Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Czy ukrywanie katalogów systemowych "dot'em" (kropką) rodzi problemy?

Zaczęty przez satyr3, Styczeń 06, 2023, 08:11:36 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

satyr3

Witam, czy ukrycie katalogów systemu przez dodanie kropki przed katalogiem spowoduje wywalenie systemu?
Pytam bo komputera ma używać osoba starsza, która ma zwyczaj grzebania w katalogach co zostało przetestowane na Windows 10. Niestety musi być root'em, więc wymyśliłem, że najprościej będzie ukryć katalogi systemu "na chama" przez dodanie kropki przed newralgicznymi katalogami systemu. A może ktoś ma lepszy pomysł? Mógłbym przetestować to na żywym organizmie, ale obawiam się utraty 2 dni konfigurowania systemu.

Dodatkowe pytanie: jak wyłączyć ciągłe pytanie o wpisanie klucza do bazy haseł przy odpalaniu przeglądarki?
Pytam, bo wiem że będę proszony o wyłączenie tego żądania. Odinstalowanie Seahorna nie pomogło, więc go przywróciłem. Musi być to inny program, ale nie wiem który to jest. Pozdrawiam dzięki za podpowiedzi.
Jesu, in Te confido

microsofter

Cytat: satyr3 w Styczeń 06, 2023, 08:11:36 AMWitam, czy ukrycie katalogów systemu przez dodanie kropki przed katalogiem spowoduje wywalenie systemu?

Oczywiście, że wyłoży to system. Katalog /etc to nie to samo, co /.etc, a plik /etc/ipf/ipf.conf co /.etc/ipf/ipf.conf. Możesz to łatwo sprawdzić, poprzez utworzenie nowego folderu o nazwie jak obecny, lecz z kropką z przodu.

CytatPytam bo komputera ma używać osoba starsza, która ma zwyczaj grzebania w katalogach co zostało przetestowane na Windows 10. Niestety musi być root'em, więc wymyśliłem, że najprościej będzie ukryć katalogi systemu "na chama" przez dodanie kropki przed newralgicznymi katalogami systemu. A może ktoś ma lepszy pomysł?

Na takie sprawy najlepszy jest backup systemu. Najbardziej prymitywne, lecz obecne w każdym OS, jest narzędzie dd. Robisz nim zrzut całej partycji / do pliku i przywracasz w razie potrzeby.
Jakbyś miał Unix lub BSD z systemem plików ZFS, sprawę rozwiązują snapshoty. Zajmują tyle, ile zmieniła się zawartość partycji od czasu jego utworzenia (czyli początkowo nic), a  przywrócenie starego stanu trwa sekundy. I to nawet w sytuacji, gdy system nie może wstać (tematy do poczytania: Live Upgrade oraz Boot Environments).
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

robson75

Cytat: satyr3 w Styczeń 06, 2023, 08:11:36 AMDodatkowe pytanie: jak wyłączyć ciągłe pytanie o wpisanie klucza do bazy haseł przy odpalaniu przeglądarki?
Pytam, bo wiem że będę proszony o wyłączenie tego żądania. Odinstalowanie Seahorna nie pomogło, więc go przywróciłem. Musi być to inny program, ale nie wiem który to jest. Pozdrawiam dzięki za podpowiedzi.
Musisz wejść do /home/.local/share/keyrings i usunąć zawartość, po ponownym uruchomieniu przeglądarki gdy wyskoczy monit o wpisanie hasła, nic nie wpisuj tylko kliknij na kontynuuj, i wtedy zostaniesz poinformowany że przeglądarka będzie uruchamiana bez pytania o hasło.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum