Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

zmiana LibreOffice po aktualizacji

Zaczęty przez Piejanto, Luty 19, 2023, 08:18:31 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Jakieś trzy tygodnie temu po aktualizacji zauważyłem inną ikonę LibreOffice.
Okazuje się, że jest to ikona LibrerOffice-fresh. Ma ona interfejs amerykański i nie daje wyboru interfejsu, chociaż można wybrać rodzaj języka i klawiatury .pl

Daję sobie radę ale wolałbym wrócić do poprzedniej wersji LibreOffice
Tyle,że nie jestem pewien, jaka to była wersja.
Po poszukiwaniach wyszło mi, że powinienem mieć wersję LibreOffice-still
taką:

https://pl.libreoffice.org/pobieranie/stabilna/

ale nie jestem pewien.

Octopi mi pokazuje, że aktualnie jest zainstalowana wersja LibreOffice-fresh, ale również wersja LibreOffice-still jest w oficjalnym repozytorium, więc nie powinienem mieć problemu z odinstalowaniem wersji fresh i zainstalowaniem wersji still.

Proszę o podpowiedź

pavbaranov

Nowa ikona LO jest związana z tym, że taką sobie zrobili. LO rozprowadzany jest w paczkach libreoffice-fresh bądź libreoffice-still, które mają domyślny interfejs, czyli angielski. Do lokalizacji niezbędna jest odpowiednia paczka i w przypadku polskiej dla wersji still powinieneś zainstalować libreoffice-still-pl a dla fresh - libreoffice-fresh-pl.
BTW: Wszystko pięknie opisane na wiki :)
PS: Obecna fresh ma sporo poprawek względem still. Numerki w przypadku LO są jedynie pewną konwencją. Od dłuższego czasu zasadniczo interfejs programu nie ulega zmianie, a jedynie w wersjach poprawkowych starszych (still) masz tylko poprawki, zaś nowe funkcje lub bardziej zaawansowane poprawki (także błędów) są we fresh. Sam musisz zatem zadecydować co potrzebujesz, a kierowanie się ikonką jest najmniej odpowiedzialnym wyborem, zwłaszcza, że za pół roku w wersji still będziesz miał taką samą, jak obecnie we fresh :) Zresztą samą ikonkę można zmienić.
Sam zatem musisz ocenić, która

PomPom

+1 do słów pavbaranova.

LibreOffice najlepiej mieć w aktualnej świeżej wersji. W linku, który zapostowałeś, jest wersja 7.5, czyli ta nowa świeża.
myk byle jak jako tako

Piejanto

#3
@pavbaranov

Dzięki. Nie wpadło mi do głowy, że wiki zajmuje się LO. Ponadto, dość słabo mi idzie czytanie angielskojęzycznych textów dotyczących komputrów.
Co do tego, że powinienem zainstalować libreoffice-fresh-pl, to mi przyszło do głowy ale zdrefiłem, gdy mi pokazało, że konfliktuje z aktualnym interfejsem. Teraz sobie myślę, że to logiczne, skoro ma zainstalować inny interfejs. Dzięki.

@PomPom
Dzięki za podpowiedź. Będę miał mniej roboty, bo w takim razie pozostanę przy libreoffice-fresh mam do doinstalowania  libreoffice-fresch-pl
*****************************
ZROBIONE.
Pokazywało że konfliktuje z [libreoffice.pl]. tyle tylko, że LibreOffice.pl już w ogóle nie ma.
No, to doinstalowałem LibreOffice-fresh-pl i teraz jest pięknie i tak jak tego pragnąłem.

Dzięki za porady. Zdrowia.

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Luty 20, 2023, 09:38:47 PMPokazywało że konfliktuje z [libreoffice.pl]. tyle tylko, że LibreOffice.pl już w ogóle nie ma.
No, to doinstalowałem LibreOffice-fresh-pl i teraz jest pięknie i tak jak tego pragnąłem.

Ło panie boże nie wiadomo z czasów Ty jakich. Libreoffice-pl nie istnieje w Archu już tyle lat, że nawet taki Matuzalem jak ja tego nie pamięta, ale sprawdziłem - ostatni raz była 27 maja 2014 r.. Wówczas w miejsce paczek libreoffice (bez fresh i still) pojawiły się libreoffice-fresh oraz libreoffice-still wraz ze swoimi paczkami językowymi. Nowe paczki językowe dostały prawidłowe deklaracje, które przy aktualizacji powodują zastąpienie dotychczasowych, jeśli je wykryją. W Twoim przypadku... Cóż... Od blisko 9 lat masz jak się okazuje niezaktualizowany system (przynajmniej w całości i prawidłowo). Nic dziwnego, że często miewasz problemy, które z aktualizacją jego się łączą.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum