Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dystrybucja 32bit bez PAE

Zaczęty przez radbest, Listopad 12, 2022, 11:36:17 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

radbest

Witam

Poszukuje dystrybucji na jedno rdzeniowy procesor 32bit, lekka dystrybucja ale nadal rozwijana, koniecznie bez PAE.

microsofter

Solaris 10. Dokładnie z takiego piszę, na starszy sprzęt ideał, polecam. Jeśli ci nie podejdzie, bierz FreeBSD. Tylko FreeBSD i Debian wychodzą jeszcze w 32-bit, najnowszy Solaris już nie.

Bez PAE, to jest oryginalny Pentium?
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

radbest

Tak Intel® Pentium® M 725, a jak chodzi u Ciebie przegladanie internetu ? Youtube?

microsofter

Przecież ten CPU ma PAE. Brak PAE to sprzęt z połowy lat 90-tych ubiegłego wieku.

Powiedziałbym, że Internet chodzi podobnie jak na Windows. Dobrze napisane strony chodzą dobrze. Serwisy, które zawierają skrypty z błędami, chodzą słabo, kiedy taki skrypt zapętli się. Wcześniej miałem Win + Internet Explorer i tam dało się zablokować skrypt. Tutaj, na Firefoxie, nie widzę takiej możliwości. Czasem trzeba długo czekać na załadowanie takiej strony przy 100% użycia CPU. Więc wszystko zależy od konkretnej strony www, lecz ogólnie sądzę, że gdybyś ładował daną stronę na takiej samej przeglądarce w różnych OS, powinno to przebiegać podobnie, jak nie identycznie.

Natomiast YouTube chodzi mi bardzo kiepsko ze względu na zabytkową, powolną kartę graficzną.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

radbest

PAE disabled. Use parameter 'forcepae' to enable at your own risk.

PomPom

Żaden system nie sprawi, że ten procek nada się do dzisiejszego internetu. Do reszty możesz spróbować Q4OS ze środowiskiem Trinity, ew. Slax. 
myk byle jak jako tako

microsofter

Cytat: radbest w Listopad 12, 2022, 01:07:30 PMPAE disabled. Use parameter 'forcepae' to enable at your own risk.
A w ogóle wiesz, do czego służy PAE? Do adresacji więcej niż 4 GB RAM. Jak masz 4 lub mniej, nie ma znaczenia, czy jest aktywne czy nie.

Cytat: PomPom w Listopad 12, 2022, 01:15:59 PMŻaden system nie sprawi, że ten procek nada się do dzisiejszego internetu.
true, true ...
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

radbest

#7
Cytat: microsofter w Listopad 12, 2022, 01:32:45 PM
Cytat: radbest w Listopad 12, 2022, 01:07:30 PMPAE disabled. Use parameter 'forcepae' to enable at your own risk.
A w ogóle wiesz, do czego służy PAE? Do adresacji więcej niż 4 GB RAM. Jak masz 4 lub mniej, nie ma znaczenia, czy jest aktywne czy nie.


Tak wiem, Mint bez Pae chodził Lubuntu z Pae nie chodzi, pepermit z pae nie chodzi wiec nie wiem jak to sie ma.
Mam 2GB Ram
Cytat: PomPom w Listopad 12, 2022, 01:15:59 PMŻaden system nie sprawi, że ten procek nada się do dzisiejszego internetu.
true, true ...


no szkoda dziekuje za pomoc, pozdrawiam

Fibogacci

#8
Proponuję jak zawsze MX Linuksa lub antiX. Piszę w tej chwili z MX 19 32 bit, procesor Celeron 1,73 GHz, 2 GB RAM.

Kerneli w MX/antiX jest do wyboru, do koloru, z PAE, bez PAE, 32 bit, 64 bit, na starsze kompy sprawdza się 4.9 od antiX (także używany w MX), ale i te najnowsze kernele z wersji AHS też się sprawdzają nawet.

Tutaj przykład z kilkudziesięciu dostępnych kerneli:

https://ibb.co/DRsypCr

I dobra rada, słuchaj rad od tych, którzy używają starszych sprzętów na co dzień i wiedzą, czy coś działa czy nie działa, ci którzy nie używają, a twierdzą, że coś nie działa, to po prostu nie używają, więc skąd tak naprawdę mają wiedzieć.

Oficjalna strona mxlinux.org, polska strona nieoficjalna mxlinux.pl

A żeby nie być gołosłownym, screencast z ostatnich 24 godzin, przykład na to, że z dobrym oprogramowaniem nawet stary sprzęt ciągle jest użyteczny i możliwy do wykorzystania.

https://www.youtube.com/watch?v=WxxUmLc_6-I

PomPom

Poza nagraniem działa to normalnie? Domyślam się, że samo nagrywanie obciąża sprzęt do tego stopnia, że to tak się tnie, ale może nie doceniam wyrozumiałości. Miałem pisać, że MX - właśnie dlatego, że kojarzę twoje doświadczenia - ale wydawało mi się, że tamte złomy były jednak ciut mocniejsze niż biurowy procesor w laptopie sprzed niespełna 20 lat. No i lepiej chyba pokazać youtube, a nie grę do straszenia początkujących projektantów gier...
myk byle jak jako tako

microsofter

Siedzę na starym kompie i powiem, że da się to używać do netu. Jednak obok stoi Core2Due (z Windows i Edge), gdy go odpalę i wchodzę na tą samą witrynę, widać różnicę. Zwłaszcza, jeśli serwis prowadzi niewydarzony webmaster, który nie ogarnia skryptów.

Cytat: Fibogacci w Listopad 12, 2022, 08:08:55 PMz dobrym oprogramowaniem nawet stary sprzęt ciągle jest użyteczny i możliwy do wykorzystania

Całkowicie popieram, dlatego bez wahania zaproponowałem Solaris.

CytatKerneli w MX/antiX jest do wyboru, do koloru, z PAE, bez PAE, 32 bit, 64 bit, na starsze kompy sprawdza się 4.9 od antiX (także używany w MX), ale i te najnowsze kernele z wersji AHS też się sprawdzają nawet.

Może wyjaśnisz, czemu Ubuntu nie chce działać na sprzęcie bez PAE? Od jakiegoś czasu, Microsoft dokłada do Windows kolejne bezsensowne wymagania, nie mające żadnego technicznego wytłumaczenia. A jak nie wiadomo o co chodzi ... Nowy Windows nie instaluje się na obecnym sprzęcie, to user musi kupić nowy. Na każdym nowym PC już jest Windows, więc parę dolców trafia do Redmond.
GNU-Linux jest za darmo, tu musi być inne podłoże. Jak można wytłumaczyć odmowę działania Linuxa bez PAE na PC z 2 GB RAM??
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Fibogacci

#11
Działa normalnie, nie mam grabbera wideo, więc jak zawsze trzeba kombinować z SimpleScreenRecorderem, on zjada od 50% w górę, zależy jakie ustawienia nagrywania się zastosuje. Ale dodatkową zaletą jest pokazanie, że jeśli system działa, nagrywanie działa i jeszcze programy w międzyczasie działają, to o czymś to świadczy, przynajmniej kumaci zrozumieją.

Ten konkretny laptop jest używany z MXem od końca 2017 roku na co dzień i regularnie, najpierw był na nim MX 16, później MX 18 (chyba, chociaż nie pamiętam i nie jestem pewny na 100%, bo wiem, że długo trzymałem 16tkę i jedną zmianę opuściłem, więc może było przejście z 16 do 19), teraz MX 19.4. I ciągle wszystko ok.

Pendrive z MX 21 AHS też na nim chodzi bez problemu.

Ja osobiście używam dwm, ale że laptop nie jest mój, korzystam gościnnie i się opiekuję, to jest Xfce4. Po uruchomieniu zużycie RAM to ok. 200 MB.

Aha, i wiele lat ten laptop miał 1 GB RAM, chyba w tamtym roku dołożyłem kolejny 1 GB za 10 zł i teraz jest 2 GB.

YouTube z przeglądarki odpala, czy to na zoptymalizowanym Firefoksie czy na Qutebrowser (ja używam), ale ogólnie do YouTube najlepiej użyć np. QMPlay2 (odtwarzacz audio wideo) albo jak ktoś umie, to najlepiej mpv w terminalu.

A gra wiadomo dla początkujących, ale bardziej chodziło o pokazanie, że Godot Engine też odpala na byle czym i nawet na 32 bity. Tu ten film wrzuciłem przy okazji, bo był pod ręką.

Nie mam słabszego kompa w tej chwili do dyspozycji jeśli chodzi o taktowania procesora, to jest Celeron M530, autor wątku ma Pentium M725, więc jeśli dobrze znalazłem 1,6 GHz. Mam drugiego podobnego laptopa z Celeronem 2 GHz i też 2 GB RAM. I wiele miesięcy korzystałem z niego tylko z systemem na pendrivie (ale Persistence czyli aktualizowany i ze zmianami).

Mam starszego kompa ze Pentium 1,8 GHz i 1 GB RAM (Dell Optiplex G240), ale ten Celeron jest mocniejszy i ma szybszą pamięć.

Nie wiem, jaki to sprzęt do dyspozycji z tym M725 i jak to może działać - i pewnie od kopa i z biegu nie będzie idealnie czy to MX/antiX czy zapewne inne dystrybucji - ale po optymalizacjach i dostosowaniu może by się dało coś z tego wyciągnąć.

Jeśli kiedykolwiek i komukolwiek polecam MX/antiX na starocie to tylko dlatego, że staram się je testować na różnych sprzętach w różnych konfiguracjach i zastosowaniach.

microsofter

Temat zostawił po sobie duży niesmak. A tymczasem, przed chwilą, trafiłem na coś takiego w manualu FreeBSD:

CytatUsers of the i386™ architecture should add the following option to their kernel configuration file, rebuild their kernel, and reboot:

options    KVA_PAGES=512

This option will expand the kernel address space, thus allowing the vm.kvm_size tunable to be pushed beyond the currently imposed limit of 1 GB (2 GB for PAE). To find the most suitable value for this option, divide the desired address space in megabytes by four (4). In this case, it is 512 for 2 GB.

Czyli w FreeBSD także trzeba kombinować przy sprzęcie x32 z większą ilością RAM. Różnica polega na tym, że nie ma brandzlowania się z 80-ma kernelami, jak u przedmówcy, lecz trzeba gmerać w parametrach. Takich problemów nie ma prawdziwy Unix (oraz Windows), instalujesz i używasz. Wyszło że dobrze doradziłem, jednak Solaris jest najmniej problematyczny na starszym sprzęcie.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

LinGruby

Cytat: radbestno szkoda dziekuje za pomoc, pozdrawiam

a ja mogę polecić z czystym sumieniem Arch 32bit robiony przez społeczność, ostatnio stawiałem na czymś takim:
Fujitsu Siemens Lifebook
T2400 1,83Ghz
2GB Ram

działa przyzwoicie...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum