Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z Centrum Oprogramowania Ubuntu

Zaczęty przez Przemo82, Kwiecień 27, 2014, 01:16:43 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Przemo82

Witam serdecznie. Jestem nowy na stronie linuxiarze i świeżym użytkownikiem Linux mint. A mój problem polega na tym, że chciałem zainstalować program do zapory ogniowej FIRESTARTER. W tym celu korzystając ze wskazówek na stronie linuxiarze zainstalowałem poprzez terminal Centrum Oprogramowania Ubuntu. Wchodzę w start>administracja i Centrum Oprogramowania się tutaj znajduje lecz po kliknięciu program się nie otwiera i nie wiem gdzie jest błąd?

Mój system to linux mint 16.

Zwracam się o pomoc w rozwiązaniu problemu.

pavroo

#1
Witaj

Centrum oprogramowania nie działa?

Użyj innego narzędzia do instalacji oprogramowania, np. Synaptic lub konsolowe narzędzie apt-get.

Jeśli nie posiadasz Synaptic to zainstaluj go w konsoli tekstowej:

Code:

sudo apt-get update
sudo apt-get install synaptic


Firestarter nie posiada paczki instalacyjnej w *buntu 13.10 Saucy, nie wiem czy znajduje się w repo Minta 16.

Zamiast Firestarter możesz zainstalować Gufw, jest we wszystkich wersjach Minta i Ubuntu:

Code:

sudo apt-get update
sudo apt-get install gufw


Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Przemo82

#2
Dzięki za szybką pomoc.

Zrobiłem jak radziłeś i zainstalowałem Synaptic a następnie gufw.

Mam jeszcze kilka pytań.

1. Czy gufw w podstawowej konfiguracji daje coś więcej niż uruchomienie zapory ogniowej przez terminal komendą ufw?

2. Z synaptica mogę doinstlować programy mogę też to zrobić z menedżera oprogramowania jakie są różnice pomiędzy tymi programami?

3. Dotyczy aktualizacji. W prawym dolnym rogu mam ikonkę od aktualizacji czy to wystarczy aby system był aktualizowany na bieżąco czy muszę dodatkowo korzystać z synaptic bądź menedżera oprogramowania?

4. Czy firestarter działa w linux mint czy tylko ja mam problem z jego odpaleniem?

pavroo

#3
1. Chyba nie, po prostu aktywuje zaporę.

2. Są dość istotne. Centrum Oprogramowania upraszcza/poprawia wizualnie proces instalacji i deinstalacji programów. Wygląda ładniej, posiada przyjemną dla oka przegladarkę aplikacji, ale jest przez to trochę cięższy. Poza tym brakuje w nim opcji aktualizacji systemu.

Synaptic jest trochę bardziej surowy. Jednak posiada możliwość wyszukiwania pakietów po słowie kluczowym lub w kategoriach wyświetlanych w lewym panelu. Posiada również możliwość konfiguracji repozytoriów, aktualizacji wybranych pakietów oraz wszystkich na raz. Umożliwia również zablokowanie wybranych pakietów przed aktualizacją, jeśli w nowej wersji wybranego pakietu jest błąd lub powoduje problem. Może również wymusić instalację wybranej wersji pakietu, jeśli jest ich więcej niż jedna, np. oferowana przez developera i z innego repozytorium.

3. Wystarczy, są to aktualizacje zalecane przez Minta. Nie zmienia to faktu, że w Synapticu znajdziesz czasami dodatkowe aktualizacje, lecz są nie zalecane przez Minta. Instalujesz je na własną odpowiedzialność.

4. Napisałem Ci poprzednio, że nie ma wersji instalacyjnej Firestarter w repo Minta 16 i Ubuntu 13.10 Saucy, na którym Mint 16 bazuje. Nie jest to problem z odpaleniem, lecz został usunięty z repozytorium. Powodem tego stanu jest zakończenie jego rozwoju, ostatnia stabilna wersja Firestarter wyszła w 2005 roku.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Przemo82

#4
Wielkie dzięki za pomoc. Myślę, że temat można zanknąć.

Pozdrawiam.


Zobacz najnowsze wiadomości na forum