Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

GRUB za długo się uruchamia

Zaczęty przez alieno, Grudzień 21, 2022, 10:18:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

alieno

Mint jest jedynym systemem na moim kompie, a jednak grubcio daje mi aż 30 sekund. To za dużo. Próbowałem kilka porad z netu, ale to nic nie zmieniło. Jak uciszyć GRUBego, albo przynajmniej skrócić czas do 2 sekund?

pavbaranov

Wróżka mówi - nie wiem :) Nadto - czy mam rozumieć, że ekran GRUBego widzisz dopiero po 30 sekundach, czy też system od chwili dokonania w GRUBym wyboru startuje Ci po 30 sekundach?
Jeśli to drugie, to przy słabym hardware (HDD, słaby procek, mało RAM itd. itp.) może być to normalne.
Podaj po prostu więcej informacji tak o Twoim komputerze, jak i o skonfigurowaniu GRUBego. A przede wszystkim doprecyzuj problem.

sovtware

zobacz sobie po zainstalowaniu grub-customizer tu masz ustawienia grub jak i czasu uruchomienia może pomoże

alieno

GRUB wyświetla się 30 sekund. Wiem, że mogę kliknąć enter i po sprawie, ale Linux to jedyny mój system... A mint w nowej wersji jest super, rzeczywiście "Out of the box".

MSki

sovtware Ci dobrze radzi.
Zainstaluj sobie przez Synaptic-a program grub-customizer.


pavbaranov

Pokaż:
1. systemd-analyze2. systemd-analyze blame3. journalctl -xb4. cat /etc/default/grubNo i zdradź nam w końcu wielką tajemnicę co się kryje za tym Twoim komputerem choćby przez inxi -Fxx

PomPom

Zrób tak:

sudo nano /etc/default/grub

Edytuj w pliku pozycję GRUB_TIMEOUT - zmień tam sobie na tyle sekund ile chcesz.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

#7
Chłopaki - @alieno GRUB (z tego co rozumiem) pojawia się po 30 sek., a nie 30 sek. wisi ekran GRUB do chwili, gdy przejdzie do domyślnego ustawienia. Parametr GRUB_TIMEOUT odpowiada właśnie za to jak długo wyświetlać ma się GRUB.
Jeśli dobrze rozumiem, bo @alieno skąpi informacji, jakby to była najściślej strzeżona tajemnica Watykanu, to system przed wystartowaniem GRUB ma jakiś problem i to spowalnia jego wyświetlenie. Całkiem możliwe, że coś jest w konfiguracji systemu spitolone.

Aha, @alieno - rozumiem, że system startuje z HDD/SSD - w jaki sposób podłączone? Ile startuje GRUB z nośnika typu liveiso? Też tak długo? 

MSki


alieno

Grub customizera nie da się zainstalować nawet z konsoli. Przepraszam, że nie umiem się wysłowić... :( GRUB "wisi" 30 sekund. Próbowałem wkleić wyniki powyższych komend, ale mechanizm forum zablokował wysłanie z powodu ich długości... Edytować tak jak napisane też próbowałem GRUB_TIMEOUT ale to nic nie daje... :(

linux4ever

#10
Cytat: alieno w Grudzień 22, 2022, 01:56:46 PMGrub customizera nie da się zainstalować nawet z konsoli. Przepraszam, że nie umiem się wysłowić... :( GRUB "wisi" 30 sekund. Próbowałem wkleić wyniki powyższych komend, ale mechanizm forum zablokował wysłanie z powodu ich długości... Edytować tak jak napisane też próbowałem GRUB_TIMEOUT ale to nic nie daje... :(

Spróbuj tego: https://linuxhint.com/linux_mint_boot_repair/

To naprawia i edytuje grub.

A tekst możesz dać na pastebin i wkleić link do niego:

https://pastebin.com/
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

pavbaranov

Przekierejuj na plik (po komendzie: > plik.txt) i wkleisz. Są jeszcze serwisy jak pastebin itp. i tam również możesz to dać i tu link.

alieno

Kierując się przeczuciem, że źle coś zrobiłem podczas instalacji, przeinstalowałem system jeszcze raz, ustawiając starodawne ext zamiast btrfs i GRUBa już nie ma. Ale szkoda, że nie radzę sobie z LMDE, bo mam większe zaufanie do Debiana niż do Ubuntu.
Dzięki. :)

pavbaranov

Polecam lekturę nt. instalcji systemu. Serio. Jeśli tylko i wyłącznie z uwagi na to, że masz obecnie ext w miejsce uprzednio btrfs nie masz GRUBego, to oznacza wyłącznie, że go albo nie zainstalowałeś, albo zainstalowałeś, ale w jakimś kosmosie. Jak to mówi jeden z moich znajomych: jeśli wszelkie pomysły już zawiodą, to najwyższy czas sięgnąć po instrukcję :) I to święta prawda.

Widzisz - btrfs jest także pewną wskazówką na to dlaczego GRUBy mógł Ci się tak długo uruchamiać. Ale informacji od Ciebie brak.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum