Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Programy z Centrum Oprogramowania

Zaczęty przez SKuba, Październik 31, 2023, 08:46:49 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

SKuba

Witam
Dopiero zaczynam z Linuxem i na razie mam sporo problemów z ogarnięciem. Na razie korzystam z maszyny wirtualnej (VBox). Ostatnio problemy pojawiły się wraz z instalacją Ubuntu 18, a potem 20. Dotyczą Centrum Oprogramowania Ubuntu. Szukałem na forum, szukałem w google, ale jakoś nie mogę dopatrzeć się skutecznego rozwiązania.
W wersjach do 16 można było przez Software Center wyszukać programy, zainstalować, a potem je uruchamiać. Na Ubuntu 18 i 20 najpierw nie mogłem nic zainstalować (po kliku na Instaluj, Centrum po prostu się wyłączało). W tej chwili owszem - da się coś zainstalować (np. Users and groups), ale już nie da się zainstalowanych programów uruchomić. Jest tylko opcja wyświetlenia szczegółów i deinstalacji.
Dotyczy to zarówno tych programów, które wyszukałem przez Centrum i sam zainstalowałem, jak też tych, które już były zainstalowane na pobranym obrazie. Są na liście zainstalowanych i tyle.
Co z tym można zrobić ?

linux4ever

#1
Tradycyjnie komendy aktualizacji: sudo apt update, sudo apt upgrade to zaktualizuje pakiety do najnowszych.

Ubuntu bazuje na debianie sid dlatego wychodzą takie "kwiatki".

Virtualbox testowałem wraz z debianem teraz to wersja debiana 13 trixie.

Bardziej usprawniany 10 buster oraz 11 bullseye debiana jest za stara.

A z debianem 12 miałem kilka problemów polecam ci z debianowej rodziny Linux Mint.

Dobry też jest Pop Os oba bazują na Ubuntu.

Oczywiście jeśli ci to pasuje.

Ja zaś jeśli chodzi o debiana 13 używam distra Siduction.

MX Linux też jest dobry możesz też użyć Sparky Linux pavroo admin tego forum jest współtwórcą Sparky'ego.

Odradzam devuan nie ma systemd i trzeba się bawić cronem na sysintv czy jakoś tak i nie mogłem zmusić do działania fstrim bo mam SSD.

Zaś peppermint os bazuje na 12 i miałem z nim problemy.

To na tyle.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

SKuba

1. Wiem, że są "lżejsze" i łatwiejsze dystrybucje, ale muszę korzystać z Ubuntu.
2. Operacje typu update i upgrade, czyszczenie cache Centrum, jego odinstalowanie i ponowne zainstalowanie już przerobiłem. Osiągnąłem tyle, że mogę instalować, bo przed się nie dało. Ale uruchomić - ni diabła.
3. Problem występuje nie na jednym kompie, tylko na kilku. Stawiałem toto na VBox 6.04, 7.0.10 i 7.0.12. Używałem kilku obrazów ISO z różnych źródeł (18.04 LTS i 20 LTS). Ciągle to samo.

linux4ever

Zatem zostaje ci tylko jedno musisz ustawić uprawnienia do uruchamiania aplikacji bo może nie masz dostępu.

Albo są zepsute to będzie chmod i chown:https://www.freecodecamp.org/news/linux-chmod-chown-change-file-permissions/ i chgrp:

https://phoenixnap.com/kb/chgrp-command
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

SKuba

No fajnie. Uprawnienia do plików i katalogów ogarniam. I co mi to daje w kwestii uruchamiania programów? - Chyba musiałbym wiedzieć, gdzie i pod jaka nazwą zapisał się zainstalowany program, a wtedy ustawić pełne uprawnienia do katalogu, a tego jakoś nie jestem w stanie ustalić.
Uruchamiają się programy, których ikonki są na pulpicie. Po tych instalowanych z Software Center nie ma żadnego śladu (poza tym Centrum). Może i są gdzieś na dysku, ale na razie system katalogów Linuxa to dla mnie czarna magia

ciubaka

#5
Dlaczego używasz starych wersji UBU? 18.04 już pół roku bez wsparcia, 20.04 niby jeszcze tak, ale jeżeli upierasz się na LTS, to masz przecież 22.04 ubiegłoroczne. No i ewentualnie świeżutki 23.10, do lipca 2024 ważny. Generalnie instalowanie starych wersji Linuxa, jeżeli dostępne są nowsze generuje problemy. Przećwiczyłem to już na sobie.
EDIT. Jeszcze jedna magiczna rada w dystrybucjach opartych na Debianie. Wiem że to trudne na początek, ale naprawdę warto ogarnąć Synaptic. On działa ZAWSZE, a Centra Oprogramowania Software, w której bądź dystrybucji, czy to MX, czy Sparky, czy UBU - potrafią wierzgnąć znienacka. I wtedy niestety - kłania się ON - Synaptic...

SKuba

Użycie starszych wersji wymusza, że tak w skrócie powiem, postawa CKE, która egzaminy zawodowe inf02 będzie robiła prawdopodobnie na Ubuntu 18.
Ponadto - jak już pisałem - wszystko chodziło na 16, a wysypało się na 18 i 20. Spróbuję z najnowszymi wersjami, ale mam wrażenie, że wprowadzono jakieś podstępne blokady dpkg, albo coś podobnego.

SKuba

Synaptic zainstalowałem, ale ogarnięcie go ciut zajmie. Nazwy pakietów w synaptic z reguły nic mi nie mówią.

ciubaka

One z grubsza odpowiadają nazwom aplikacji, czyli firefox to Firefox, thunderbird to Thunderbird, boot-repair to Boot Repair, gparted to Gparted i tak dalej. Klikasz w oczko z lupką, chyba u góry z prawej, wpisujesz nazwę i wyszukuje. Pokazuje pakiety zależne, potwierdzasz że je chcesz. Klikasz tam u góry z lewej chyba, komenda Wykonaj czy Zastosuj czy jakoś tam. Zaczyna międlić, pokazuje się Terminal, pyta o hasło, podajesz, pyta Yes or No, potwierdzasz i teraz międli do skutku, krócej lub dłużej, zależy ile MB ściąga. Pokazuje że skończył, wyszukujesz zainstalowaną aplikację na Pasku Zadań lub Docku, z lewej, prawej, góra czy dół, zależy gdzie to masz. Klikasz i jak działa, to wychodzisz i doinstalowywujesz pakiety językowe, na przykład polski, o ile się nie zainstalowały od razu, co następuje niestety często. Potem się cieszysz, że już umiesz.
A Centrum Oprogramowania w Ubuntu, to nie wiem jak teraz, bo mam starą wersję 16 czy 18, nadal zresztą działającą, ale wtedy to było Gnome Software Center i działało od razu tylko w wersji bazowej z GNOME. Do Xubuntu i Lubuntu trzeba było je dogrywać, właśnie Synapticem na przykład. Lub konsolą, ale to już temat na później.
No i w tym Centru Gnome to wcale nie wszystko było, tylko część tego co w Synaptic, fakt że niektóre rzeczy popularne, ale wcale nie wszystkie.
Generalnie fajne jest Ubuntu, ja polecam, mój pierwszy Linux, mam nadal słabość. No i jako jeden z niewielu Linuxów daje się instalować na nowych komputerach, mając te wszystkie securebooty oraz innecosie zaszyte na starcie i akceptowalne w BIOS. Jedyny Linux, który udało mi się postawić na moim służbowym Lenovo T590, psując przy tym lekko rozruch oczywiście, ale tak że nadal mogę korzystać z W10 :-)
Wersja bazowa to zdaje się Gnome, jak chcesz mieć Windows podobne, to spróbuj Xubuntu. Lub Mate, to też ich bardzo dobrze dopracowana wersja, w zasadzie prawie że autorska.

 

SKuba

Niestety - nadal nie rozwiązałem problemu. U14 i U16 - centrum jest, działa, pobrane i zainstalowane programy mają klawisz Uruchom. U18, 20, 22 - jest pobierz, zainstaluj i ... koniec. Mogę obejrzeć szczegóły i usunąć. Próbowałem przez Synaptic szukać pakietu z grupa(y), group(s), user(s) itd. Nie ma i już. Szukałem w bin - też nic takiego nie mogę wykukać. Program się zainstalował, mam informacje w Centrum o miejscu zajetym na dysku, o pochodzeniu instalatora i tyle. Uruchomić się nie da.

linux4ever

#10
Cytat: SKuba w Styczeń 30, 2024, 08:51:45 AMNiestety - nadal nie rozwiązałem problemu. U14 i U16 - centrum jest, działa, pobrane i zainstalowane programy mają klawisz Uruchom. U18, 20, 22 - jest pobierz, zainstaluj i ... koniec. Mogę obejrzeć szczegóły i usunąć. Próbowałem przez Synaptic szukać pakietu z grupa(y), group(s), user(s) itd. Nie ma i już. Szukałem w bin - też nic takiego nie mogę wykukać. Program się zainstalował, mam informacje w Centrum o miejscu zajetym na dysku, o pochodzeniu instalatora i tyle. Uruchomić się nie da.

A  czy masz  selinux  to odpowiada za dostęp do uruchomienia aplikacji zmieniając opcje dostępu.

https://linuxhint-com.translate.goog/selinux-on-ubuntu-tutorial/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

https://www.linode.com/docs/guides/how-to-install-selinux-on-ubuntu-22-04/

Na siduction mam takie menu:




No i doinstaluj gnome software lub plasma-discover oba te programy zarządzają aplikacjami.



"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ubuntus

Obawiam  się , że to co chce autor wątku  to walkla z wiatrakami i prawie  niewykonalne..
W linuxie podobnie jak w windows najnowsze programy nie będą działać na starszych wersjach systemu. Pobierając obecnie program do windows nie będzie działać na win xp . W Windows często podają na jakich wersjach win dany program będzie działał ,chociaż najczęściej to ściema ale tam często podczas instalacji win daje kmunikat że program nie da się zainstalować, w linuxie takich informacji najczęściej nie ma. A przecież jądra systemów linux się zmieniają itp.
Podczas ściągania programu powinny być takie wymagania systemowe pokazane.

Jeśli chcesz uruchomić jakiś prgram na starszym ubuntu to znajdź jakieś archiwa z wersją starszą ubuntu i programami które wtedy były wydane-nie wiem czy jest to wykonwalne ?
Tak w windows xp można go do tej pory używać ale trzeba mieć programy które będą na nim działały.

Podobnie z np. z Firefox w win xp zakończyło się dawno jego wspieranie i można używać starszą wersję ale wiele rzeczy nie będzie wykonywanych. Chcesz aby dany program działał na starszej wersji ubuntu to znajdź wersję tego programu która powstała w czasie wspierania tego systemu.
Taka jest moja opinia na ten temat.

sovtware

dlaczego musisz mieć Ubuntu ?

jeżeli chodzi o centrum oprogramowania każda dystrybucja to ma może nie zawsze zainstalowane ale to żaden problem

u mnie wygląda to tak a mam smaka na Debianie  :)



ale centrum oprogramowania mogę sobie zainstalować

Ubuntu parę lat temu było dobre ale teraz .....

synaptic to także centrum oprogramowania ale tekstowy i zarazem graficzny i wcale trudny nie jest a jest nawet lepszy od zwykłego centrum oprogramowania


sovtware

Cytat: linux4ever w Styczeń 30, 2024, 09:42:41 AM
Cytat: SKuba w Styczeń 30, 2024, 08:51:45 AMNiestety - nadal nie rozwiązałem problemu. U14 i U16 - centrum jest, działa, pobrane i zainstalowane programy mają klawisz Uruchom. U18, 20, 22 - jest pobierz, zainstaluj i ... koniec. Mogę obejrzeć szczegóły i usunąć. Próbowałem przez Synaptic szukać pakietu z grupa(y), group(s), user(s) itd. Nie ma i już. Szukałem w bin - też nic takiego nie mogę wykukać. Program się zainstalował, mam informacje w Centrum o miejscu zajetym na dysku, o pochodzeniu instalatora i tyle. Uruchomić się nie da.

A  czy masz  selinux  to odpowiada za dostęp do uruchomienia aplikacji zmieniając opcje dostępu.

https://linuxhint-com.translate.goog/selinux-on-ubuntu-tutorial/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

https://www.linode.com/docs/guides/how-to-install-selinux-on-ubuntu-22-04/

Na siduction mam takie menu:




No i doinstaluj gnome software lub plasma-discover oba te programy zarządzają aplikacjami.





używasz lxqt ? w sparky czy w czym jak to środowiskowo się sprawuje ja go unikam .... że względu na QT  a sidicon ale zmieniasz te systemy ;)

linux4ever

#14
Cytat: sovtware w Styczeń 30, 2024, 07:15:53 PM
Cytat: linux4ever w Styczeń 30, 2024, 09:42:41 AM
Cytat: SKuba w Styczeń 30, 2024, 08:51:45 AMNiestety - nadal nie rozwiązałem problemu. U14 i U16 - centrum jest, działa, pobrane i zainstalowane programy mają klawisz Uruchom. U18, 20, 22 - jest pobierz, zainstaluj i ... koniec. Mogę obejrzeć szczegóły i usunąć. Próbowałem przez Synaptic szukać pakietu z grupa(y), group(s), user(s) itd. Nie ma i już. Szukałem w bin - też nic takiego nie mogę wykukać. Program się zainstalował, mam informacje w Centrum o miejscu zajetym na dysku, o pochodzeniu instalatora i tyle. Uruchomić się nie da.

A  czy masz  selinux  to odpowiada za dostęp do uruchomienia aplikacji zmieniając opcje dostępu.

https://linuxhint-com.translate.goog/selinux-on-ubuntu-tutorial/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

https://www.linode.com/docs/guides/how-to-install-selinux-on-ubuntu-22-04/

Na siduction mam takie menu:




No i doinstaluj gnome software lub plasma-discover oba te programy zarządzają aplikacjami.





używasz lxqt ? w sparky czy w czym jak to środowiskowo się sprawuje ja go unikam .... że względu na QT  a sidicon ale zmieniasz te systemy ;)

Siduction LXQT własne ikony z gnome-look styl wbudowany tapeta z unsplash.

Wcześniej miałem sparkyego ale nie działa na moim latopie hp probook 640G2 zwyczajny Debian mi nie pasował bo był ubogi.

Zaś XFCE Siduction nie chciało działać z tych powodów mam LXQT.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Zobacz najnowsze wiadomości na forum