Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak możliwości zalogowania do konta google w Dolphinie

Zaczęty przez Feandil, Lipiec 15, 2023, 10:28:44 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Feandil

Siema,
mam następujący problem: dopiero co postawiłem sobie Kubuntu 23.04. Chcę sobie zamontować dysk gugla w Dolphinie. Na starszej wersji (np. 18.04) wszystko działało mi bez problemu. Zainstalowałem kio-gdrive, wchodzę w Doplinie w zakładkę Zdalne/Sieć, wybieram Google Drive, dodaj nowe konto, Google. Wyskakuje standardowy ekran logowania do konta Google (okienko z tytułem "Web authentication for google") gdzie wpisuję nazwę konta, klikam dalej, i tu rozpoczyna się trwające w nieskończoność ładowanie (a powinno wyskoczyć pytanie o hasło ofc). No i nie wiem co mogę z tym zrobić.
Oczywiście próbowałem wyszukać w internecie jakieś rozwiązanie, ale nie znalazłem nic, co by skutecznie pomogło.

W logach systemu znalazłem następujące wpisy, które wydają mi się powiązane z tematem:

plasmashell – kf.kio.core: Malformed JSON protocol file for protocol: "trash" , number of the ExtraNames fields should match the number of ExtraTypes fields

signond – Cannot use KWindowSystem without a QGuiApplication

plasmashell – kf.coreaddons: Expected a KPluginFactory, got a KIOPluginForMetaData

Nie wiem co jeszcze mogę tu wrzucić, żeby lepiej opisać mój problem.
Używam Kubuntu 23.04, Plazma KDE: 5.27.4, jądro 6.2.0-25-generic (64-bit), kio-gdrive 22.12.3-0ubuntu1, Dolphin 4:22.12.3-0ubuntu1.

Nawet zresetowałem komputer, ale dalej nie działa. Pomocy!

robson75

#1
Od jakiegoś czasu google wyłączyło możliwość zalogowania do mniej bezpiecznych aplikacji. Tu masz więcej na ten temat
Aby się bez problemu logować musisz na swoim koncie google mieć włączoną weryfikacje dwuetapową, wtedy będziesz miał możliwość ustawienia osobnego hasła dla mniej bezpiecznych aplikacji.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Feandil

#2
Dzięki za wiadomość! Jednak niestety, nie pomogło.

Zanim jeszcze napisałem tu na forum, upewniłem się, że mam na koncie google włączoną możliwość logowania w mniej bezpiecznych aplikacjach (miałem do tej pory weryfikację jednoetapową i logowanie w mniej bezpiecznych aplikacjach było dla mnie dostępną opcją). Teraz ustawiłem dwuetapową i wygenerowałem sobie hasło do aplikacji, no ale niestety, to nic nie zmienia. Wpisuję e-mail i ładuje w nieskończoność.

Załączam 3 screeny tego okna. Nawet jak nie wpiszę maila, tylko kliknę "Nie pamiętasz adresu?", to daje dokładnie ten sam efekt – zaczyna mielić w nieskończoność. Po kliknięciu na nazwę aplikacji – "KDE Online Accounts", wyskakują "Informacje o deweloperze". Ten localhost mnie zastanawia, nie wiem, czy to tak powinno być.







Edit: z jakiegoś powodu załączone obrazki mi się nie wyświetlają. Sa po linkami: op.epizy.com/logowanie-kde.pngop.epizy.com/logowanie-kde2.pngop.epizy.com/logowanie-kde3.png

robson75

Nie znam się na KDE, ale mnie się wydaję że Kubuntu nie nadąża za najnowszą plasmą, udostępniając przestarzałe pakiety. Ale więcej może coś powiedzieć user KDE, ja używam xfce4.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

linux4ever

#4
Potrzebujesz konta na kde org jeśli chcesz edytować system.

Oczywiście to dla programistów.

https://kde.org/pl/

Co do local host to pętla odwołująca się do twego wewnętrznego ip.

O ile się nie mylę.

Trochę informacji tutaj:

https://stackoverflow.com/questions/52472118/how-to-configure-localhost-on-linux

Reszta tu:

https://fostips.com/enable-google-drive-linux/







"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

robson75

Przypomniało mi się jeszcze że jak konfigurowałem rclone aby uzyskać dostęp do dysku google, po wpisaniu loginu automatycznie mi się uruchomił firefox z zapytaniem czy pozwolić na dostęp do dysku programowi rclone.
A z Twojego opisu wynika że przeglądarka internetowa w ogóle się uruchomiła.
Albo nie masz ustawionej domyślnej przeglądarki, albo jak pisałem wyżej, że masz nieaktualną plasmę.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Feandil

@robson75 – no właśnie, piszesz, że firefox Ci się otworzył. Mi się co prawda nie otwiera (a moją domyślną przeglądarką jest chrome, chociaż firefoxa nie odinstalowałem), ale czymkolwiek jest okno, które mi się otwiera, mam przynajmniej gdzie wpisać adres e-mail – otwiera mi się /jakieś/ okno (więc dlaczego nie może się załadować okno z pytaniem o hasło?).

@linux4ever – dzięki za ten wpis, dużo przydatnych rzeczy! Generalnie robiłem wszystko zgodnie z tym, co sugeruje artykuł na fostips. Widzę dokładnie to okienko, które przedstawia załączony tam screen: https://i0.wp.com/fostips.com/wp-content/uploads/2022/09/kde-googleaccount.webp?resize=700%2C481&ssl=1 – ale właśnie po wpisaniu adresu e-mail w tym oknie wiesza mi się ono i nie mogę zrobić tego, o czym tam piszą dalej.
Niestety nie jestem programistą, więc nie jestem w stanie przeanalizować zbyt głęboko tego, co się u mnie dzieje. Czym jest localhost to wiem, mam podstawowe doświadczenie z sieciami. Jak wpisuję w terminalu "ping localhost", to zwraca wyniki bez niespodzianek. Tylko  moje wątpliwości budził ten prompt "Zalogowanie przekieruje Cię do: http://localhost". Nie do końca wiem, co przez to rozumieć, więc nie wiem, czy to ma jakiś związek z tym, że to co powinno działać, to u mnie właśnie nie działa, czy jednak to bez związku.

Szczerze mówiąc, na chwilę obecną mam ochotę się z tym poddać. Wydaje mi się, że rzeczywiście, zgodnie z tym co piszesz @robson75 – Kubuntu nie nadąża za najnowszą Plasmą. Więc mam nadzieję, ze pewnego dnia uaktualnienia pakietów spowodują to, że wspomniana opcja zacznie działać prawidłowo. Pliki z google drive'a, które potrzebowałem pobrać na komputer, pobrałem ostatecznie na telefon, a dopiero potem na wrzuciłem na komputer, więc sobie poradziłem z tym, co było dla mnie najważniejsze (co prawda było tego jakaś setka GB, no ale w końcu się przesłało). Trochę mi szkoda, że opcja dostępu do Google Drive'a przez Dolphina nie działa, bo ją lubiłem na starszym Kubuntu. W każdym razie, ten problem ma na ten moment dla mnie niski priorytet.

Choć problem nierozwiązany, to jednak serdecznie dziękuję za Waszą pomoc.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum