Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Co robię źle [instalacja] ?

Zaczęty przez Blesso, Styczeń 12, 2023, 06:03:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Blesso


Witajcie.

Komputer :
Procek Celeron G530
Płyta głóna MSI H61  + 4GB DDR3 [ najnowszy BIOS  - "obsługujący" UEFI ]
Dysk twardy 3.5 cala 320GB  HDD   ( Windows XP + soft monitorujący proces technologiczny - rzadko używany)
Dysk twardy 2.5 cala 160GB  HDD  w  kieszeni HDD-> USB ( z zainstalowanym systemem Linux) podłączony do portu USB.

Komputer służący jedynie do przeglądania netu ( Opera/Firefox) i prostych gierek w czasie "wolnym" od pracy .
Do tej pory na dysku 2.5 cala zainstalowany był Linux Sparky wersji 6.4 . Niestety aktualizacja do wersji 6.5 spowodowała problem, który ujawnia się przy/po instalacjach i inny sytemów .

Instalacja (czyta)  Linuxa wersji 6.5 ( ale takż Lubuntu) wygląda następującao.
Odłaczam dysk 3.5 cala - by nie "popsuć" sobie przy okazji nieumiejętnej instalacji Windowsa XP.
Przygotowuje dysk ( 2.5 cala) -> MBR/GPT (oba systemy testowałem)   z partycją "/" 100GB  ; "/home" i "sys/efi z flagą boot" lub "boot/grub" -> instalacja systemu z pendriva ( utworzonego przez rufus/Universal USB Installer.
Uruchomienie komputera ( nadal z odłączonym dyskiem HDD 3.5 cala)  -> wprowadzenie zmian (czcionki, kolory) i pełna aktualizacja za pomocą wbudowaych w system programów.
Ponowne uruchomienie kompa i ... tu zaczynają się problem.
Linux Sparky po takim ustawieniu przestaje się  uruchamiać po 2-3 ponownych uruchomieniach.
Lubuntu zatrzymuje się po podłączeniu dysku twardego HDD, podobnie jak najnowszy Mint .
Podobny efekt nastąpił po aktualizacji z wersji Sparky 6.4 do 6.5 
Linux Spiral ( to jedyny , który uruchamia się normalnie - ale jest on zbyt wolno działający)

Sparky :


Lubuntu:


Gdzie szukać przyczyny takiego stanu?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Ps
Jeśli chodzi o Linuxa jestem całkowicie zielony więc przepraszam jeśli to drobiazg, zaprzatający główę tym "parę pięter wyżej".
 


linux4ever

#1
A normalny debian startuje ?

Bo sparky to jego przeróbka.

Przydało by się też zainstalować fuse do montowania partycji ntfs.

Zrobiłbym też aktualizację kernela.

No i sprawdziłbym czy grub nie ładuje tego xp z dysku.

Bo można mieć multiboot.

To na razie tyle z mej strony.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

pavbaranov

@linux4ever - Niet! Żadna z tych propozycji nie rozwiąże problemu.
Problem leży gdzież w GRUBie, który nie potrafi załadować obrazu kernela. Dla mnie bóg jedyny raczy wiedzieć o co kaman, albowiem problem nie ujawnia się zawsze, ale po 2-3 uruchomieniu (jak rozumiem, to bez żadnej już wówczas aktualizacji). Coś mogą nas naprowadzić ewentualnie jakieś logi systemowe, zwłaszcza z tego momentu, gdy się nie uruchamia.
Ogólnie zaś wygląda to na jakąś wadliwą konfigurację GRUBa.

Albedo 0.64

#3
Witajcie. Ja podejrzewam jakiś błąd w partycjonowaniu dysku zewnętrznego. Proponuję wypróbować najprostszy schemat partycji czyli: /root i /home z systemem plików ext4 a program ładujący (GRUB) w normalnym MBR tego dysku. Dualboot powstanie tylko w GRUB na dysku zewnętrzym, a po jego odpięciu wystartuje XP z MBR dysku wewnętrznego.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Blesso

Mi wydaje się , iż faktycznie coś nie tak jest z GRUB.
Ale przy niektórych instalacjach podział dysku ustawiam na " automatyczny" tzn standardowe kasowanie i ustawienie parametrów przez system a czasami sam się bawię i zapewne popełniam jakiś błąd .
Kłopot pojawiający się po aktualizacji z 6.4 na 6.5 zapewne wynika włąśnie z umieszczenia go w innym miejscu.
CZy GRUB powinien być umieszczony w rozruchowej partycji tak jak tu ?  W tym przypadku instalowałem "na czysto"Sparky:

linux4ever

A  po co ci partycja fat32?

U mnie bezproblemowo startuje z partycji ext4.

Używam gruba z mbr na dysku.

A i naprawisz go narzędziem boot repair z linuksa mint.

U  mnie tak to wygląda:



"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

robson75

A jeżeli chcesz hibernować system, to trzeba dodać partycje swap. Moja partycja swap ma pojemność 8 GB, ponieważ mam tyle samo pamięci RAM, i u mnie to tak wygląda

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Blesso

#7
Kłopot narasta i nie widzę jak na razie żadnego rozwiązania.
Problemem wg mnie jest obsługa zewnętrznych dysków USB , ich współpracy z Linuxem a może ( przede wszystkim) BIOSem płyty głównej oraz tworzenie samego  botowalnego pendriva potrzebnego do instalacji.

1. Tworzenie botowalnego pena.
Zostaje on utworzony albo jako MBR w trybie BIOS legacy lub GPT w UEFI. Wydaje mi się ( ze szczególnym uwzględnieniem słowa "wydaje") , że Linux ma problem z wystartowaniem z pena przygotowanego pod MBR/BIOS ( na mojej płycie głównej) . Fedora z LXQT nie wystartowała wcale.
2. Przygotowanie dysku HDD  . Czyli ustawienia jak wyżej , aczkolwiek nie każdy system daje ŁATWĄ ( dla mnie jako początkującego) możliwość zmiany parametry MBR/GPT przy instalacji systemu z pena.
3. Uruchamianie systemu . Na przykład Sparky  na dysku MBR uruchamia GRUB  po czym pozostaje pusty ekran z kursorem w górnym rogu.
4. BIOS jego ustawienie dla  uruchomienia dysku w trybie UEFI ( Sparky na dysku USB ) ale jednocześnie gotowość do uruchomienia dysku w trybie MBR ( Windows XP).
Dochodzi do tego, że zainstalowany i zaktualizowany Sparky nie uruchomi się w momencie podpięcia dysku HDD3.5 cala do płyty głównej i nie uruchomi się nawet gdy odepnę ten dysk. Tak jak by na dysku HDD  USB  zostały wprowadzone zmiany przez ....  no właśnie nie wiem przez co .

melis

Przede wszystkim sprawdź w innych gniazdach usb. Jakim programem tworzysz boot'owalny pendrive? Sprawdzasz choć sumy kontrolne pobranych systemów? Czesto nie wielkie zakłócenie sieciowe, potrafi zniekształcić pobierany obraz systemu. Kilka razy się tak przejechałem na swoim wifi i teraz by miec pewność, pobieram poprzez lan, u mego młodszego.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum