Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Układ klawiatury - remapowanie polskich liter

Zaczęty przez jadu, Lipiec 12, 2024, 02:51:43 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

jadu

Brydzień :) Mam taki troszkę nietypowy "problem" z polskim układem klawiszy.

Pracuję głównie na programach graficznych i często-gęsto używam róznych skrótów klawiszowych z klawiszem ALT. Niestety wszystkie te skróty działają jedynie z lewym ALTem -ponieważ prawy jest używany stricte do polskich znaków. I tu jest problem, bo nie sięgam paluchami i/lub jest to niewygodne, kiedy używam na klawiaturze jednej ręki.

Czy można przerobić jakoś układ klawiatury tak, żeby oba ALTy działały tak samo (użycie skrótów klawiaturowych) i jednocześnie 'drukowały' polskie znaczki?

pavbaranov

Jakie GUI? W Plasma - jeśli dobrze widzę, jest to do zrobienia, choć będzie to mozolna robota (chyba).


pavbaranov

pavbaranov

@jadu - Ogólnie, to... koszmar. Wszystkie zaawansowane GUI i ich programy mają jakieś skróty, w których często wykorzystują właśnie ALT. Jedyne rozwiązania jakie przychodzą mi do głowy to zamienić "systemowy" w takim GUI lewy ALT na np. Meta, i wówczas przyporządkować mu (zduplikować) dla niego prawy ALT. Ewentualnie polskie litery wywoływać z Meta. Inaczej żmudna praca z wywaleniem praktycznie wszelkich skrótów systemowych z lewym ALTem. Można też spróbować użyć jakiegoś mniej skomplikowanego środowiska niż GNOME, np. jakiegoś WM (OpenBox, FluxBox) i tu również przeremapować skróty, bo one praktycznie wszędzie są.
Zerknij na:
https://linuxconfig.org/reprogram-keyboard-keys-with-xmodmap
https://superuser.com/questions/2194/remap-keys-in-linux
https://www.dedoimedo.com/computers/linux-keyboard-custom-remap.html
https://wiki.archlinux.org/title/Input_remap_utilities

jadu

Cytat: pavbaranov w Lipiec 13, 2024, 05:16:40 PM@jadu - Ogólnie, to... koszmar. Wszystkie zaawansowane GUI i ich programy mają jakieś skróty, w których często wykorzystują właśnie ALT. Jedyne rozwiązania jakie przychodzą mi do głowy to zamienić "systemowy" w takim GUI lewy ALT na np. Meta, i wówczas przyporządkować mu (zduplikować) dla niego prawy ALT. Ewentualnie polskie litery wywoływać z Meta. Inaczej żmudna praca z wywaleniem praktycznie wszelkich skrótów systemowych z lewym ALTem. Można też spróbować użyć jakiegoś mniej skomplikowanego środowiska niż GNOME, np. jakiegoś WM (OpenBox, FluxBox) i tu również przeremapować skróty, bo one praktycznie wszędzie są.
Zerknij na:
https://linuxconfig.org/reprogram-keyboard-keys-with-xmodmap
https://superuser.com/questions/2194/remap-keys-in-linux
https://www.dedoimedo.com/computers/linux-keyboard-custom-remap.html
https://wiki.archlinux.org/title/Input_remap_utilities

Dzięki za podpowiedzi. Na Gnome muszę / chcę zostać - wszystko mam idealnie skonfigurowane i w sumie go lubię. Rozważę zmianę dopiero jak POPos wypuści Cosmic'a (zapowiada się bardzo ciekawie).

Co do klawiatury - znalazłem w końcu dokumentację do tworzenia customowych map klawiatury, ale strasznie dużo z tym zachodu. Problem rozwiązałem ... kupując sobie wreszcie Nuphy Air75 V2 - i tak "chorowałem" na nią długo :D
Także zmodyfikowałem sobie mapę na samej klawie i mam spokój (oraz dwa ALTy z prawej strony, "normalny" do skrótów i "prawy" do polskich liter).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum