Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANE] Arch wierzgnął i kopnął...

Zaczęty przez ciubaka, Wrzesień 30, 2022, 10:23:03 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Po średnio pomyślnej aktualizacji systemu przy pomocy Pamac (bo ani Octopi, ani Pamac, ani Pak nie umiały się uporać z baza kluczy) system nie chce mi się podnieść. Komunikat przy starcie: "Reached target - Graphical interface" i ekran się zamraża w nieskończoność. Jak to ugryźć? Czy po prostu poddać już tego nieszczęsnego Archa, nad którym prawdę mówiąc - nie panuję?

robson75

Musisz przejść na tty (ctrl+alt+F2) i sprawdzić komendą
journalctl -xeco go boli.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Cytat: ciubaka w Wrzesień 30, 2022, 10:23:03 AMPo średnio pomyślnej aktualizacji systemu przy pomocy Pamac (bo ani Octopi, ani Pamac, ani Pak nie umiały się uporać z baza kluczy) system nie chce mi się podnieść. Komunikat przy starcie: "Reached target - Graphical interface" i ekran się zamraża w nieskończoność. Jak to ugryźć? Czy po prostu poddać już tego nieszczęsnego Archa, nad którym prawdę mówiąc - nie panuję?
Taka nauczka na przyszłość, że klucze mają się wczytać. Przerabialiśmy z Jankiem. Nie wiem którą wersję pak masz, ale najnowsza (od kilku ładnych miesięcy) aktualizuje klucze w pierwszej kolejności, zanim puści aktualizację pozostałych paczek. Mniejsza o to. Nie wiem też co to znaczy, że "nie umiały się uporać z bazą kluczy" (przy okazji - jeden jest walnięty). Niemniej jednak rozwiązanie jest, czy winno być stosunkowo proste. Komunikat wskazuje na to, że posypało się coś z grafiką. Zatem:
1. Uruchamiasz system w trybie konsolowym (w dowolny sposób).
2. Biorąc pod uwagę, że mamy próbę uruchomienia GUI, to łączność sieciową powinieneś mieć. W konsoli wykonujesz:
pak -Syyu3. Jeśli nie pomoże - w istocie logi i więcej info nt. głównie grafiki (jakie GPU/APU) oraz co konkretnie system próbuje podnieść (jakie DM, DE).

ciubaka

Robert, dziękuję za wprowadzenie w tryb konsolowy, ale ta komenda wypluwa mi kilkaset ekranów terminala ...
Paweł, dziękuję za komendy i kombinacje w trybie konsolowym, ale czy pakiem, czy pacmanem, czy nawet update/upgrade pamaca problem sprowadza się do braku dostępu do mirrorów repozytoriów. Błąd adresu url, coś tam niedostępne, różne wariacje na ten temat, 16 aktualizacji (w tym kernel), konieczne pobranie czterysta ileś mega danych i na  koniec błędy dostępu do repozytoriów ...
Coś nie mogę tego Archa ugryźć, chaliera ...

pavbaranov

"Brak dostępu do mirrorów repozytoriów"??? A jak dokładnie zwraca to pacman? Bo jeśli to problem z jakimiś np. starymi mirrorami, a masz tu dostęp do netu, to wystarczy: pak -m i powinien ustawić nowe.

ciubaka

Zaskoczył mnie wynik komendy pak -m. Mianowicie że nie ma dostępu do sieci. A kabel wpięty do komputera, żadne tam WiFi. I działa pod Sparky i pod W10 na tym samym kompie. Przy pacman albo pak -Syyu różne komentarze, głównie że adres URL nieprawidłowy,  że nie ma dostępu do poszczególnych repozytoriów po kolei.

pavbaranov

Zrób ping. Wygląda jednak na to, że z jakiegoś powodu nie widzi Ci sieci. Może masz tam nmtui (to łatwo łączy) - spróbuj się połączyć.

ciubaka

Pingnąć nie umiem. Nmtui jest, widzi sieci, ale nie łączy z nimi. Po kablu też nie.  Nie daje również ich modyfikować. Masakra jakaś. Ani po root, ani po user, nic...

pavbaranov

1. ping www.wp.pl oczywiście adres jest przykładowy.
2. Daje nmtui jakiś komunikat dlaczego nie łączy?
3. Po tej aktualizacji czyściłeś cache paczek? (Jeśli nie robiłeś tego, to nie rób pod żadnym pozorem teraz, bo może uda się nam uzyskać informację co zostało zaktualizowane, a następnie cofnąć te aktualizacje i puścić nową). Ogólnie, to wygląda tak, jakby poszła jakaś częściowa aktualizacja systemu. Jakie masz tam środowisko, jakie GPU? Czy jesteś w stanie np. pobrać paczki na jakimś innym komputerze i potrafiłbyś je potem udostępnić (przekopiować) na Archa?

ciubaka

#9
Nic nie podaje nmtui :-(
Paczki to mogę ściągnąć i na ten komputer, i wsadzić do folderów Archa, z poziomu czy Sparky, czy MX (wolę Sparky).
Mogę też odczytać coś z Archa analogicznie.
Środowisko mam Xfce, a gdyby coś było potrzebne więcej, to można zerknąć na mój stary Neofetch :-)

https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,377.msg29215.html#msg29215

(Post numer 224 - GPU Intel i5 generacja 3 cośtamcośtam...)


pavbaranov

Hmmm... Sprawdź czy masz zainstalowaną paczkę gtk3-classic, bo z tego co wiem, to ona niedawno w Xfce robiła jakieś problemy (to paczka z AUR).

ciubaka

Nawet nie wiem jak tego Archa otworzyć, a sprawdzenie czy mam zainstalowane coś niepojętego dla mnie - kompletnie mnie przerasta, przepraszam Paweł :-(

pavbaranov

No dobra, to w takim razie jak sprawdziłeś to nmtui?
Gdy Ci pojawia się info: Reached target - Graphical interface wciśnij jednocześnie ctrl+alt+Fx (nie wiem, które Fx, spróbuj np. F3). System poprosi Cię o podanie użytkownika, który się chce zalogować, a następnie o jego hasło (mogą to być Twoje, a nie roota). Potem sprawdzasz, czy masz paczkę:
pacman -Qs gtk3-classicJeśli masz zainstalowaną, to Ci pokaże, jeśli nie - przejdzie do promptu.
Wówczas możesz sprawdzić też co miałeś instalowane tego felernego dnia (ja używam do tego pak, bo mi wygodnie, podaję zatem dla niego komendę, bo też go masz):
pak -Ls all 2022-09-30(zakładając, że ta "średnio udana akutalizacja" miała miejsce w dniu pisania Twojego postu inicjującego ten wątek, jeśli było to wcześniej, to oczywiście inna data. Jeśli coś Ci się pokaże, to najprościej będzie przekazać wynik to pliku tekstowego i wrzucić to gdzieś na jakieś pastebin, czy po prostu gdzieś dołączyć.
Możesz też sprawdzić spójność zainstalowanych paczek:
pacman -QkJeśli nie będzie błędów, to wyjdzie coś w stylu "blablabla: w sumie X plików, 0 brakujących plików" (oczywiście tego będzie sporo więcej niż jeden wpis). Jeśli paczek masz bardzo wiele zainstalowanych i nie będziesz mógł tego wszystkiego zobaczyć, przewinąć, to wpisz: pacman -Qk | more - potem już przewijasz po linijce Enterem.
Może coś się uda ustalić.
Także stąd możesz pingnąć cokolwiek wg tego, co napisałem poprzednio.
PS: Oczywiście w miejsce pacman zawsze możesz pisać pak, bo w tym zakresie są one 100% zgodne (pak wywołuje tu po prostu pacmana).

ciubaka

Klikam alt + f2 i wchodzę na tty, z logowaniem na usera lub root.
Dzięki za następne wskazówki.
Co mogę to sprawdzę.
Najgorzej że  za cholerę nie pamiętam daty wierzgania/kopania.
Kaplica już czy jeszcze nie do końca?
Pozdrawiam.
Paweł

pavbaranov

Datą graniczną jest 30.09.br. bo wówczas wrzuciłeś post. Sprawdź zatem czy i co instalowałeś w ten dzień, potem w przeddzień itp. Nie sądzę, abyś siedział z taką wadą miesiąc czy dłużej.
Nie - to żadna kaplica, ale trzeba spokojnie dojść do czegoś, jakoś zdiagnozować co go boli i wówczas można myśleć o rozwiązaniu. Powodów braku możliwości podniesienia GUI może być sporo. Od jakichś problemów ze sterownikiem (wątpię, bo oprócz nvidia, to nikt ostatnio nie zgłaszał), poprzez jakiś program (gtk3-classic) zainstalowany z AUR, po jakąś skopaną (czyt. niepełną) aktualizację. A może coś jeszcze innego.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum