Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z instalacją

Zaczęty przez Wuj76, Październik 18, 2022, 03:51:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wuj76

Witam instaluje linuxa na hp eliteone 800 g2 i podczas instalacji i po zainstalowaniu linux jest tylko w górnej części ekranu. W czym jest problem, czy może mi ktoś pomóc?

PomPom

#1
Jaką dystrybucję próbujesz uruchomić?
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Wygląda na to, że w miarę współczesny linux nie powinien mieć z tym problemów: https://www.linuxlinks.com/hp-elitedesk-800-g2-mini-desktop-pc-linux/.
Jeśli rozumiem, to jest to AIO komputer, do którego podłączasz monitor. Jaka jest jego (monitora) specyfikacja? Pytam, po przyznam, że nie wiem nawet czy do AIO dokupuje się monitor oddzielnie, czy nie, a może tu jest jakiś problem typu zbyt duża rozdzielczość itp. w stosunku do GPU, które tam masz.
Druga rzecz - widzisz pomniejszony pulpit to połowy ekranu, czy też widzisz pół pulpitu - bo to różnica.
I w istocie - jaka to "inna dystrybucja" linuksa? Wraz z konkretną jej wersją.

Wuj76

Witam to jest wszystko w jednym monitor i komputer w jednym a próbuję
zainstalować linux mint cinamon.
Podczas instalacji i po zainstalowaniu ekran jest podzielony na 2 połowy na górnej jest jest linux a na dolnej pasy. Nie wiem może trzeba zainstalować specjalne sterowniki pod linux.

pavbaranov

Zanim cokolwiek innego przyjdzie mi do głowy, to:
1. Spróbuj też jakąkolwiek inną dystrybucję (np. OpenSUSE, czy Fedora - dzisiaj bodaj wyszła wersja 37) i sprawdź, czy dzieje się to samo.
2. Jaka jest specyfikacja tego HP? W sieci znalazłem coś takiego: https://support.hp.com/us-en/document/c04822593 na stronie HP, z której wynika, że na pokładzie ma to APU AMD A9-360 (swoją drogą, to nie pamiętam, by przy APU AMD były trzycyfrowe oznaczenia wersji procesora, po podaniu jego typu, ale mniejsza o to), natomiast z linka, który podałem wyżej wynika, że jest tam APU Intel i5 6 generacji. Co jest u Ciebie?

Wuj76

Witam mój hp eliteone 800 g2 to: intel core i7 6700, 16gb ram, a karta graficzna to intel(R) HD Graphics 530. Byłem nawet w sklepie komputerowym i powiedział że jest problem z ekranem i nie można żadnego linuxa, opensusa czy Fedorę na pełnym ekranie. Ja tego nie rozumiem bo gry też na tym chodzą komputer śmiga bardzo dobrze a innego systemu nie można zainstalować.

pavbaranov

Raz jeszcze - spróbowałeś innej dystrybucji, czy tylko masz informację od kogoś w sklepie komputerowym. Cóż - w drugim przypadku - z mojego przynajmniej doświadczenia wynika, że bardzo często ci ludzie mówią coś, o czym pojęcia nie mają, a linuksa na oczy nie widzieli.
Ten CPU i GPU są bez problemu obsługiwane przez linuksa. Na jednej ze stron opisujących instalację na tym komputerze (wyżej masz link) wskazano, że konieczne jest wgranie tzw. firmware dla Intela. Wg mojej wiedzy jest dostępny w każdej dystrybucji.

Wuj76

Instalowałem opensusa, Fedore i dalej to samo. Ściągnołem nowego firmware że strony hp i dalej to samo.

robson75

A czy próbowałeś zmienić ustawienia w BIOS-e?
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Wuj76

A co tam mam zmienić, bo ja ekspertem w komputerach to nie jestem. Jak byś mógł podpowiedzieć

Wuj76

Po próbie instalacji obojętnie jakiego linuxa, połowe tego ekranu dolnego wygląda jak by był uszkodzony po jakiś kilkunastu startach Windowsa ekran znów wraca do normy i nie widać żeby było coś uszkodzone.

robson75

Cytat: Wuj76 w Październik 23, 2022, 06:57:59 PMA co tam mam zmienić, bo ja ekspertem w komputerach to nie jestem. Jak byś mógł podpowiedzieć
Też mam HP, ale nie wiem co może być nie tak. Weź posprawdzaj ustawienia odpowiedzialne za grafikę.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Zadam raz jeszcze to pytanie: "linux jest w górze ekranu" oznacza, że widzisz cały pulpit, ale jest on pomniejszony w jakiś sposób, czy widzisz wyłącznie górną część pulpitu środowiska, a dolna jest zniekształcona i pokrywają ją jakieś pasy?
Te dystrybucje, które podajesz, startują jako liveISO w trybie graficznym. Opisywany przez Ciebie problem istnieje już wówczas, czy występuje dopiero po zainstalowaniu systemu?
I jeszcze jedno - jaka jest maksymalna rozdzielczość tego monitora?

Wuj76

Hej
Dolny ekran to pasy a górny ekran to wszystko widać tylko jest pomniejszone i to dzieje się już przy instalacji obojętnie jakiego linuxa

Wuj76

Moja maksymalna rozdzielczość to fulhd

Zobacz najnowsze wiadomości na forum