Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

KDE Plasma do grania?

Zaczęty przez rass, Luty 04, 2024, 09:06:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

rass

Czy to prawda, że plasma jest najlepszym pulpitem do grania? Bo bardziej podoba mi się gnome, ale jeśli KDE jest lepsza...

CDeB

Nie ma czegoś takiego jak lepsze / gorsze środowisko graficzne do grania. Można mówić o lepszej czy gorszej dystrybucji, ale nie o środowisku.

Teraz przecząc sama sobie: do gier wybieramy najlżejsze środowisko graficzne. Powinno zużywać jak najmniej zasobów, zwłaszcza pamięci, udostępniając ją dla programów / gier. Oczywiście przy procku i9 trzynastej generacji i 32 GB RAMu nie ma to istotnego znaczenia, ale jeżeli sprzęt jest słabszy, należy brać to pod uwagę.

Generalnie zarówno Gnome i jego forki (cinnamon, budgie), jak i KDE uchodzą za ciężkie środowiska. Jednakże odpowiednio skonfigurowane KDE potrafi być lżejsze niż xfce... Więc odpowiadając wprost na Twoje pytanie "Czy to prawda, że plasma jest najlepszym pulpitem do grania?" odpowiedzą jest: tak, po odpowiednim skonfigurowaniu będzie bardzo dobrym środowiskiem do gier.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

sovtware

#2
środowisko KDE lżejsze od XFCE nie mówmy tak każde środowisko można ustawić to się zgadzam wyłączyć bajery itp: lecz u mnie porównując GNOME z KDE przy 16 GB pamięci ram to KDE najwięcej zabierał mimo że tego nie odczuwałem uwielbiam XFCE zawsze było lekkie i bardzo szybkie i nic się nie zmieniło lecz najlżejszym środowiskiem było LXDE  szkoda że go już nie ma ....  a Gry będą działać na każdym środowisku chyba że ma się 4 GB ram

linux4ever

Cytat: sovtware w Luty 06, 2024, 06:10:50 AMśrodowisko KDE lżejsze od XFCE nie mówmy tak każde środowisko można ustawić to się zgadzam wyłączyć bajery itp: lecz u mnie porównując GNOME z KDE przy 16 GB pamięci ram to KDE najwięcej zabierał mimo że tego nie odczuwałem uwielbiam XFCE zawsze było lekkie i bardzo szybkie i nic się nie zmieniło lecz najlżejszym środowiskiem było LXDE  szkoda że go już nie ma ....  a Gry będą działać na każdym środowisku chyba że ma się 4 GB ram

Ale jest lxqt w gry mając 4GB ram też da radę tyle miałem w starym laptopie tak więc nie przesadzajmy.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

pavbaranov

Cytat: sovtware w Luty 06, 2024, 06:10:50 AM(CUT)najlżejszym środowiskiem było LXDE  szkoda że go już nie ma ....(CUT)
Dalej jest: http://www.lxde.org/ i nadal jest rozwijane: https://github.com/orgs/lxde/repositories, a swego czasu zostało przepisane również do Gtk3. To, że nie rozwija się w sposob tak aktywny jak np. KDE, czy GNOME, to zupełnie inna sprawa, bowiem chyba nigdy tu tak nie było, ani nie miało być.
Jeśli chodzi o samą Plazmę, to fakt - może ona stosunkowo mało RAM zabierać. Nadto jest jeszcze Plasma Mobile, która powinna być mniej wymagająca (tak, głównym przeznaczeniem są tu urządzenia mobilne, ale z tego co wiem, to i na desktopie można ją normalnie obsługiwać).

sovtware

Cytat: pavbaranov w Luty 09, 2024, 12:00:22 PM
Cytat: sovtware w Luty 06, 2024, 06:10:50 AM(CUT)najlżejszym środowiskiem było LXDE  szkoda że go już nie ma ....(CUT)
Dalej jest: http://www.lxde.org/ i nadal jest rozwijane: https://github.com/orgs/lxde/repositories, a swego czasu zostało przepisane również do Gtk3. To, że nie rozwija się w sposob tak aktywny jak np. KDE, czy GNOME, to zupełnie inna sprawa, bowiem chyba nigdy tu tak nie było, ani nie miało być.
Jeśli chodzi o samą Plazmę, to fakt - może ona stosunkowo mało RAM zabierać. Nadto jest jeszcze Plasma Mobile, która powinna być mniej wymagająca (tak, głównym przeznaczeniem są tu urządzenia mobilne, ale z tego co wiem, to i na desktopie można ją normalnie obsługiwać).

o tym to wiem lecz mają mniejszą ekipę od XFCE od kąd większość przeniosło się na LXQT większość dystrybucji zrezygnowało z tego pulpitu np: Lubuntu ... itp: owszem można do środowisko zainstalować lecz ono nie jet pewne lepiej poczekać np: jeszcze trochę np: dwa lata i zobaczyć co będzie o wszystkich nowościach piszą KDE GNOME LXGT XFCE ITP: a o Lxde cisza obawiam się że może być w ten sam sposób rozwijany jak Mate dawniej GNOME 2 jezeli dalej będzie

sovtware

#6
Cytat: rass w Luty 04, 2024, 09:06:26 PMCzy to prawda, że plasma jest najlepszym pulpitem do grania? Bo bardziej podoba mi się gnome, ale jeśli KDE jest lepsza...

nie ma powiedziane że Plazma jest najlepsza do gier a ma sporo błędów spójrz na moje filmiki oraz na to jak dobrze Debian z Xfce sobie dobrze radzi z grami a nawet ja osobiście w to nie wierzyłem że Linux może być do gier   oczywiście jestem początkujący ale konto będę rozwijał :)


https://www.youtube.com/@sovtware/videos

PomPom

Używajcie tego, co wam pasuje, bo różnice są znikome.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum