Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian a Gnome. Serwer i wydajność.

Zaczęty przez ask, Styczeń 18, 2023, 12:23:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ask

Witam Wszystkich Serdecznie.

info:
Główny system: Windows 7 (miałem 11 ale chyba sentyment przeważył )
Drugi system: Debian 11 +Gnome+ ssh + www
(gnome sam żałuje ze zainstalowałem bo tak to dużo się nie nauczę, ale czekam na wasza opinie)
Jeżeli chodzi o sprzęt to mało istotne jeżeli serwer ma chodzić na dedyku, nie będę oszczędzał


Jest to mój pierwszy post nie licząc "Przywitaj się"

Mam kilka pytań odnośnie tej wersji linuxa.

1.Poczytałem trochę i doszedłem do wniosku że ta dystrybucja będzie najlepsza pod serwer. I teraz nasuwa mi się pierwsze pytanie. Czy system który mam zainstalowany na swoim Pc wraz z wszystkimi plikami itd. mogę przenieść na serwer dedykowany bez potrzeby ponownego instalowania aktualizacji ssh no i samych plików serwera?

Cytat: pavroo w Styczeń 18, 2023, 03:03:15 PMWitaj,
1. Debian jak najbardziej nadaje się na serwer, sam go używam.
2. Żaden Linux z środowiskiem graficznym nie jest potrzebny na serwerze. Na serwerze instalujesz system w trybie tekstowym.
3. Jest możliwość przeniesienia własnego systemu Linux na serwer, jeśli:
a. zrobisz backup swojego systemu do pliku iso
b. dostawca Twojej maszyny serwerowej umożliwia użycie własnych obrazów iso; lecz -> pkt.2: serwer graficzny jest zbędny na maszynie serwerowej.

W takim przypadku najlepiej zrobić nową, czystą instalację.

2.Czy lepiej pracowac na oddzielnym systemie czy virtualboxie?
Cytat: pavroo w Styczeń 19, 2023, 04:48:25 PMPraca na wirtualu lub osobnym oddzielnym systemie wygląda jednakowo, nie widzę różnicy w pracy.

3.Jeśli będę pracował na winbdowsie "tworzył swój projekt" będę miał problemy na linuxie?
Cytat: askTo moja osobista odpowiedź. Za pomocą programu "Wine" mamy możliwość instalowania i otwierania aplikacji jak i launcherów z Windowsa więc nie powinno to nam przeszkadzać, lecz mogę się mylić.


4.Jakich zabezpieczeń najlepiej ożyć na serwerze?



ODPOWIEDZI NA PYTANIA KTÓRE OTRZYMAŁEM I SĄ ZADOWALAJĄCE BĘDĘ UMIESZCZAŁ POD PYTANIEM.


Dziękuję za odpowiedzi i czekam niecierpliwie ;)

pavroo

Witaj,
1. Debian jak najbardziej nadaje się na serwer, sam go używam.
2. Żaden Linux z środowiskiem graficznym nie jest potrzebny na serwerze. Na serwerze instalujesz system w trybie tekstowym.
3. Jest możliwość przeniesienia własnego systemu Linux na serwer, jeśli:
a. zrobisz backup swojego systemu do pliku iso
b. dostawca Twojej maszyny serwerowej umożliwia użycie własnych obrazów iso; lecz -> pkt.2: serwer graficzny jest zbędny na maszynie serwerowej.

W takim przypadku najlepiej zrobić nową, czystą instalację.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ask

Dzięki za odpowiedź ;)
Więc tak jak myślałem środowisko graficzne dodatkowo obciąży tylko serwer.

A może powiedział byś coś na temat drugiego pytania?
Cytat: pavroo w Styczeń 18, 2023, 03:03:15 PM3. Jest możliwość przeniesienia własnego systemu Linux na serwer, jeśli:
a. zrobisz backup swojego systemu do pliku iso
b. dostawca Twojej maszyny serwerowej umożliwia użycie własnych obrazów iso; lecz -> pkt.2: serwer graficzny jest zbędny na maszynie serwerowej.

Dostawca umożliwia instalacje systemu operacyjnego z iso, wiec by bylo super
Wydaje mi się że każde iso mogę zamontować nie zależnie co to jest.

pavroo

Praca na wirtualu lub osobnym oddzielnym systemie wygląda jednakowo, nie widzę różnicy w pracy.

Na pyt.3 nie znam odpowiedzi, nie używam windows.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ask

Wpadłem na pewien pomysł jeżeli dobrze rozumuje wszystko mogę zrobić z środowiskiem graficznym później je osunąć i zrobic kopie systemu dodatkowo mam tutaj konsole gdzie mogę trenować i się uczyć.

Aktualnie pisze z linuxa jest naprawdę spoko i będę starał się z niego korzystać na co dzień.

ask

#5
@Refresh
@update
Korzystam tylko z linuxa  windows poszedł w niepamięć ;)


Odpowiedz na resztę pytań już znalazłem jeśli ktoś ma podobny problem proszę pisać pw poratuje linkami i radą. Jeśli będę miał kolejne pytania będę pisał
Pozdrawiam!

ask

Odwietrzam doszło mi jeszcze jedno pytanie /\ *pyt. 4 głowny post

linux4ever

Ask najlepiej byś użył połączenia przez ssh i jakiegoś firewalla na iptables.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ask

Cytat: linux4ever w Styczeń 20, 2023, 02:21:39 PMAsk najlepiej byś użył połączenia przez ssh i jakiegoś firewalla na iptables.



Dzięki za odpowiedz . ;)

Teraz dopadła mnie inna kłopotliwa sprawa ;/

Wiele przeszkód pokonałem można powiedzieć ze wszystko chodzi zostało mi tylko modyfikowanie serwera tak ja ma wyglądać czyli jeszcze droga przede mną ale  włącza się i startuje teraz:

Czy warto  na Dedyku postawić stronę www server z grą  i np. pocztę ? Czy lepiej porostu dokupić dodatkowe usługi? Dużo będzie to zabierać wydajności żeby udzie nie mieli lagów etc

ask


Zobacz najnowsze wiadomości na forum