Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

karta graficzna nvidia sterowniki

Zaczęty przez rzax666, Styczeń 11, 2023, 09:20:38 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

rzax666

otorz zainwestowalem nie mala sume 60zl w karte graficzna gt 630 ... bo wedlug strony nvidii sterowniki do niej to 470... jednak logi mi powiedzialy zebym czympredzej odinstalowal te sterowniki i zainstalowal 390 .. ;/ z tego co wyczytalem to te stery sa troche nie dorobione - przestarzale i niewspieraja duzo rzezy ;/
2 problem to wolny bios -
systemd-analyze
Startup finished in 12.822s (firmware) + 4.086s (loader) + 1.713s (kernel) + 1.464s (userspace) = 20.086s
graphical.target reached after 1.457s in userspace.

PomPom

GPU kiepskie, miałem. Na Linuxie sterowniki szybciej porzucone, więc dobrze doradziło. A czas bootu jest normalny, chyba że masz jakiś mocny sprzęt i pamięć, w co pozwole sobie wątpić.
myk byle jak jako tako

rzax666

#2
ryzen 5500 i 16gb ramu 3200 mhz dysk 1gb m.2 system ogolnie szybko startuje ale ten bios jakis dziwny ...
oczywiscie nie dziala wayland ;(((
5 lat mialem linuxy i wsio ustawione idealnie a teraz od nowa ;/
jak widac sprzet jest mega wypasiony w swojej kategorii cenowej ;DDD

rzax666

mam pytanie czy radeon ma lepsze wsparcie dla linucha? r7 260X mam na oku brac?

linux4ever

Każda z kart graficznych  ma wsparcie wystarczy zaaktualizować sterowniki mesa.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

melis

#5
No jednak radeony lepiej jakby współpracują z Linux, z racji choćby otwartych sterowników. rzax666 z tym biosem to przyjrzyj się, czy aby np w ustawieniach boot'owania nie jest na pierwszym miejscu Lan, PXE, oraz czy opcja quick boot mode jest aktywna.

rzax666

no dobra zmienilem na radeona ;D r7 260x - ale problem z waylandem ciagle ten sam - dluugo sie odpala a jak sie odpali to mysz jest w gornym rogu ... nic nie mozna robic "sciemnia" sie ekran jak przy zawieszaeniu ;/
na innym linuxie mam to samo po "formacie" manjaro - ciagle to samo ;/ podejzewam /home ... mm na oddzielnej partycji i do kazdego linucha montuje w cachyos - kiepsko sie to skonczylo - co jest dziwne czcionki jakies wielie braki grafiki - w kde .. a przeca to ten sam arch tylko lepiej zooptymalizowany ;/


linux4ever

#7
rzax666 a aktualizowałeś system i restartowałeś go po zainstalowaniu ?

Zobaczyłbym też  ustawienia xorg.

W xorg są wszystkie ustawienia grafiki,myszy i urządzeń powiązanych z wejściem i wyjściem.

No może prawie wszystkich urządzeń głównie myszy, klawiatury  oraz  karty graficznej.

Ja na systemie bez sterowników musiałem zrestartować system po ich zainstalowaniu.

I zaaktualizować cały.

Napisz też jakie używasz systemy operacujne poza manjaro a wtedy można poszukać gotowy plik konfiguracyjny i dostosować pod siebie.

Teraz na debianie non free mam wbudowane i po problemie.

Plik konfiguracyjny xorg możesz też wygenerować sam.

Tu jak go zrobić na archu i powinno działać na manjaro:  https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=42553

A i wywal stare sterowniki : https://wiki.manjaro.org/index.php/Configure_Graphics_Cards#Removing_an_Installed_Driver
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

rzax666

#8
ok problem rozwiazany hehe - wina byla po stronie jakiegosc configa w home ...
wayland smiga pieknie ... tylko sie wylacza po restarcie i wbija xorg ;/
uzywam archa/manjaro i teraz cachyos probuje te optymalizowane paki...
ps laduja sie 2 sterowniki AMDGPU i radeon ;/

ps2 mam dziwny problem z karta sieciowa - czasem nie moze ustawic se ip ... na windowsach s.p. tez mial ten problem ... hmm moze wina kabla bo troche zfatygowany jest ;/

noi nie dziala mi gra na steamie total war - kiedys dzialala na 4.11 protonie teraz na zadnym ;(

po restarcie ciagle wlacza sie x11 - musze sie wylogowac zeby zapodac waylandy ...

melis

Weź pod uwagę, że Wayland nadal ma pewne problemy i są obszary, w których kuleje. Taki banał, ale we Flightgear nie rozejrzysz się w około, bo obraz łapie taką trzęsiawę, że w jednej sekundzie, ogląda się wszystkie 4 strony świata. W steam tylko panzercorps udało się mi uruchomić, ale też z błędami graficznymi. Po prostu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum