Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Restart zamiast wyłączenia

Zaczęty przez LeonX37, Sierpień 09, 2022, 07:59:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

LeonX37

Cześć,
przeniosłem dysk z laptopa (Acer Aspire 5738ZG) do sprzętu stacjonarnego (Dell Optiplex 7020). Na dysku są dwa systemy - Win 8.1 oraz Lubuntu 20.04. Wcześniej wszystko pracowało w jak najlepszym porządku. Po przeniesieniu pojawił się problem z wyłączeniem sprzętu pracującego w linuxie. Mianowicie, po wybraniu polecenia 'wyłącz' system restartuje i pojawia się GRUB. Taka sytuacja powtarza się niezależnie od testowanej dystrybucji a także w trybie Live każdej z nich. Jeśli chodzi o Win, to komputer wyłącza się prawidłowo.
Być może jest to tylko sprawa jakiegoś drobnego ustawienia, ale w sieci nie udało mi się znaleźć takiej informacji odnośnie linuxa (natrafiłem jedynie na opisy podobnych przypadku w win - np. restart powodowany przez peryferia). Może ktoś zechce coś zasugerować?

PomPom

Masz wyłączoną w BIOS/UEFI/jakkolwiek to nazwiecie opcję Wake on LAN? Na necie to się pojawia często jako winowajca; tj. jak włączona, to źle.
myk byle jak jako tako

LeonX37

PomPom, dziękuję za szybką odpowiedź.
Funkcja, o której wspominasz, była faktycznie włączona a jej wyłączenie zlikwidowało problem i teraz działa wszystko poprawnie zarówno w trybie zwykłym jak i Live. Super! Dziękuję za pomoc.
PS.Swoją drogą, po przeczytaniu opisu funkcji 'Wake on LAN' w BIOSie, nie jestem pewien czy akurat to bym posądzał o spowodowanie takiego a nie innego zachowania się komputera ;-)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum