Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANE] Arch wierzgnął i kopnął...

Zaczęty przez ciubaka, Wrzesień 30, 2022, 10:23:03 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Jeżeli mógłbym o takie wskazówki prosić, to byłbym zobowiązany wielce za taką przysługę, chętnie odratowałbym tego Archa, bo stawiać od nowa to już mi się nie chce. Ale szczerze przyznaję się, że potrzebowałbym to w formie "kawa na ławę", bo nawet chroot systemu jest dla mnie pojęciem zbyt skomplikowanym :-(

pavbaranov

#31
Napiszę Ci, ale gdzieś w okolicach soboty-niedzieli. Tymczasem zaopatrz się w liveiso Archa lub jakiejkolwiek na nim bezpośrednio opartej dystrybucji.

Tak na szybko:
1. Odpalasz system liveiso, który zawiera paczkę arch-chroot. Możesz to zrobić z instalki Archa, ale mi wygodniej to robić z czegoś, co daje jakiekolwiek GUI, ot choćby CachyOS, EndeavourOS itp. Dlaczego? Bo jeśli potrzebuję coś sprawdzić w przeglądarce, to mam do niej prosty dostęp, nie muszę zmieniać terminala, jest graficzna, a nadto używając emulatora terminala w GUI lepiej mogę kontrolować przewijające się wiersze.
2. Łączysz się z netem.
3. Wykonujesz lsblk i sprawdzasz na jakiej partycji jest Arch - w przykładzie będzie do /dev/sda2.
4. Działając jako root (i generalnie większość opcji tak będziesz wykonywać) montujesz tę partycję na liveiso:
# mount /dev/sda2 /mnt5. Robisz chroot Archa z wykorzystaniem arch-chroot:
# arch-chroot /mnt6. W tym momencie powinieneś być w środowisku swej instalacji Archa.
7. W pierwszej kolejności - najprościej - wykonaj pełną aktualizację systemu, przy czym:
7.1. Instalujesz aktualne mirrory - możesz to zrobić w ten sposób, że:
7.1.1. Backupujesz plik /etc/pacman.d/mirrorlist
cp /etc/pacman.d/mirrorlist /etc/pacman.d/mirrorlist.tmp7.1.2. Edytujesz plik /etc/pacman.d/mirrorlist
nano /etc/pacman.d/mirrorlistI w miejsce istniejącej tam zawartości wrzucasz jakikolwiek, przynajmniej jeden serwer stąd: [url]https://archlinux.org/mirrors/status/#successful[/code] - przy czym postać wpisu Server =  wygląda jak poniżej.
Możesz podmienić na moją zawartość:
Server = https://mirror.osbeck.com/archlinux/$repo/os/$arch
Server = https://archmirror.it/repos/$repo/os/$arch
Server = https://geo.mirror.pkgbuild.com/$repo/os/$arch
Server = https://europe.mirror.pkgbuild.com/$repo/os/$arch
Server = https://archlinux.thaller.ws/$repo/os/$arch
7.1.3. Synchronizujesz repozytoria w sposób "pełny".
# pacman -Syy7.1.4. Aktualizujesz paczkę archlinux-keyrings:
# pacman -S archlinux-keyrings7.1.5. Wykonujesz pełną aktualizację systemu:
# pacman -Syu7.1.6. Dla pewności - masz od groma pogubionych plików w paczkach - przeinstalowujesz wszystkie paczki, jakie masz na dysku:
# pacman -Qqn | pacman -S -8. Sprawdzasz (np. nmtui) prawidłowość konfiguracji połączenia sieciowego.
9. Licząc, że wszystko ok, wychodzisz z chroota:
exit10. Kończysz sesję liveiso. Restartujesz komputera, a międzyczasie odprawiasz czasy licząc, że wszystko jest ok.
11. Jeśli operacja się udała Arch wstanie i będziesz miał połączenie sieciowe. Wówczas grzecznie wywalisz pamac, który masz w dowolnej tam wersji, albowiem jak widać (a wiem dlaczego) jest to narzędzie, które jest groźne dla systemu. Potem do poruszania się po repozytoriach, instalacji itp. stosujesz pak, albowiem uchroni Cię on od typowych błędów popełnianych przez użytkowników i daje doprawdy olbrzymie możliwości.
PS: Mam nadzieję, że nie zapomniałem czegokolwiek :)

ciubaka

Dzięki, przysiądę do tego w tygodniu.

pavbaranov

Całkiem możliwe, że zadziała też i takie rozwiązanie. Uruchamiasz system z archowego liveiso, a następnie:
pacman -Sy archlinux-keyring
cd /mnt/
mount -t proc /proc proc/
mount -t sysfs /sys sys/
mount --rbind /dev dev/
cd ..
pacman -Syu --sysroot /mnt --overwrite="*"
Nie sprawdzałem, a jedni twierdzą, że wszystko ok - inni, że nie działa. Oczywiście później - jeśli się uda i wstanie - porządek z mirrorami i ewentualnie jeszcze:
# pacman -Qqn | pacman -S - już na działającym systemie.

ciubaka

Dziękuję Pawle.
Nawet nie wiem co to robiło, bo nie wszystko się udało przeprowadzić.
Generalnie Garuda, której użyłem średnio współpracowała.
Ale jednak końcowo terminal przemiędlił wszystko, co tylko mógł wkręcić do środka.
I - o losie - DZIAŁA!
Dziękuję Pawle, użyłem metody pierwszej podanej, tej dłuższej.
Teraz tylko kiedyś bym chciał uporządkować rozruch, aby Arch startował normalnie, a nie w trybie fallback.
No ale z tym to mam problem od zawsze, na każdej archowej dystrybucji którą używałem, na pewno było tak w Manjaro, a w Antergosie i Endeavour chyba też, o ile dobrze  pamiętam.
Ale to już temat na długie, zimowe wieczory ...

pavbaranov

Cytat: ciubaka w Listopad 14, 2022, 01:41:27 PMTeraz tylko kiedyś bym chciał uporządkować rozruch, aby Arch startował normalnie, a nie w trybie fallback.
Krótko - masz w GRUBym wyłącznie fallback, czy też fallback jest jedną z możliwości wyboru i domyślnie system z niego startuje?
W pierwszym przypadku - generujesz nowy config GRUBego i ewentualnie wprowadzasz zmiany, które są wspólne także dla drugiego.
W drugim przypadku - masz dwie możliwości, albo "graficzne", albo z łapy. Graficzne to np. instalujesz kcm-grub2-git (z AUR) gdy masz Plazmę, albo grub-customizer (z repo), w każdym innym przypadku (na Plazma też działa) i wybierasz w menu taki kernel, który ma się ładować domyślnie. Jeśli wybierzesz ręcznie, to Ci podam, jak będę miał lina pod ręką.

ciubaka

Mam obie możliwości.
Klikając domyślną wyskakiwał zawsze i wyskakuje nadal "Kernel panic".
Klikając fallback startuje normalnie, jak trzeba.
Dodam jednak, że Arch (czy też Archopochodne) nigdy nie był ani jedyną, ani pierwszą instalowaną dystrybucją.
Zawsze coś tam obok wcześniej siedziało, Ubuntu, Winda, Sparky, różnie bywało.
Czy można ewentualnie to Grub-customizować spod MX, które też mam obecne i gdzie Customizer jest z automatu dostępny?
Albo spod Garudy z pena - tam też jest.
pb

pavbaranov

Na inny wątek, ale jeśli fallback startuje, a "normalny" nie, to prawdopodobnie nie podnosi jakichś sterowników. Załóż nowy wątek i pobawimy się.
Nt. tego, czy z MX można przeprowadzić zmianę GRUBego, powiem tyle: wg mojej wiedzy, to przeprowadzasz to z tego systemu, który jest "właścicielem" GRUBego.
Nie uważam, że trzeba to robić z poziomu liveiso - jeśli tak, to w sposób opisany, czyli z chroota, ale to w Twoim przypadku nie jest konieczne.

ciubaka

Ok, to kończymy ten wątek, dziękuję Pawle za pomoc. Nowy muszę przygotować troszkę solidniej, jakieś Pastebiny przygotuję :-)

pavbaranov

Przede wszystkim pokaż jakie moduły działają po starcie kernela jako fallback (bo to zasadniczo podnosi wszystko co na drzewo nie skacze, a system sam sobie dobiera co mu potrzebne) oraz listing bebechów komputera np. z inxi (wraz z działającymi modułami), doinstaluj sobie jeszcze (AUR) modprobed-db i pokaż jakie moduły zarejestrował, jako działające.
Swoją drogą, to jakiś dziwny ten komputer, skoro kernel działający jest dostosowany praktycznie do każdego "normalnego" komputera.
Być może zachowane zostaną (bo nie wiem - kernel panic ostatni raz miałem bodaj z 10 lat temu, gdy sam nazbyt go obciąłem) jakieś logi ze startu systemu z "normalnie" pracującym kernelem, a zatem włącz "normalny" (będziesz miał kernel panic), a potem po resecie i starcie z fallback daj logi z journalctl z poprzedniego bootowania.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum