Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jakie distro na początek

Zaczęty przez kevlar, Styczeń 23, 2023, 08:39:11 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

1. Nie, to nie jest tak, że linux to system na konsoli oparty. Ją masz. I jeśli potrafisz z niej korzystać (tj. z komend, które tam możesz wydawać) to jest to najsensowniejsze rozwiązanie. Nie niesie też problemów. Natomiast to twierdzenie ("linux na konsoli jest oparty") bierze się stąd, że na linuksa od lat jest mnóstwo różnych DE/WM, różnych menedżerów paczek, mnóstwo programów itp. itd., które mają swoje własne możliwości wywoływania tego samego, co dostępne w konsoli. Każdy z nas ma inny system, ale jeśli ktoś się zwraca o pomoc, to właśnie najczęściej łatwiej nam odpowiedzieć: wykonaj w konsoli XYZ, bowiem to jest w wielu przypadkach wspólne. Masz zatem do wyboru: albo w miarę szybką poradę, ale często właśnie do poleceń w konsoli się odnoszącą i działającą niemal zawsze, albo czekać, że na danym forum znajdziesz jakąś bratnią duszę, która ma system taki jak Ty i z takim oprogramowaniem jak Ty. Wybór oczywiście należy do Ciebie.
Jeśli chodzi o kolegę @ciubaka, to on niestety jest mocno oporny i odporny na różne porady w zakresie no choćby właśnie Archa, ale myślę, że wynika to z jego wcześniejszych przyzwyczajeń do innych dystrybucji, które weszły mu w krew. Stąd też nie jest mu po drodze z Archem. Tymczasem dla człowieka, który jest na początku swojej przygody z linem, to wybór dystrybucji w zasadzie jest... obojętny :) Tak, czy inaczej będzie się musiał czegoś nauczyć. Różnice pomiędzy różnymi dystrybucjami są. I są dwa zasadnicze podejścia (ale mniejsza w tej chwili o nie).
A jako przewodnik do dalszej drogi - choć nie namawiam, bowiem sam sobie roboty dodaję - właśnie Arch (a także tego typu dystrybucje jak np. Slackware, Gentoo, czy LFS) nadają się bardzo dobrze.
Osobiście, na Twoim miejscu brałbym się za OpenSUSE Tumbleweed. Dobra, czy nawet bardzo dobra dystrybucja z kilku ułatwieniami, w modelu rolling release (raz zainstalujesz i wiecznie aktualne), dość dobre wsparcie (choć trzeba znać inne języki, bo w Polsce obecnie dość słabo popularna), fajnie organizowane paczkowanie i testowanie paczek, jak i całego systemu. Spora ilość paczek i przede wszystkim to jest jedna ze "źródłowych" dystrybucji (innymi słowy jej deweloperzy odpowiadają za paczki, które w niej są, a nie pier*** bzdury jak w wielu forkach, zwłaszcza tych na "M" :)).
Jeśli chodzi o CachyOS - cóż - kilka osób z Polski uczestniczy w tym projekcie. Wsparcie jest dość aktywne ze strony jego twórców na Discordzie. Istnieje jeszcze polskie forum Archa, gdzie teoretycznie też powinieneś znaleźć wsparcie (bo wspieramy tam też forki Archa z wyjątkiem Manjaro). To Twój wybór. Jedno mogę tylko powiedzieć: 99% problemów z Archem (i jego forków) leży po stronie użytkownika, któremu po prostu nie zechciało się przyswoić podstawowych praw rządzących tą dystrybucją (generalnie pacmanem). No ale na tego typu osoby nie mam ani ja, ani nikt inny wpływu.

ciubaka

#16
Paweł, ja po prostu mam już swoje lata, i te nowinki techniczne mnie przytłaczają czasem :-)
Utrzymuję Archa na obu moich laptopach, bo jest ciągły, ale tylko jako dystrybucję dodatkową, bo nad nim nie panuję. Kiedyś, jak był Antegros, to naprawdę była fajna archowa sprawa, teraz jak upadł nie ma już takiego następcy.
Jeśli chodzi o Debiana to nie przypasował i mi, ale te 3 pochodne, które podałem są naprawdę gites.
Aha - Suse to naprawdę dziwny Linux, jego to z kolei ja nie polecam, tam wszystko jest inaczej, może dlatego, że on też nowoczesny jest... Jego też przez jakiś czas utrzymywałem tylko i wyłącznie dzięki wsparciu od Pawła :-)
Paweł, jesteś WIELKI!
Gdyby ktoś pytał jeszcze o Manjaro, to trzy razy mi się wywalił przy jakichś trzech aktualizacjach i jako że do trzech razy sztuka - nie bawimy się już ze sobą.
Bierz Sparky, MX, Ubuntu Mate albo Xubuntu.
Polecam.
PS.  Ktoś jeszcze tu coś wspomniał o Deepin - ładne distro, nie powiem, ale trochę żre zasoby, no i jest to KORONALinux ...  A i o kodekach - w Fedorze to temat rzeka :-)

melis

Cytat: ciubaka w Styczeń 26, 2023, 09:13:26 AMnie ma już takiego następcy.
A Endeavour Os? Z tego co sie orientuję, to własnie następca, wcześniej wymienionego. Też używam, równolegle z Arch i generalnie stwierdzam, że nie wiele ich rózni.

PomPom

Endeavour się wywodzi ze społeczności Antergosa i tyle. Swego czasu do Antergosa był bardzo podobny Reborn OS, ale nie jestem pewny jak teraz.
Tu o tym, że Endeavour nie kontynuuje Antergosa: https://endeavouros.com/about-us/
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Panowie i Panie - jeśli chodzi o pochodne Archa, to... CachyOS. Za to ręczę.

MSki

Cytat: pavbaranov w Styczeń 25, 2023, 11:36:24 PMJeśli chodzi o CachyOS - cóż - kilka osób z Polski uczestniczy w tym projekcie. Wsparcie jest dość aktywne ze strony jego twórców na Discordzie.
Mam poważne wątpliwości co do utrzymania się tego distra "dozgonnie", czyli jak Arch-a.
Było już wiele, bardzo chwalonych forków arch-owych i słuch, oraz zainteresowanie nimi z racji braku rozwoju padło.
https://linuxiarze.pl/dystrybucje-arch/
..ja ich nie będę "wyławiał", ale możecie sprawdzić sami.

ciubaka

Z dystrybucji archowych "dozgonnie" to chyba tylko Arch będzie działał. I, o dziwo - Manjaro. Ono wbrew pozorom ma liczne grono zwolenników. Endeavour to jakaś masakra jest, nic tam nie działa, już lepiej z Archem wojować, to nauczyć się przynajmniej czegoś można. Ale post był o czym innym - co wziąć na początek, z kodekami, żeby wszystko działało i było łatwo oraz bezpiecznie. To jak dla mnie prosta odpowiedź jest - Sparky, MX i jakieś Ubu. Owszem, można się uczyć Archa, Suse czy Fedorki. Nawet i PCLinuxa, nawet i Puppy jakiegoś, albo i Knoppixa. To godne distra są. Ale nie spełniają kryterium łatwości (no może poza niszowym tworem inżyniera Knoppera). A Deepin - bezpieczeństwa.

MSki

PCLinuxaOS-a nie musisz się uczyć, zainstalowanego uaktualniasz, dociągasz polski pakiet językowy (AddLocale), pakiet językowy dla LibreOffice i to co Ci potrzebne za pomocą Terminala (apt update, apt upgrade), czyli bez zbędnej filozofii klepania długich formułek, lub za pomocą Synaptica.
Ventoy masz od razu po instalacji systemu. A jak chcesz, aby system sam pilnował aktualizacji, to instalujesz w Synapticu Update-notifier i po sprawie. System elegancki, nawet instalowany na HDD dość szybki i ma bardzo dużą paletę programów, porównywalną z Ubuntu.
Ja mam ten system od dłuższego czasu na dysku, a że lubię Mate, to z tym DE.

kevlar

Z całym szacunkiem dla twórców, ale na start odrzuciłem MX i Sparky ze względów wizualnych, nie są to systemy atrakcyjne pod tym względem dla mnie.

Poszperałem troszkę dłużej na stronie Protondb i jak się okazuje najczęściej wykorzystywane dystrybucje do gier to Manjaro, POP_OS, Arch i Fedora, z lekką plątaniną Ubuntu.

Posiedziałem dłużej na POP_OS i choćby osoby, które wielbią Archa będą mówić jakie to niewspierane i gówniane mam swoje zdanie i uważam, że spełnia swoje zadanie. Jak coś trzeba zrobić zaraz jakiś poradnik jest dostępny od ręki.

Manjaro nie wezmę, nie chce mi się bawić przy każdej aktualizacji w Backupy, bo coś się może wywalić. Faktycznie opinie w ostatnim czasie są słabe na ten temat.

Jednakże do wyboru dystrybucji pojawił się kolejny czynnik w postaci karty graficznej. Zaplanowałem pod swoje potrzeby przyszłą kartę tj. RX 5700 z lub bez XT). Do jej funkcjonowania na moim setupie, czyli 500 watowy PSU, potrzebny będzie undervolting przy wykorzystaniu Corectrl a instalacja na Ubuntu jest jakby bardziej skomplikowanym procesem przez repozytoria zewnętrzne blokowanie czegoś tam, jeszcze tego nie rozumiem. Natomiast na Archowych wystarczy jedna komenda i dodanie linijki do Gruba. Stąd moje zwiększone zainteresowanie na Arche. Na maszynkę wleci EndevourOS, potestuje i zobaczymy co to będzie.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum