Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Przeglądarka PDF dla MXa 19.4

Zaczęty przez mirekc, Czerwiec 19, 2022, 10:57:28 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirekc

W MX Linux 19.4 domyślną przeglądarką PDF jest qpdfview. Ten program całkiem nieźle sprawdza się przy przeglądaniu plików, ale już nie bardzo przy ich drukowaniu. Potrafi np. przesunąć wydruk maksymalnie do góry i w lewo, przez co jest obcięty (niestety moja drukarka nie potrafi drukować bez marginesów).

Z tego powodu spróbowałem zainstalować Adobe Reader, który ma znacznie więcej możliwości formatowania wydruku i działa mniej więcej poprawnie. Właśnie: ,,mniej więcej". Nie można na przykład ustawić własnych preferencji, bo pojawia się coś takiego:

Natomiast wybranie z menu opcji ,,Tools" -> ,,Customize Toolbars" powoduje zamknięcie programu. Jestem trochę staroświecki i lubię jak mi w aplikacjach działają wszystkie funkcje, stąd moje pytanie: da się jakoś ,,uzdatnić" Adobe Reader, żeby działał w pełni prawidłowo? Program zainstalowałem przez MX Instalator Pakietów i podczas instalacji wystąpiły komunikaty, że niektóre pakiety nie są dostępne. To może być przyczyna. Z tego co widzę aplikacja jest 32-bitowa i od dawna niewspierana (w wersji dla Linux) przez Adobe. Może jednak jest jakiś sposób?

Jeśli jednak nie Adobe Reader, to może jest jakaś inna przeglądarka PDF działająca w pełni poprawnie pod MX 11.4 i ze zbliżonymi możliwościami formatowania wydruków (centrowanie, obracanie, przesuwanie, skalowanie itp.)?

pavbaranov

W istocie może czegoś AR brakować, skoro jakieś pakiety (jakie?), które miały być zainstalowane zostały pominięte.
Jeśli chodzi o alternatywy, to tutaj tutaj masz całkiem pokaźną listę.
W pierwszej kolejności spróbowałbym jednak uzdatnić tego qpdfview. Przy drukowaniu winno otwierać się okno dialogowe - zerknij na ustawienia.

mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 19, 2022, 12:20:16 PMW istocie może czegoś AR brakować, skoro jakieś pakiety (jakie?), które miały być zainstalowane zostały pominięte.
Instalator pakietów wyświetlił następujące komunikaty:








Kliknąłem ,,OK", Adobe Reader zainstalował się i działa jak opisałem.

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 19, 2022, 12:20:16 PMJeśli chodzi o alternatywy, to tutaj tutaj masz całkiem pokaźną listę.
No pewnie: edytory, konwertery, ekstraktory, splittery, bajery, rowery. Żadnej typowej przeglądarki i żadnej możliwości żeby się zorientować który program mógłby spełnić moje wymagania.
Zadałem konkretne pytanie: potrzebuję przeglądarki PDF z zaawansowanymi możliwościami sterowania wydrukiem, porównywalnymi z tym co daje Adobe Reader. Pytanie kieruję do kogoś kto zna/używa/widział/słyszał i może zaproponować coś konkretnego.

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 19, 2022, 12:20:16 PMW pierwszej kolejności spróbowałbym jednak uzdatnić tego qpdfview. Przy drukowaniu winno otwierać się okno dialogowe - zerknij na ustawienia.
qpdfview działa prawidłowo i okno dialogowe się otwiera. Rzecz w tym, że oferowane tam ustawienia są dla mnie niewystarczające.

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Evince jest programem do przeglądania i drukowania pdf-ów. ja korzystam z tego programu do przeglądania, ale nie wiem czy można bez problemów, o jakich pisze autor tematu, wydrukować przeglądany tekst.

mirekc

Cytat: robson75 w Czerwiec 19, 2022, 04:19:08 PMhttps://code-industry.net/free-pdf-editor/
Wprawdzie to więcej niż chciałem (edytor a nie przeglądarka), ale funkcje drukowania są mniej więcej takie o jakie mi chodziło i z pierwszych prób wynika, że wszystko prawidłowo współpracuje z moją drukarką. Zachowam sobie, dzięki.

pavbaranov

Cytat: mirekc w Czerwiec 19, 2022, 03:46:19 PMNo pewnie: edytory, konwertery, ekstraktory, splittery, bajery, rowery. Żadnej typowej przeglądarki i żadnej możliwości żeby się zorientować który program mógłby spełnić moje wymagania.
Zadałem konkretne pytanie: potrzebuję przeglądarki PDF z zaawansowanymi możliwościami sterowania wydrukiem, porównywalnymi z tym co daje Adobe Reader. Pytanie kieruję do kogoś kto zna/używa/widział/słyszał i może zaproponować coś konkretnego.
I chcesz rozwiązania za Ciebie. Żadnej typowej przeglądarki? Kurcze, trzeba być doprawdy leniwym: Z samych graficznych: apvlv, atril, corepdf, deepin-reader, epdfview, evince, foxit reader, gv, llpp, mupdf, okular, sioyek, xpdf, xreader, zathura... Trzeba być doprawdy bardzo niechętnym do pomagania. Zatem kończę.

Cytatqpdfview działa prawidłowo i okno dialogowe się otwiera. Rzecz w tym, że oferowane tam ustawienia są dla mnie niewystarczające.
Cóż - to już jest systemowe.

mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 19, 2022, 05:35:48 PMI chcesz rozwiązania za Ciebie. Żadnej typowej przeglądarki? Kurcze, trzeba być doprawdy leniwym: Z samych graficznych: apvlv, atril, corepdf, deepin-reader, epdfview, evince, foxit reader, gv, llpp, mupdf, okular, sioyek, xpdf, xreader, zathura... Trzeba być doprawdy bardzo niechętnym do pomagania. Zatem kończę.
Jedna konkretna odpowiedź, jak zrobił robson75, jest lepsza niż cały Twój dydaktyzm. Gdyby nie to, że wcześniej wypróbowałem kilka przeglądarek i stwierdziłem że funkcje drukowania były tam traktowane raczej ,,po macoszemu", to bym w ogóle nie zaczynał wątku. A co do Twojej listy, to znalazłem na niej jeden program, foxit reader, który znam z wersji dla Windows. Sprawdziłem, wprawdzie funkcje drukowania ma dosyć ubogie, ale ma ,,Fit to Printer Mrg", co mi się może przydać. I to by było na tyle, nie zamierzam sprawdzać kilkudziesięciu (ani nawet kilkunastu) aplikacji, niezależnie od tego co sobie o mnie myślisz. Nie proponuj programów których nie znasz.

pavbaranov

Funkcje drukowania - w znakomitej większości przypadków - są systemowe.
Nie usiłuj twierdzić, że wiesz za mnie, co ja wiem. Wbrew temu, co Ci się wydaje - większość (jeśli nie wszystkie) - te programy wypróbowałem. Obecnie używam wyłącznie okulara i do edycji master-pdf-editor.
I odpowiedz sobie na pytanie: skąd ktoś ma wiedzieć co Tobie pasuje? Niestety musisz sobie wypróbować.
Niemniej jednak - kolejna osoba, której już żadnej porady nie udzielę. EOT.

mirekc

Cytat: MSki w Czerwiec 19, 2022, 05:12:16 PMEvince jest programem do przeglądania i drukowania pdf-ów. ja korzystam z tego programu do przeglądania, ale nie wiem czy można bez problemów, o jakich pisze autor tematu, wydrukować przeglądany tekst.
Skoro korzystasz, to szkoda że nie zajrzałeś chociaż do menu drukowania żeby sprawdzić czy są tam opcje o których wspominałem, albo nie zamieściłeś zrzutu ekranu – sam bym sobie ocenił. Ale skoro tak, to ja sobie poczytałem trochę o tym programie i nigdzie, ani w Wikipedii ani nawet na stronie twórców nie znalazłem żadnych informacji o drukowaniu. Wnioskuję zatem że nie było to języczkiem uwagi developerów, bo by się podzielili. Nie testuję zatem – zbyt małe prawdopodobieństwo sukcesu.

ciubaka

Ja osobiście pod linuxem używam Atril. Ale to co jest w Deepin wgrane (nazywało się bodajże WPS jakośtam, nie sprawdzę już, bo odinstalowałem chińczyka) też działało bardzo ładnie, może nawet i lepiej.

MSki

Cytat: mirekc w Czerwiec 20, 2022, 07:28:51 AMSkoro korzystasz, to szkoda że nie zajrzałeś chociaż do menu drukowania żeby sprawdzić czy są tam opcje o których wspominałem, albo nie zamieściłeś zrzutu ekranu – sam bym sobie ocenił.
Proszę bardzo.Poniżej zrzuty ekranowe, czy Evince ma możliwości drukowania.
Ja nie mam drukarki, więc nie sprawdziłem, jak to działa i czy poprawnie drukuje.
Evince jest, jak wspomniałem, programem do czytania PDF-ów, a znajduje się ten program w każdym repozytorium, każdej dystrybucji.





mirekc

#12
Cytat: MSki w Czerwiec 20, 2022, 09:42:56 AM
Cytat: mirekc w Czerwiec 20, 2022, 07:28:51 AMSkoro korzystasz, to szkoda że nie zajrzałeś chociaż do menu drukowania żeby sprawdzić czy są tam opcje o których wspominałem, albo nie zamieściłeś zrzutu ekranu – sam bym sobie ocenił.
Proszę bardzo.Poniżej zrzuty ekranowe, czy Evince ma możliwości drukowania.
Dzięki, o to chodziło. Wygląda na możliwości drukowania na takim samym poziomie jak qpdfview, więc nie dla mnie. Chociaż teraz patrzę i jest coś takiego jak ,,Położenie" i ,,Ustawienia strony". Co tam jest?

mirekc

Cytat: mirekc w Czerwiec 20, 2022, 03:10:32 PM
Cytat: MSki w Czerwiec 20, 2022, 09:42:56 AM
Cytat: mirekc w Czerwiec 20, 2022, 07:28:51 AMSkoro korzystasz, to szkoda że nie zajrzałeś chociaż do menu drukowania żeby sprawdzić czy są tam opcje o których wspominałem, albo nie zamieściłeś zrzutu ekranu – sam bym sobie ocenił.
Proszę bardzo.Poniżej zrzuty ekranowe, czy Evince ma możliwości drukowania.
Dzięki, o to chodziło. Wygląda na możliwości drukowania na takim samym poziomie jak qpdfview, więc nie dla mnie. Chociaż teraz patrzę i jest coś takiego jak ,,Położenie" i ,,Ustawienia strony". Co tam jest?
No dobra, sprawdziłem sam. Jest skalowanie do obszaru druku, jest automatyczne centrowanie i wyśrodkowanie. Ale Master PDF Editor ma to zrobione o kilka klas lepiej, więc to jego sobie zostawię.

mirekc

Cytat: ciubaka w Czerwiec 20, 2022, 09:10:47 AMJa osobiście pod linuxem używam Atril. Ale to co jest w Deepin wgrane (nazywało się bodajże WPS jakośtam, nie sprawdzę już, bo odinstalowałem chińczyka) też działało bardzo ładnie, może nawet i lepiej.
Orzeszku! O mały włos byłbym nie zauważył Twojego posta, a przecież mam zainstalowany WPS Office! Tak więc WPS PDF powinien być moją pierwszą opcją do sprawdzenia, zanim w ogóle zacząłem pisać na forum. Na swoje usprawiedliwienie mogę tylko napisać, że ten office zainstalowałem nie dla siebie, sam używam innego i zwyczajnie zapomniałem, że tam jest przeglądarka PDF.

A wracając do tematu: drukowanie jest tam zrobione ,,na bogato", wszystko współpracuje poprawnie z moimi drukarkami. I pomyśleć, że ja to już miałem, ale widać było potrzeba, żeby ktoś mi otworzył oczy.

Dzięki wszystkim, na razie innych programów nie będę testował. Muszę teraz trochę poużywać to co już mam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum