Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak usunąć katalog .Trash-1000 ROZWIĄZANY

Zaczęty przez Piejanto, Sierpień 19, 2022, 03:03:56 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Od jakiegoś czasu usiłuję usunąć katalog [.Trash-1000] z mojego dysku zewnętrznego.
Wszystkie zrzucone do kosza śmieci tam trafiają i zajmują miejsce.
Próbowałem zmienić nazwę i usunąć... się nie daje. Po zmianie nazwy, próby wyrzucenia katalogi lub poszczególnych podkatalogów.skutkują założeniem nowego katalogu [.Trash-1000].
Nie ma jak wydać polecenia [opróżnij kosz] bo takiego polecenia nie ma w zestawie poleceń.

Przeczytałem na ten temat wszystko ze strony:

     https://forum.manjaro.pl/t/jak-usunac-ukryty-katalog-trash/932/27

Są propozycje aby to robić systemem Windows, ale ja nie mam dostępu do systemu Windows.
Niestety nie można wejść do dysku zewnętrznego za pomocą MC (Midnight Commander) albo ja tego nie potrafię uczynić.
Próbowałem z konsoli za pomocą polecenia [touch] ale nie widzi pliku ani katalogu... albo ja nie potrafię mu podać właściwej ścieżki. We [Właściwościach] położenie jest podane jako [/run/media/jan], ale próby tej i innych ścieżek dojścia zawodzą. Dysk nazywa się VERBATIM HD. Spacja powoduje, że odpowiedź dotyczy HD, a nie całej nazwy. Podobno można ten problem rozwiązać z pomocą MAC-a, ale ja obecnie nie mam dojścia do MAC-a i dysk musiałbym wozić.

Jedyną możliwością byłoby przerzucenie wszystkiego poza katalogiem [.Trash-1000] na inny dysk i sformatowanie dysku z katalogiem [.Trash-1000], ale nie mam innego dysku do zrzucenia zawartości tego dysku.

Czy może już ten problem został jakoś rozwiązany?

Mam Asusa z Archem XFCE.



melis

A uruchomienie thunar z sudo z konsoli? Bez kłopotu usunąłem ten folder ./trash z pendrive.

robson75

#2
Cytat: melis w Sierpień 19, 2022, 10:48:19 PMA uruchomienie thunar z sudo z konsoli? Bez kłopotu usunąłem ten folder ./trash z pendrive.
U mnie to nie zadziałało.

Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest sformatowanie dysku zew. pendraka przy pomocy GParted i nie dopuszczać do sytuacji aby był tworzony katalog .trash, najlepiej od razu usuwać zbędne pliki skrótem Shift+Del.

CytatJedyną możliwością byłoby przerzucenie wszystkiego poza katalogiem [.Trash-1000] na inny dysk i sformatowanie dysku z katalogiem [.Trash-1000], ale nie mam innego dysku do zrzucenia zawartości tego dysku.
A nie możesz na chwilę przerzucić danych z dysku zew. na dysk systemowy, tzn. na ten na którym masz zainstalowany system.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

#3
Qrdę... za późno się dowiedziałem o tym zestawie [Shift+Del}
Nie sądziłem w ogóle, że może z tego być problem. A jest coraz większy, bo "wyrzucone" zaczyna zabierać coraz więcej dysku.

"Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest sformatowanie dysku zew. pendraka przy pomocy GParted i nie dopuszczać do sytuacji aby był tworzony katalog .trash, najlepiej od razu usuwać zbędne pliki skrótem Shift+Del."

CytatA nie możesz na chwilę przerzucić danych z dysku zew. na dysk systemowy, tzn. na ten na którym masz zainstalowany system.

Systemowy mam na 250 GB, a na zewnętrznym już około 700 GB, bo nie tylko z mojego komputra.
W tym około 50 w Trash-u i dalej puchnie.

Myślałem, że może pojawił się jakiś program Linuxowy, rozwiązujący problem.

Dokupienie pamięci nie jest wielkim problemem, ale..

A co z danymi, których chcemy się pozbyć, a one do nas przylgnęły i nie dają się odlepić?

W sumie, najbardziej mnie boli świadomość, że Linux jest tutaj bezradny.






PomPom

sudo rm -rf '/run/media/jan/VERBATIM HD/.Trash-1000/*'

Może to zadziała.

Cytat: Piejanto w Sierpień 21, 2022, 01:09:04 AMW sumie, najbardziej mnie boli świadomość, że Linux jest tutaj bezradny.
Bo takie szczegóły albo nikogo nie obchodzą, albo są zbywane, bo wystarczy wyszukać w sieci linijkę do terminala... Niestety.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Sierpień 21, 2022, 01:09:04 AMA co z danymi, których chcemy się pozbyć, a one do nas przylgnęły i nie dają się odlepić?

W sumie, najbardziej mnie boli świadomość, że Linux jest tutaj bezradny.
Cóż - uwielbiam takie farmazony.
1. Nie wiem jakiego używasz menedżera plików, ale te, które mi są znane (np. Dolphin) mają możliwość usunięcia plików z kosza. Po wejściu na "Kosz" pojawia się ikonka "Opróżnij kosz".
2. Są też narzędzia, jak bleachbit, które m.in. oferują możliwość usunięcia zawartości kosza.

Nie bardzo natomiast wiem, jak ustawiłeś ten "Kosz" na dysku zewnętrznym, albowiem systemowy jest w ~/.local/share/Trash Niemniej jednak nawet z poziomu jakiegokolwiek menedżera plików można to usunąć po prostu kasując (shift+del), a następnie ustal co Ci ciągle umieszcza pliki w koszu i odpowiednio to skonfiguruj. Osobiście żaden z moich dysków zewnętrznych nie tworzy takiego katalogu (pod linuksem, w przypadku podłączenia do Windows w istocie tworzy 2 katalogi związane z koszem).

Piejanto

#6
@pavbaranov
Tak jest. Ikonka pt. [Opróżnij Kosz] pojawia mi się ale tylko w stosunku do katalogu Kosz  w Systemie, czyli na Pulpicie. W przypadku dysku zewnętrznego pojawia mi się tylko możliwość [Przenieś do Kosza]

Co do reszty: - zaraz będę próbował

Dzięki

RZECZYWIŚCIE SHIFT+DEL DZIAŁA !!!
Natomiast, tak jak pisałem, nie ma opcji Opróżnij Kosz gdy jestem na dysku zewnętrznym. Dlatego się kręciłem jak exkrement w przeremblu.

Mam wrażenie, że się wygłupiłem, ale... Przepraszam i dziękuję

Piejanto

Kombinacja Klawiszy [shift+del] usuwa pliki i katalogi

Zobacz najnowsze wiadomości na forum