Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dostęp do danych w telefonie z androidem

Zaczęty przez luka7007, Czerwiec 30, 2022, 12:10:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

luka7007

W Mx Linux 19 po prostu działało. W Mx Linux 21 po prostu nie.

Po podłączeniu kablem USB telefonu na androidzie i włączeniu po jego stronie "transferu danych", gdy wybieram  po stronie Mx Linux "przeglądanie w menedżerze plików" pojawia się komunikat "Unable to open MTP device "002,008"".

Będę wdzięczny za pomoc.

Fibogacci

#1
Trudno z daleka stwierdzić, dlaczego w 21 po prostu nie działa, być może nowszy kernel, być może cokolwiek innego.

Tutaj jakieś rozwiązanie z Ubuntu, może się sprawdzi:

https://askubuntu.com/questions/721483/how-to-fix-unable-to-open-mtp-device-usb004-010-in-ubuntu-1v#740703

Dokładnie to proponują zainstalowanie:

$ sudo apt-get install gmtp

Na przyszłość jako pierwszy krok przy rozwiązywaniu problemów zachęcam do wpisania kodu danego błędu w wyszukiwarce, ja korzystam z DuckDuckGo.com i znalazła m.in. to co powyżej.

Powodzenia.

luka7007

Wyszukiwałem, niestety instalacja GMPT i kilku podobnych pakietów nie pomogła.

luka7007

Natomiast pomogło przywrócenie Dolphina jako menedżera plików (wcześniej zastąpionego PCManFM, którego wolę).

Fibogacci

#4
Cytat: luka7007 w Lipiec 01, 2022, 09:46:30 AMNatomiast pomogło przywrócenie Dolphina jako menedżera plików (wcześniej zastąpionego PCManFM, którego wolę).

Cieszę się, że znalazło się rozwiązanie.

Ale jak pisałem wcześniej, trudno diagnozować (i pomagać) z daleka przy małej ilości informacji na wejściu.

Teraz MX posiada 3 środowiska oficjalne, Xfce, KDE oraz Fluxbox.

Nie podałeś z którego korzystasz.

Dolphin to zakładam, że nie Xfce. Ja nie używam i nie znam w ogóle KDE, a tam jest Dolphin, więc to mogło być z tym związane.

Przykładowo w Thunar połączenie z telefonem pewnie by działało normalnie.

PCManFM jest zbliżony wyglądem do Thunara, więc doinstaluj i przetestuj ewentualnie Thunara (on akurat pochodzi z Xfce) - może przypadnie do gustu.

Na przyszłość zachęcam do podawania jak największej ilości różnych szczegółów, a przynajmniej tych podstawowych - będzie łatwiej, szybciej i skuteczniej można pomóc rozwiązać problem.

Przy okazji sztuczka czy porada może bardziej, dla chcących korzystać z przesyłania plików do i z telefonu w terminalu np. korzystając z Midnight Commander czyli mc (menedżera plików).

Dla mnie wygodniej, szybciej i czytelniej przeglądać telefon i kopiować czy też usuwać pliki w ten sposób.

Po podpięciu telefonu i zamontowaniu go (to znaczy np. kliknięciu na jego nazwę w menedżerze plików, w moim przypadku robię to w Thunar) pojawia się on pod adresem najczęściej:

/run/user/1000/gvfs/mtp:host=[NAZWA_DANEGO_TELEFONU]

ewentualnie u mnie też czasem (gdy używa się różnych telefonów zapewne):

/run/user/1003/gvfs/mtp:host=[NAZWA_DANEGO_TELEFONU]

Ogólnie trzeba szukać w /run/user wybrać którąś z liczb i przejść do gvfs, a następnie swojego telefonu.

Uzyskuje się dostęp do systemu plików telefonu z poziomu terminala.

Dzięki temu wykorzystując mc można łatwo działać z plikami.

Oczywiście, trzeba zachować ostrożność, żeby przez nieuwagę nie usunąć czegoś, czego później będzie się żałować, ale to zwykłe BHP.

Miłego dnia.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum