Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

nowa wersja linuks mint

Zaczęty przez dbx, Czerwiec 13, 2022, 02:01:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dbx

Dzień dobry.
Do tej pory używałem windows. Ktoś doradził linuks mint i taki został zainstalowany w serwisie komputerowym.
System jest przyjazny i podobny w obsłudze do windowsa. Podczas próby instalacji np. aktualizacji lub innej, wymagającej zmian w systemie, pojawia się okno z żądaniem uwierzytelnienia. I tu pojawia się problem. Instalujący nie wnikał w temat haseł, tylko podał informację, by wpisać "root".
Uwierzytelnienie nie reaguje na root ani na cokolwiek innego. To świeża instalacja więc, co wpisać?

melis

Cytat: dbx w Czerwiec 13, 2022, 02:01:03 PMTo świeża instalacja więc, co wpisać?
Hasło utworzone przez tego, kto instalował system. Skoro nie przywiązał do tego uwagi, to zwyczajnie spartaczył.

dbx

Zapewniał, że hasła nie tworzył.....kłamał? Po co, skoro jakby tak było, to by pamiętał co wpisał.
Może jest jakiś myk podczas instalacji, który umyka uwadze a ma znaczenie.

5g8

Cytat: dbx w Czerwiec 13, 2022, 06:53:35 PMZapewniał, że hasła nie tworzył.....kłamał?
Może ustawił autologowanie i hasła Tobie nie przekazał?
Jak system się uruchamia podajesz jakieś hasło?

dbx

System uruchamia się normalnie. Można korzystać z internetu i zasobów systemowych do momentu, kiedy podjęte działanie wymaga wniesienia zmian w systemie, np. aktualizacja, konfiguracja zapory itp.

robson75

Tak to jest jak amator win z serwisu instaluje linuxa.
Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie instalacja od nowa tegoż systemu.
Sam sobie utworzysz hasło.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

dbx

#6
I chyba do tego dojdzie z tym, że "znam" się na instalacji windowsa a linuks, czytając co trzeba zrobić ; jakieś obrazy itp, to już co innego.
Kupić pendrajw i ściągnąć program jest proste, ale po tym, już mniej.
Tak sobie myślę, że podczas instalacji musi być moment w którym ustawia się hasło - w tym przypadku to chyba administratora - które odpowiada za dostęp do ukrytych opcji.
Dla Was ten temat powinien być oczywisty....tak myślę.

robson75

Instalacja linux mint jest dziecinnie prosta, na YT jest masa filmów na ten temat. Oto jeden z nich

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

dbx

W komentarzu pod filmikiem jest pytanie o OEM a w odpowiedzi link, który ma to wyjaśnić. W przypadku instalacji mojego linuksa też jest OEM. Może to to jest ten problem?

5g8

CytatZ ważniejszych rzeczy, które należy omówić to:
- Instalacja została przeprowadzona w trybie OEM. Co to oznacza? To oznacza, że system został zainstalowany z domyślnym kontem użytkownika OEM, które automatycznie będzie uruchamiane bez wprowadzania hasła.

https://linuxmint--installation--guide-readthedocs-io.translate.goog/en/latest/oem.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

CytatNowy właściciel wybiera swoją nazwę użytkownika, hasło, układ klawiatury, język, strefę czasową i wszystkie szczegóły związane z utworzeniem swojego konta użytkownika.

Serwis instaluje OEM a właściciel tworzy konto użytkownika. Jeśli nie podajesz hasła możesz być jeszcze na koncie OEM. Teraz pytanie czy da się wywołać okno tworzenia nowego użytkownika? Sprawdzałeś w menu? Minta nie używałem.

dbx

Zwróciłem komputer serwisantowi, ten zainstalował system od początku, też OEM ale tym razem uważnie i w odpowiednie miejsca wpisał hasło i nazwę komputera.
Poprzednio ominął te sprawy... system domagał się hasła mimo, że jego ustawienie było pominięte. Uważam, że powinno to być uznane jako błąd systemu i poprawione.
Ostatecznie, temat załatwiony pozytywnie.

5g8

Cytat: dbx w Czerwiec 16, 2022, 03:32:39 PMsystem domagał się hasła mimo, że jego ustawienie było pominięte. Uważam, że powinno to być uznane jako błąd systemu i poprawione.
Błąd systemu a nie serwisu... :/

pavbaranov

Cytat: dbx w Czerwiec 16, 2022, 03:32:39 PMZwróciłem komputer serwisantowi, ten zainstalował system od początku, też OEM ale tym razem uważnie i w odpowiednie miejsca wpisał hasło i nazwę komputera.
Poprzednio ominął te sprawy... system domagał się hasła mimo, że jego ustawienie było pominięte. Uważam, że powinno to być uznane jako błąd systemu i poprawione.
Ostatecznie, temat załatwiony pozytywnie.
Sorry, serwis spier*** i to ma być problem systemu? :D

dbx

W windowsie ustawienie nazwy komputera i loginu jest koniecznością. Jeśli w mincie jest możliwe ominięcie tego kroku, to system powinien to widzieć, zamiast domagać się hasła na którego brak zezwolił.

robson75

Cytat: dbx w Czerwiec 16, 2022, 09:44:35 PMW windowsie ustawienie nazwy komputera i loginu jest koniecznością. Jeśli w mincie jest możliwe ominięcie tego kroku, to system powinien to widzieć, zamiast domagać się hasła na którego brak zezwolił.
A czy obejrzałeś dokładnie film który Ci podlinkowałem? Wyraźnie na nim widać że jeżeli nie wpiszesz nazwy usera oraz hasła to nie przejdziesz do kolejnego etapu instalacji.
Po prostu, ten pseudo-serwisant wpisał jakieś hasło na odczepnego, i je zapomniał.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum