Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Trudny wybór

Zaczęty przez alieno, Grudzień 29, 2022, 03:48:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

alieno

Nie chciałem zadawać tego pytania, jednak muszę, gdyż z wielości dystrybucji na placu boju zostały trzy... i nie mogę z nich wybrać tej, którą na stałe zainstaluję.
- Fedora (preferuję gnome), ponieważ jest zawsze nowa, świeża, wujek Linus ją ma, ale przy instalacji spinów (bo gnome hula) są wieczne kłopoty, kiepski dźwięk i obraz
- Mint (preferuję cinnamon) stabilność Debiana, popularność Ubuntu, nowoczesny wygląd i szybkie jego ustawianie, piękny dźwięk (lepszy niż w Wind10/11) niesamowite kolory i wyraźistość czcionek, oraz ostrość obrazu, dyski ntfs teraz obsługuje jak własne, ale u mnie lekko mruga, poza tym bardzo stare programy. Gdyby mi się udało naprawić mruganie...
- Ubuntu (preferuję gnome), bo tak.

Powiedzcie mi proszę, który powinienem wybrać? Z góry dziękuję.

Aha. Nie jestem pewny czy nie popełniłem multikonta. W przeglądarce mam bałagan. Jeśli tak, to sorry... :(

pavbaranov

Nikt za Ciebie wyboru nie dokona, albowiem to są Twoje, indywidualne, preferencje. Niemniej jednak, skoro powtarzasz, że: "preferuję gnome", to instaluj - z tych trzech - Fedorę, albowiem ona jest najmocniej i najbliżej z tym DE związana. Tyle, że jedna uwaga: nie - Fedora nie jest "zawsze nowa, świeża". Fedora jest normalną dystrybucją wydawniczą, która jest wydawana raz na czas i taką (tj. w takiej wersji) mniej więcej pozostaje do następnego wydania.
Druga moja podpowiedź dotyczy Minta. Nikomu tej dystrybucji nie doradzę z jednego podstawowego powodu. Otóż całe core tej dystrybucji jest bezpośrednio brane czy to z Ubuntu, czy to z Debiana. Jeśli tam (w core) jest jakiś błąd, to Mint nie ma narzędzi, by sobie z tym móc poradzić. Nie możesz zatem liczyć, że ewentualny błąd zostanie naprawiony przez zespół Minta i musisz spokojnie czekać na jego naprawę przez inną dystrybucję.
BTW - dyski ntfs chyba każda dystrybucja je obsługuje bez żadnych problemów. Od lat z tym mnie miałem kłopotów.

melis

Skoro napisałeś o trzech, które też wymieniłeś, to odnoszenie się do innych uznac można za bez celowe. A więc na Twoim miejscu, wybrał bym Ubuntu. Jako ostatnie, nie wymieniłeś jakichś szczególnych kłopotów. Gdy używałem Ubuntu, poprostu działało. Długimi miesiącami. Nudno było :D

PomPom

Jeżeli zebrać pozytywy z pierwszego posta, to wyjdzie opis Ubuntu. No nie ma może stabilności Debiana - Ubuntu się tak nie psuje.

A jak chcesz, żeby system był nie tylko do używania, ale też żeby się coś ciekawego działo, to bierz Fedorę lub openSUSE Tumbleweed... albo Archa. Tylko nie pytaj który z tych, to wybór ma być częścią zabawy.
myk byle jak jako tako

alieno

Postawiłem Fedorę. Jest super.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum