Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

AMD i Linux - czy to dobry pomysł ?

Zaczęty przez FanFan, Grudzień 19, 2022, 05:01:19 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

FanFan

Witam :)

Koledzy mam pytanie odnośnie procesora AMD i Linuksa. Czy taka para może żyć w zgodzie?
Nigdy nie zdarzyło mi się, aby odpalić jakiegoś linuksa na procesorze od AMD i zastanawiam się, czy np. kupno takiego AMD 7-5600G, lub podobnego nie przysporzy jakichś kłopotów, podczas użytkowania linuksa.

Muszę zainwestować w nowy zestaw i dlatego, przydało by się najpierw poznać jakieś opinie i doświadczenia, od osób które być może już to przerabiały, tak żebym nie musiał później żałować że na przykład zakupiłem AMD, a nie Intela.

Jeżeli ktoś coś wie na ten temat, to proszę o podzielenie się swoją wiedzą :)


pavbaranov

Oczywiście, że AMD i linux żyją w zgodzie. Od bardzo wielu lat AMD jest zaangażowane w dostarczanie odpowiednich sterowników tak do samego kernela, jak i dla GPU, jak również firmware'u.
Przed zakupem - na ile to możliwe - sprawdź komputer po prostu odpalając go z liveusb.
Problem braku możliwości odpalenia linuksa ("jakiegoś" - nic nie znaczy) na procesorze od AMD niestety leży albo po stronie danej dystrybucji linuksowej (wątpliwe), albo wadliwym przygotowaniu liveusb (bo prawdopodobnie to było medium startowe), albo nadal przy Tobie.
Miałem kilka komputerów na APU AMD - żadnych problemów. Obecnie na Ryzenach (tak APU, jak i CPU + GPU) znajomi też nie zgłaszają problemów.

LinGruby

jak najbardziej, u córki na lapku hp - ryzen 5 + vega 8 ( Arch działa pierwszorzędnie )
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Albedo 0.64

U mnie AMD Ryzen 5 4000 series bez problemów. Dawno temu na starym Athlonie działała Mandriva.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

PomPom

Prockiem się nie przejmuj - AMD i Intel będą śmigać. Pamiętaj tylko, że nowy procek lubi nowy kernel. Miałem stacjonarkę z Ryzenem i Gentoo na niej nigdy nie narzekało, że chce coś jeszcze.
myk byle jak jako tako

FanFan

Koledzy, dziękuję wam za odzew i rozwianie moich AMD-owych, wątpliwości.
Chciałem wymienić platformę i jakoś tak zatęskniło mi się właśnie za AMD, tylko że coś mi tak świtało, że bardziej zamierzchłymi czasy, występowały jakieś problemy z działaniem co poniektórego softu, to też wolałem upewnić się jak wygląda to obecnie. W każdym razie, tak jak piszecie, wszystko wskazuje na to, że nie ma czym się przejmować, a wręcz można znaleźć argumenty, świadczące na korzyść AMD i Linuksa, jako zgodnej i sprawnej pary.

Pozdrawiam serdecznie :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum