wydany w podobnym czasie. Dystrybucje Linuxa się głównie starzeją i tyle.
Z problemami zostaniesz zupełnie sam, bo bardzo możliwe, że będziesz jedynym użytkownikiem tej wersji elementary obecnie.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum