Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Fiio M9 jako DAC USB

Zaczęty przez Bishop1971, Grudzień 03, 2022, 06:25:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Albedo 0.64

Fiio M9 jest na rynku od 2018 roku więc jeśli ma wsparcie w kernelu, to co najmniej od wersji 4.19/5.0.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov

Niekoniecznie. Zresztą nie o to mi chodziło. Bardziej nawet o firmware. Ale problem leży raczej w postrzeganiu tego urządzenia przez kernel. Z dotychczasowych logów wynika, jakby to urządzenie w ogóle nie przekazywało informacji do kernela, że jest podłączone. Jeśli wiem, to taka sytuacja może zainstnieć wyłącznie wówczas, gdy jest ono podłączone w "trybie" zasilania, a nie jakimkolwiek innym. Stąd wcześniejszy pomysł.

Albedo 0.64

Cytat: pavbaranov w Grudzień 13, 2022, 11:29:56 PM(...)Jeśli wiem, to taka sytuacja może zainstnieć wyłącznie wówczas, gdy jest ono podłączone w "trybie" zasilania, a nie jakimkolwiek innym. Stąd wcześniejszy pomysł.

Właśnie podsunąłeś mi myśl, że przyczyną kłopotów może być kabel USB. Niektóre kable są przeznaczone tylko do ładowania i nie pozwalają na przesyłanie danych. Warto w takim przypadku zastosować sprawdzony kabel od telefonu.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov

Cytat: Albedo 0.64 w Grudzień 14, 2022, 07:29:51 PMWłaśnie podsunąłeś mi myśl, że przyczyną kłopotów może być kabel USB. Niektóre kable są przeznaczone tylko do ładowania i nie pozwalają na przesyłanie danych.
Zaciekawiłeś mnie, a że nie jest to zupełnie OT, to spróbuję się dopytać: są takie kable w jakiś sposób oznakowane, czy niestety pozostaje metoda prób i błędów?

A jeśli chodzi o problem @Bishop1971 - zerknijmy na: https://forum.linuxiarze.pl/index.php?msg=32296 są tu takie urządzenia:
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 005: ID 0bda:0129 Realtek Semiconductor Corp. RTS5129 Card Reader Controller
Bus 001 Device 010: ID 046d:c52b Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 001 Device 009: ID 046d:c52f Logitech, Inc. Unifying Receiver
Bus 001 Device 008: ID 05e3:0610 Genesys Logic, Inc. Hub
Bus 001 Device 007: ID 05e3:0610 Genesys Logic, Inc. Hub
Bus 001 Device 011: ID 125f:a15a A-DATA Technology Co., Ltd. DashDrive Durable HD710 portable HDD various size
Bus 001 Device 004: ID 05e3:0608 Genesys Logic, Inc. Hub
Bus 001 Device 002: ID 1852:7921 GYROCOM C&C Co., LTD Audiotrak ProDigy CUBE
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Audiotrak, to zewnętrzna karta dźwiękowa (swoją drogą, może i ona coś tu miesza), reszta jest dość czytelna. Kernel nie widzi kompletnie, że M9 zostało podłączone. Wg mojej wiedzy, taka sytuacja może mieć miejsce wyłącznie wówczas, gdy podłączone przez USB sprzęt nie jest przez kernel rozpoznawany jako "urządzenie", a zatem - podłączenie USB jest wykorzystywane wyłącznie do transmisji prądu (ładowania). Jeśli zostałoby rozpoznane jako urządzenie (tu DAC), ale kernel nie potrafiłby rozpoznać, to dałby jego ID i mielibyśmy opis [unknown device] lub podobny.
Wg mnie problemu należy w pierwszej kolejności szukać właśnie w tym podłączeniu. Być może to kabel, być może to jakieś ustawienie w samym M9. Nic tu nie da (raczej) żaden nawet sterownik, albowiem M9 w ogóle nie jest podłączone (brak ID).

robson75

Być może że pomoże doinstalowanie paczki usb_modeswitch.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Albedo dobrze kombinuje. Takie kable są dawane do urządzeń, przy których nie ma potrzeby przesyłania danych, np. powerbank albo lampka. Po czym poznać? Z wierzchu podobno nie ma wytycznych, żeby to oznaczać, więc trzeba patrzeć na kable po otwarciu wtyczki... lub po prostu sprawdzić przez podpięcie.

Co do samego urządzenia, szybka opcja nielinuxowa to spróbować Hiren's Boot (Windows bez instalacji) i zobaczyć jak się zachowuje urzędzenie tam.
myk byle jak jako tako

Albedo 0.64

#21
@pavbaranov: Na opakowaniu powinna być informacja i dopisek "USB OTG". Kable używane można sprawdzić podłączając sprawdzone urządzenie, najlepiej smartfon. No i nie kupować najtańszych w Biedronce. Z firmowymi kabelkami nie miałem problemów, najczęściej używam Samsungów a ostatnio dokupiłem kabel USB-C Baseus do szybkiej ładowarki i przejściówkę USB-C Ugreen do DAC. Kabelki USB to osobny temat, okazuje się bowiem, że różnią się nie tylko przesyłaniem (lub nie) danych ale także prądami ładowania i kolejnością pinów we wtyczkach. Producenci z dużą swobodą podchodzą do standardów USB.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum