Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

FreeOffice a LibreOffice

Zaczęty przez rafnov, Lipiec 15, 2023, 01:54:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

rafnov

Instalator Manjaro pyta mnie o wybór pakietu biurowego pomiędzy FreeOffice a LibreOffice, pierwszy raz to widzę.
Czym się różni jeden od drugiego?
Czy można zainstalować tylko wybrany program z takiego pakietu? W zasadzie potrzebny mi tylko edytor tekstu...

linux4ever

Freeoffice to pakiet również dla firm zaś libreoffice do użytku domowego.

Niestety gdy instalujesz office instaluje wzystkie pozostałe.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

mirekc

Cytat: rafnov w Lipiec 15, 2023, 01:54:00 PMInstalator Manjaro pyta mnie o wybór pakietu biurowego pomiędzy FreeOffice a LibreOffice, pierwszy raz to widzę.
Czym się różni jeden od drugiego?
Czy można zainstalować tylko wybrany program z takiego pakietu? W zasadzie potrzebny mi tylko edytor tekstu...
Używam jednego i drugiego. FreeOffice jest moim zdaniem ,,lżejszy" (szybciej się uruchamia i pracuje) oraz ma lepszą kompatybilność z plikami Microsoft Office (rzadziej się formatowanie ,,rozjeżdża"). Jednak w niektórych zadaniach lepiej się sprawdza LibreOffice, np. lepiej importuje zawartość ze stron WWW, tworzy mniejsze pliki PDF i generalnie jest chyba bardziej intuicyjny. Ma też znacznie dłuższą historię rozwoju i większe grono zaangażowanych developerów co nie pozostaje bez wpływu na jakość pakietu. Z drugiej strony za FreeOffice stoi firma która chce w ten sposób wypromować wersję komercyjną, więc im zależy. Nie potrafię wskazać zdecydowanego faworyta. Może wypróbuj obydwa?

mirekc

Cytat: linux4ever w Lipiec 16, 2023, 06:43:43 AMFreeoffice to pakiet również dla firm zaś libreoffice do użytku domowego.

To nie jest prawda. OpenOffice jest oprogramowaniem darmowym bez zastrzeżeń odnośnie użytku komercyjnego i jest szeroko wykorzystywany, między innymi w administracji. Inna sprawa że licencja nie mówi wprost o wykorzystaniu komercyjnym (po prostu nie ma rozróżnienia pomiędzy użytkowaniem komercyjnym i prywatnym) w przeciwieństwie do FreeOffice.

linux4ever

Z reguły to co szybsze i lżejsze dla komputera oraz ma większe wsparcie jest lepsze.

Libre office jest trochę ociężały ale dobrze mi się z niego korzysta.

Lecz na miejscu innych użytkowników wybrałbym free office.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

rafnov

Mi trzeba czegoś najprostszego więc chyba stanie na FreeOffice. One są w tym samym toolkicie?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum