Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

lenovo_miix3 linux friendly + UEFI, ale BEZ legacy mode - JAK?

Zaczęty przez macqny, Sierpień 11, 2022, 11:08:15 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

macqny

Witajcie,
Posiadam dotykowy lenovo_miix3, z którego dość dawno celowo usunąłem win8.1 wraz z partycjami w celu instalacji linuxa.

Fakty:
Producent nie dał możliwości zmian w biosie pomiędzy Uefi/Legacy. Żadnej także opcji wyłączenia CSM. To co mogę w BIOS zmienić to tylko wyłączyć Secure Boot co też zrobiłem.  Brak opcji aktualizacji Biosa. Producent się wyparł, określił usunięcie partycji z instalką jako nienaprawialna usterka poprzez zewnętrzny nośnik. Nie butuje żadne USB zrobione przez Rufusa (nawet z WIN poprzez WinToFlash). Instalka na USB np MINTa na MBR i GPT nieczytelna przy bootowaniu.

Rozwiązanie, w którym potrzebuję Waszego wsparcia:
odszukałem osobę, która poradziła sobie z problemem używając GRUBa i znająca konfigurację tego Lenovo od środka.
Idąc jego śladem wiemy już, że komputer ma UEFI firmware BEZ legacy mode emulation. Dowiadujemy się też, że GPT nie działa na tym kompie więc nie jest tym samym zgodny z UEFI. Być może jest to przyczyna braku możliwości startu z nośników robionych różnymi sposobami. Domyślam się, że trzeba zrobić nośnik linuxa w trybie BIOS, który powinien startować z MBR, a nie EFI ze startem z GPT na co sprzęt nie pozwoli.

Oszukane źródło wydaje się wiarygodne wraz ze sposobem jak poradził sobie ów człowiek z rozwiązaniem. Niestety moja praktyka z linuxem jest na niewystarczającym poziomie. Bardzo proszę o wsparcie w pokierowaniu jak widzę zaawansowanych kroków ów człowieka:
https://www.normalesup.org/~george/comp/linux_lenovo_miix3/

Zatrzymałem się w połowie jego instrukcji na tworzeniu bootowalnego obrazu:

To generate the bootloader image, I used GRUB2 with the following commands (the shell is Zsh):

m=(
  acpi adler32 all_video bitmap bitmap_scale blocklist boot btrfs bufio
  cat chain configfile crypto datetime disk echo efi_gop efi_uga
  efifwsetup efinet ext2 extcmd fat file font fshelp gcry_sha512 gettext
  gfxmenu gfxterm gfxterm_background gzio halt help hfsplus http iso9660
  jpeg keystatus linux linuxefi loadenv ls lsefi lsefimmap lsefisystab
  lssal lzopio memdisk minicmd mmap net normal part_apple part_gpt
  part_msdos password_pbkdf2 pbkdf2 png priority_queue reboot relocator
  search search_fs_file search_fs_uuid search_label serial sleep terminal
  test tftp tr trig true video video_bochs video_cirrus video_colors
  video_fb
)
grub-mkimage -o /tmp/grubia32.efi -O i386-efi -p /boot/grub $m

Z gory dziękuję za wsparcie i wskazówki co do powyższej tezy (i może inne opinie).
ten lenovo to bardziej tablet z odczepianą klawiaturą. Brak możliwości otwarcia. To ostatnia jego szansa wyrzuceniem do elektrośmieci.

pozdr


R

Udało się?

Na razie w miarę dobrze przeszły mi na MIIX 3 8' Linuxmint i Q4Os, czyli bez szczególnych utrudnień, poza instalacją Q4OS z Live, który wykrzaczył instalację na koniec (brak pliku systemu plików - kierowało do nieistniejącego pliku, na wersji Devuan i Debian tak samo), ale reinstalacja GRUB z Mint pomogła (tylko teraz mam dwa). Reszta sprawdzonych chodziła zbyt ciężko albo bez dotyku. Wydaje mi się, że Trinity może być dobrym wyborem jeśli chodzi o szybkość.

Do instalacji trzeba dograć na usb w katalogu EFI/boot plik bootia32.efi z powodu UEFI 32 bit i systemu 64 bit

Mam problem z wybudzaniem po wyłączeniu ekranu, prawym klawiszem myszy przy dotyku (nie wiem jak ustawić i czy jest taka opcja, ale nie testowałem jeszcze pełnych opcji zmiany ustawień Trinity) oraz wyłączaniem zasilania usb i nie włączaniem ponownie, w tym łącznie z dotykiem, czyli w pewnym momencie nic nie działa i nawet fizyczna klawiatura nie pomoże - brak napięcia na hub (pomaga pełen reset).

macqny

R,
nie udało mi się, mało tego, po roku odkurzyłem ten sprzęt i ponownie po próbie dodania pliku EFI/boot plik bootia32.efi urządzenie nie bootuje z pendrive. Próbowałem kilka sposóbów dla Linux Minta.
Sprzęt jest fizycznie w dobrym stanie, jednak musi chyba iść pod młotek, bo nawet nie ma wyjmowanej pamięci, na której są dane. Teraz nie ma tam systemu.

Jest szansa na przekazanie jakieś dodatkowej wskazówki. Z tego co napisałeś, udało się Tobie zbootować?

macqny

Udało mi się zbootować poprzez Rufusa i wybór GPT jako schemta partycjonowania. Faktycznie plik   bootia32.efi należało wrzucić do folderu (ten sam jest w bootowalnym win8.1), który jak się okazało także udało mi się zrobić. Teraz się zastanawiam jaki OS będzie do tego Lenovo Miix3 najlepszy. Czy jest coś lżejszego od Minta? może jakieś stare rewizje?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum