Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

SparkyLinux na BRTFS - tylko do odczytu

Zaczęty przez LukeSkywalker, Październik 14, 2022, 07:04:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

LukeSkywalker

Witam. Używałem wcześniej Sparkiego 6 (dual-boot z win7 na niedużym SSD)
Niestety połowę partycji zżerały mi kopie Timeshift
Teraz wgrałem Sparky 2022.10 na BRTFS, bo wtedy podobno jest dostępna kompresja i lepsze przywracanie systemu jak w Windowsie.
Ponadto na zagranicznych forach można spotkać się z opiniami typu "BRTFS is best thing that happened to Linux"

Miałem drobny problem z instalacją - wyskakiwał jakiś error.

Pomogły mi trzy rzeczy:
1. dłuugie zbootowanie do ramu (multiboot Ventoy na starym penie)
2. wyłączenie neta na czas instalacji (gdzieś na forum ktoś to chyba sugerował)
3. Dałem jedna partycję, całą na BRTFS, bez bawienia się w oddzielną dla SWAP czy Home

I wylądowałem w systemie plików "tylko do odczytu" (tzn. mogę  utworzyć plik txt w folderze domowym, ale już nie mogę np. zmodyfikować pliku etc/default/grub żeby skrócić czas wyświetlania menu grub-a czy nie mogę wykonać polecenia z tego poradnika: https://sparkylinux.org/dns-problem-on-sparky-7-still-exist/
bo niestety, ale nie łączy mi net (niby jest ale nie ma, z LiveUSb w porządku)
Przy wykonaniu sudo mv (...) dostaję error "tylko do odczytu"
Tak samo jest gdy edytuję przez sudo featherpad otwiera mi plik ale przy zapisie error.

Czy jest coś co mogę zrobić w tej sprawie, ponieważ lubię czasami trochę namieszać w systemie i potestować różne programy, czy lepiej się w to nie bawić, wrócić do ext4 i walczyć o każdy megabajt?
Wiem że BRTFS jest podobno lepszy dla Ubuntu, Minta itp, ale wolałbym jednak zostać przy Sparky Linuxie

EDIT: nie mogę także zamontować żadnych partycji, pendrivów, bo folder media/ja jest read-only

pavroo

Katalog montowania /media jest własnością root-a, dlatego jest tylko do odczytu, to standardowa opcja.
Aby to naprawić, musisz zmienić właściciela na siebie:
sudo chown -R twójnick:twójnick /media/twójnick
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

LukeSkywalker

Ok. Sprawdze to jutro teraz nie mam dostępu do tego peceta, choć przypuszczam że nie o to chodzi. Coś musiałem schrzanić przy  inatalacji.

Cytat: pavroo w Październik 14, 2022, 11:16:41 PMKatalog montowania /media jest własnością root-a
plik etc/default/grub też?
sudo featherpad - otworzy mi notatnik w trybie roota, tak?
Wczytuję ten plik w noratniku w trybie roota, jak robiłem wcześniej.

I nie mogę zapisać co działało normalnie po poprzedniej instalacji Sparky'ego 6

Testował ktoś wogóle instalację Sparky'ego 7 na BRTFS?
Czy jestem pierwszy?

P.S. Chyba się w pierwszym poście za bardzo rozpisałem :-)

LukeSkywalker

Polecenie sudo chown -R twójnick:twójnick /media/twójnick dało mi także error tylko do odczytu

Zrobiłem reinstall, tym razem wróciłem do Sparky 6

Zamiast normalnego instalatora wziąłem sparky advanced (w Sparkym 7 nie mogłem go znaleźć, dlaczego?)
Wybrałem artycję BRTFS oraz SWAP

I wiecie co? Działa.

Chyba wtedy jednak źle coś ustawiłem przy instalacji...

pasman1

Sparky7 zremasterowany 2022-12-03 już instaluje się
na btrfs bez problemów.


pavroo

Zaktualizowany Calamares i Sparky CLI Installer posiadają poprawkę w konfiguracji btrfs.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

LukeSkywalker

Super. Dzięki. Na razie jednak dam jeszcze trochę pochodzić Sparkyemu 6.
Ten BRTFS+Timeshift dają bardzo przyzwoite i szybkie przywracanie systemu. Aha. I można na wszelki wypadek także utworzyć punkt przywracania w zwykłym trybie.

(Przywracanie systemu na Windowsie dla przykładu, zawsze było zbugowane)

ciubaka

Jeszcze apropos zżerania partycji przez Timeshift - należy sobie ustawić pozostawianie jedynie ostatnich migawek, nie wszystkich, i nie robić ich co chwila. Jeżeli się nie uda - kasować ręcznie zbędne.

LukeSkywalker

Wiem, wiem. Migawki robię ręcznie. Spytam jeszcze jak z tym BRTFS oraz SSD? Czy nie wpływa to zbytnio na żywotnoć dysku? A jak z EXT4?
Czy coś trzeba na Linuxie robi dodatkowo żeby nie ubić dysku po pół roku?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum