Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Remastering filmów

Zaczęty przez MSki, Luty 08, 2023, 04:53:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Witam w temacie.
W zasadzie już tytuł wiele wyjaśnia, ale aby wyjaśnić o co chodzi i jednocześnie poprosić Was o pomoc, nieco więcej napiszę.
Kilka polskich seriali zostało zremasterowanych i zupełnie inaczej, w domyśle, bardzo dobrze się je teraz ogląda.
Stąd moje pytanie, czy istnieje jakiś dobry, lub bardzo dobry program na Linuksa który radzi sobie w tym zakresie ?
Próbowałem następujących;
HandBrake, Transmageddon, Shotcut, Winff, ale żaden z nich nie umożliwia poprawy jakości dodanego do obróbki materiału filmowego, a potrzebuję w zasadzie tylko dla jednego filmu, dla "Piknik pod wiszącą skałą" z 1975 roku użyć polecanego przez Was programu.
Konwersja do innego formatu jest możliwa, za pomocą powyżej wymienionych, ale to nie jest to, o co mi chodzi.

Dziękuję za zainteresowanie tematem i ewentualne porady.

linux4ever

#1
A  Kdenlive testowałeś  i avidemux ?

Avidemux ma jakieś tam podstawowe filtry.

I jest chyba tylko na flathubie i reozytorium multimedia debiana.

Jak widzę kdenlive ma taką opcję:



https://kdenlive.org/en/
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

MSki

Cytat: linux4ever w Luty 08, 2023, 04:58:41 PMA  Kdenlive testowałeś  i avidemux ?
Oba programy są dość podobne i zarazem rozbudowane ..muszę się z nimi dokładnie zapoznać, zwłaszcza że Kdenlive ma wszystkie manipulatory wyświetlane po polsku.
Dziękuję za zainteresowanie tematem.

microsofter

Podałeś tytuł filmu, a wszystko co istotne, pominąłeś: format, rozdzielczość, wielkość pliku z filmem, i najważniejsze - pochodzenie (płyta DVD-Video, zrzut z TV?). W przeważającej ilości przypadków, obróbka już posiadanego materiału, nie da ci prawie nic, a efekt końcowy nie będzie adekwatny do włożonej pracy. Sednem profesjonalnego remasteringu, jakiego efekty zauważyłeś, jest skanowanie kliszy filmowej - klatka po klatce. Jeżeli masz ten film nagrany z VHS lub analogowej TV, powinieneś skupić się na szukaniu lepszego materiału źródłowego. Próba poprawy już zgranego materiału, przeważnie jest stratą czasu.

Znam świetny darmowy program, lecz dla Windows.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

MSki

Z właściwości;
Rodzaj - MPEG-4
Rozmiar - 263,6 MB

Cytat: microsofter w Luty 12, 2023, 04:37:49 PMZnam świetny darmowy program, lecz dla Windows.
Proszę o podanie nazwy (link do ściągnięcia) tego darmowego programu. W10 mam na innym dysku i zawsze mogę go wykorzystać.

microsofter

VirtualDub. Mając ten soft, zapomnisz o całej konkurencji.
Oprócz filtrów zawartych w programie, są dostępne dodatkowe, w postaci wtyczek.

Jedyna wada, to fakt, że program korzysta wyłącznie z kodeków Video for Windows, to znaczy nie obsługuje frameworku ActiveMovie/DirectShow (w każdym razie, tak było w czasie, kiedy go używałem). Zatem, o ile nic nie zmieniło się, będziesz musiał zainstalować w systemie odpowiednie kodeki. A także, będzie problem z otwarciem filmów, które nie mają kodeka VfW (ratowałem się programem AviSynth, który ,,streamował" wideo do VD). Podobnie, zapis odbywa się do pliku AVI przez kodeki VfW - przed finalną kompresją, przydaje się, obecny w systemie, bezstratny kodek np. HUFFYUV lub dobry MJPEG.

Cytat: MSki w Luty 12, 2023, 05:52:19 PM263,6 MB
Czyli zgadłem. Mały rozmiar sugeruje niską rozdzielczość - zapewne masz nagranie z telewizji analogowej. Niewiele z tym zdziałasz, najlepiej szukaj płyty DVD-Video z tym filmem, lub chociaż pliku ,,DVD-rip".

CytatRodzaj - MPEG-4
To dużo nie mówi. Może to odnaczać:
- kontener AVI/MOV/ASF, a obraz jest skompresowany w którymś MPEG-4 (Microsoft MPEG-4, Apple, DivX, Xvid, lub - na szczęście wymarły - AngelPotion), albo
- plik MP4, gdzie obraz jest w H.264 (inaczej zwany AVC).
Ale to już ma marginalne znaczenie dla sprawy. Działaj, walcz. A potem, jeśli zależy ci na tym filmie, i tak będziesz szukał lepszego źródła.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

microsofter

#6
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

MSki

Dziękuję za linki i pochylenie się nad tematem :)

LukeSkywalker

Wiem, że problem już rozwiązany, ale jeśli chodzi o edycję wideo pod Linuxem to jest taki program jak Cinellera - najbardziej zaawansowany opensourcowy NLE (non linear editor- do nieliniowej edycji wideo). Jedną z najbardziej przydatnych opcji jest możliwość edycji niezależnie każdego z kanałów audio. Masa różnych efektów. Całość osadzone w okropnym wielookienkowym interfejsie.
A jeśli komuś zależy raczej na wygodzie niż na funkcjonalności to bardzo wygodny jest wg. mnie Video Seqence Editor (VSE) w Blenderze (tylko trzeba się przyzwyczaić, nauczyć paru skrótów i włączyć pliki proxy, żeby się nie ciął). Bardzo fajne są np. funkcje grupowania pasków wideo.

P.S. Virtualdub ma dosyć dobre wyniki w Wine (https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=438)
ale osobiście nie próbowałem.
I jest też ulepszona wersja VirtualDub2
( https://sourceforge.net/projects/vdfiltermod/ ) dodaje między innymi nowe kodeki jak h264.

MSki

Nie, nie, problem nie jest jeszcze rozwiązany, bo gdyby tak było, napisałbym o tym.
Żadnych nowych informacji i spostrzeżeń nie zamieszczałem w temacie, bo jestem na etapie nauki obsługi kilku programów, a z tym jak zawsze się schodzi.

Cinelerra, Curlew, Kdenlive, Blender - te programy mam zainstalowane, tylko nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy któryś z nich poradzi sobie z zadaniem, jakie przed sobą postawiłem(?).

LukeSkywalker

Ale problem dotyczy poprawy jakości filmu tak? Jeżeli jest to jakieś wyjątkowe nagranie to może upskalowania i inne dziwy ze sztuczną inteligencją?
Jest tego pełno na internecie ale albo płatne, drogie programy albo usługi online zbierające prywatne dane, albo jakieś skrypty w pythonie które tylko programiści potrafią uruchomić. Nigdy się nie bawiłem tymi narzędziami więc nie powiem czy coś pomogą.

Ale jeżeli to film z TV to nie chodzi przypadkiem o jakąś starą wersję lektorską czy coś?
Bo jeśli tak to można poprostu wydobyć ścieżkę audio i dograć do zagranicznego obrazu.

MSki

Cytat: LukeSkywalker w Marzec 04, 2023, 12:43:39 AMAle problem dotyczy poprawy jakości filmu tak?
Tak, napisałem wszystko we wpisie otwierającym temat.


Zobacz najnowsze wiadomości na forum