Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MATE najlepsze gui

Zaczęty przez linux4ever, Grudzień 10, 2022, 07:38:53 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

linux4ever

Czy mate jest najlepszym gui dostosowanym do pracy biurowej ?

Bo używałem je przed gnome  było dość szybkie i responsywne oraz wygodne.

I  zapraszam do dyskusji.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

pavbaranov

Nie - nie ma "najlepszego" czegokolwiek do czegokolwiek. Istnieje wyłącznie jakieś rozwiązanie, które użytkownikowi pasuje bardziej od innego.

PomPom

Dla mnie MATE i GNOME są równie szybkie. Szybciej poruszam się na GNOME, bo jest dla mnie bardzo wygodne, ale tego już nie liczę. Kiedyś używałem MATE i byłem po prostu zadowolony. Domyślnie wymaga trochę dodatków (np. lepsze menu), ale jest ok. Za to w Ubuntu MATE... ekipa wie dobrze co robi - ta dystrybucja to jak dla mnie szczyt dopieszczenia tego środowiska.
myk byle jak jako tako

MSki

Cytat: pavbaranov w Grudzień 10, 2022, 10:39:25 AMNie - nie ma "najlepszego" czegokolwiek do czegokolwiek. Istnieje wyłącznie jakieś rozwiązanie, które użytkownikowi pasuje bardziej od innego.
Może się mylę, ale jeśli instalujemy system ze środowiskiem MATE, to środowisko to ma jednak ograniczoną ilość pakietów/programów uruchamianych. I zawsze będzie tak, że coś, jakiś pakiet, trzeba będzie "dociągnąć" ze środowiska Gnome, KDE etc.
Takie mieszanie pakietów z różnych środowisk może być proszeniem się o kłopoty ..podobnie jak instalowanie pakietów z AUR w Archu.

pavbaranov

Cytat: MSki w Kwiecień 05, 2023, 01:20:47 PMMoże się mylę, ale jeśli instalujemy system ze środowiskiem MATE, to środowisko to ma jednak ograniczoną ilość pakietów/programów uruchamianych. <CUT>.
Takie mieszanie pakietów z różnych środowisk może być proszeniem się o kłopoty ..podobnie jak instalowanie pakietów z AUR w Archu.
Nie. MATE (podobnie jak i inne DE) zwykle oferują jakiś zestaw podstawowych aplikacji, które są rozwijane wraz z nim. W zależności od dystrybucji, może ona oferować wyłącznie samo środowisko (nawet bez tych aplikacji), może z aplikacjami MATE, może też oferować system zapełniony różnymi aplikacjami, czy tego użytkownik potrzebuje, czy nie.

Także porównanie z AUR, jak i twierdzenie, że "mieszanie pakietów z różnych środowisk może być proszeniem się o kłopoty" nie jest prawdziwe. Jeśli użytkownik do MATE będzie dociągał tylko pojedyncze, jemu potrzebne aplikacje, a już najlepiej oparte o Gtk+3 (chyba MATE jeszcze na 3 jest, a nie na 4), to nic mu się nie stanie. Ba, nawet gdy zainstaluje aplikacje oparte o Gtk+2, czy Qt5 - również. Jedyny problem jaki może się pojawić, to dociągnięcie jakiejś aplikacji - najczęściej systemowej - która jest bardzo ściśle powiązana z jakimś innym DE i próba sterowania systemu zarówno przez aplikacje dostarczane wraz z MATE, jak i przez te dociągnięte. Zawsze zatem najlepiej jest popatrzeć (doczytać, czego większość z nas nie lubi :)) jakie aplikacje do określonych celów są dla danego DE proponowane.
W większości dystrybucji te aplikacje są skompilowane dla danej jej wersji, a zatem uwzględniają biblioteki, w niej się znajdujące. Nic się zatem nie stanie.

Również zatem nie jest tak jak z AUR, albowiem tutaj mamy do czynienia z kompilowaniem aplikacji w określonym czasie, na określonych bibliotekach itd. itp., a później najczęściej zapominaniem, że taką aplikację trzeba przekompilować, gdy się pojawią jakieś zmiany w systemie, od których one zależą. Podobnie zdarzyć się może, że jakieś paczki będą ze sobą w konflikcie. To jest jednakże problem z wszelkimi aplikacjami, które są lokalnie kompilowane przez użytkownika i to niezależnie od tego, czy to AUR, czy inny sposób tworzenia paczek ze źródeł (bodaj wyjątkiem jest tu Gentoo, ale tu wszystko ze źródeł).

MSki

Cytat: pavbaranov w Kwiecień 06, 2023, 03:30:25 PMBa, nawet gdy zainstaluje aplikacje oparte o Gtk+2, czy Qt5 - również. Jedyny problem jaki może się pojawić, to dociągnięcie jakiejś aplikacji - najczęściej systemowej - która jest bardzo ściśle powiązana z jakimś innym DE i próba sterowania systemu zarówno przez aplikacje dostarczane wraz z MATE, jak i przez te dociągnięte.
Czy przez aplikację systemową należy również rozumieć zależności, jakie powinna spełniać instalowana paczka ?
Bo pisząc o "proszeniu się o kłopoty", właśnie taki przypadek miałem na myśli, gdzie paczka z zależnościami musi poprawnie funkcjonować w innym DE. 

Zobacz najnowsze wiadomości na forum