Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Błąd środowiska graficznego Ubuntu

Zaczęty przez Jasiopi, Wrzesień 28, 2022, 01:01:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jasiopi

Mam Ubuntu 20.04 od kilku dni. Po kilku dniach użytkowania zachowanie się zacięło to siłowo go zresetowałem. Przy ponownym włączeniu odpala się bez środowiska graficznego. Da się to jakoś odratować bez reinstalacji?


Linux współdzieli dysk z Windowsem jakby to było potrzebne.

PomPom

W jaki sposób się zacięło? Podczas jakiej czynności się zacięło? Czy gdy odpala się bez środowiska graficznego, masz możliwość się zalogować?
myk byle jak jako tako

Jasiopi

Zostawiłem na noc włączony. Przeszedł w tryb czuwania. Chciałem się zalogować lecz nie mogłem w nic kliknąć, by wpisać hasło, więc wyłączyłem i włączyłem. Włączył się tryb tekstowy. Mogę do niego się zalogować i są wszystkie pliki.

PomPom

To spróbuj tak: zaloguj się i wpisz
sudo systemctl enable gdm && sudo systemctl start gdmPierwsze polecenie dodaje menadżer logowania do swoistego autostartu, a drugie po prostu uruchamia wspomniany menadżer. Możesz w sumie wpierw spróbować tylko drugie polecenie, żeby zobaczyć, czy środowisko graficzne wystartuje. Jak nie, to już jakoś nas to lepiej nakieruje, ale też wtedy możesz dla pewności zrobić aktualizację i znowu spróbować. sudo apt update && sudo apt upgrade
myk byle jak jako tako

Jasiopi

gdm.service does not exist

Rozumiem że teraz muszę pobrać środowisko graficzne.

Lecz teraz mam inny problem. Bez graficznego nie potrafię połączyć się z wifi, więc nie mogę nic pobrać. Tutorial który znalazłem wykorzystuje polecenie ifconfig. A nie mam pobranych net-tools. Jest może jakieś inny sposób?

PomPom

No to zrobiła się grubsza sprawa, której nie rozumiem, ale mniejsza z tym. Sprawdź, czy działa polecenie nmtui - to wygodny pseudograficzny program do łączenia z siecią.

Jak czegoś brakuje, to można na innym urządzeniu pobrać paczki .deb i je zainstalować poleceniem sudo dpkg -i <nazwa pakietu>, ale to upierdliwy krok, bo często jest dużo zależności. Jak coś, to: https://packages.ubuntu.com/
myk byle jak jako tako

Jasiopi

Polecenie nmtui działa. Lecz nie widzi z jakiegoś powodu nie widzi bezprzewodowej karty sieciowej. Spróbuję pobrać osobno te paczki. Jeśli to nie zadziała, zreinstaluję system, będzie już najprościej.
Dzięki za pomoc.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum