Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z powłoką w Kali

Zaczęty przez kakashi1, Październik 15, 2022, 02:01:56 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kakashi1

Witam.
Niedawno zacząłem przygodę z linuxem, konkretnie z Kali (a czemu nie?).
Zainstalowany na VirtualBoxie.
Próbowałem zmieniać powłoki z zsh na bash i odwrotnie poleceniem chsh, obie i inne powłoki są zainstalowane.
Na koncie użytkownika wszystko poszło ok, problem pojawił się na koncie roota.
W jedną srtonę poszło ok, w drugą coś się wysypało i:
- nie ma możliwości uruchomienia Root Terminal - jakby nieaktywny przycisk, pisze, że muszę uruchomić jako root user i polecenia sudo - mimo, że jestem zalogowany jako root
- po uruchomieniu power shell pojawia się terminal, ale brak promtu, w nazwie jest "shell No.1" zamiast "root@...."
wpisywanie komend nic nie daje, a po wciśnieciu strzałek pojawiają się bzdury typu ^[[A ^[[B ... , wygląda jak prosty edytor ekstu

Próbowałem naprawić to z poziomu użytkownika z root terminalu
sudo chsh -s /usr/bin/bash root
ale system odrzuca
chsh: PAM: Authentication failure

Wiem, że mogę zrobić nową instalkę - wszak to virtual ale właśnie o to chodzi.
Jak to naprawić z poziomu sytemu - wszak po to się tego uczę a nie iść po lini najmniejszego oporu, bo co będzie gdy to nie będzie virtual.
Pozdrawiam

robson75

A czy skopiowałeś z katalogu domowego i wkleiłeś do katalogu root .zshrc i .bashrc?
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

kakashi1

Tak, oba pliki przekopiowane i bez zmian.

melis

Upatrywał bym tu polityki Debiana, co do logowania się w GUI jako root, a że to Kali, to już całkiem może być różnie, różniaście. Spróbuj więc wystartować system  bez x'ów i z poziomu konsoli spróbować to zrobić.

kakashi1

Próbowałem i nic. Zostaje chyba tylko reinstalka. Nie wiedziałem, że tak łatwo linux może się wysypać :)
Jeszcze poszukam, może na coś wpadnę.

PomPom

Linuxa bardzo łatwo wysypać, szczególnie, gdy wybiera się takie dystrybucje jak Kali i robi trochę pod górkę jego założeniom poprzez próbę zrobienia z niego normalnego desktopu.
https://www.kali.org/docs/introduction/should-i-use-kali-linux/#is-kali-linux-right-for-you
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum