Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Co trzeba zrobić (i jak) po zainstalowaniu Fedory?

Zaczęty przez xarx, Czerwiec 10, 2022, 07:10:25 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Wiem, że kodeki trzeba doinstalować, sterownik NVidii... Co jeszcze i jak to zrobić?

sudo dnf install gstreamer-plugins-bad gstreamer-plugins-bad-free-extras  gstreamer-plugins-ugly gstreamer-ffmpeg gstreamer1-libav gstreamer1-plugins-bad-free-extras gstreamer1-plugins-bad-freeworld gstreamer1-plugins-base-tools gstreamer1-plugins-good-extras gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-plugins-bad-free gstreamer1-plugins-good gstreamer1-plugins-base gstreamer1
Czy powyższe do kodeków jest OK?

PomPom

A czego potrzebujesz? Po dograniu kodeków i sterowników podstawy działają, i działają dobrze. Możesz zainstalować Timeshift i zrobić sobie backup systemu (poradników w necie znajdziesz setki, ja tylko nakieruję, żeby wybrać metodę BTRFS, o ile wybrałeś ten system plików przy instalacji).

https://itsfoss.com/things-to-do-after-installing-fedora/
Możesz też po prostu sprawdzić tekst tego typu. It's FOSS nie jest głupie, to może akurat cię zainspiruje do czegoś.

EDIT. Kodeki prosto ze źródła https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/assembly_installing-plugins-for-playing-movies-and-music/
myk byle jak jako tako

xarx

A jak zainstalować na fedorę sterowniki nvidii? Bo jak próbuję zainstalować z repozytorium to wyskakuje mi komunikat że coś mu nie pasuje.

PomPom

Ważna rzecz - jak pojawia się komunikat, że coś nie pasuje, to powinieneś ten komunikat tu przepisać. To "coś" jest tu kluczowe.

https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA
myk byle jak jako tako

xarx

Komunikat brzmi, że sterownik nie jest obsługiwany. Mam kartę Nvidia, nie pamiętam jaką, ale podstawowy model. Może dałoby się zrobić to lepiej w terminalu? Tylko nie wiem jak.

PomPom

W terminalu:
glxinfo | grep "Device"
Żeby zainstalować odpowiedni sterownik, musisz wiedzieć jaką masz kartę graficzną.
myk byle jak jako tako

xarx

#6
NV106 (0x128b)
Ale pod Windows ta karta nazywała się jakoś inaczej...
Sprawdziłem. GT 710.

PomPom

To musisz wybrać tę opcję: https://rpmfusion.org/Howto/NVIDIA#Legacy_GeForce_600.2F700

Weź pod uwagę, że Wayland z Nvidią miał ciężką relację i pod tym sterownikiem musisz się przełączyć na Xorg.
myk byle jak jako tako

xarx

Dzięki. Zainstalowałem, ale na sterach nvidii chodzi tak powoli, że zostanę na "biedasterownikach" i waylandzie.

xarx

Mam problem z płynnym odtwarzaniem filmów na Firefox. Zainstalowałem ten kodek otwarto źródłowy i chodzi, ale oglądać się nie da, bo brak płynności.

robson75

Otwórz nową pustą kartę, i wpisz about:config i przetestuj te ustawienia z archwiki.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

xarx

Nie wiem o co chodzi, bo nie znam angielskiego. Czy Firefox z Flatpaka będzie lepszy?

robson75

Cytat: xarx w Czerwiec 20, 2022, 09:04:58 PMNie wiem o co chodzi, bo nie znam angielskiego. Czy Firefox z Flatpaka będzie lepszy?
Jeżeli masz problemy z obcymi językami to najlepiej zainstaluj dodatek do FF google-translate
I gdy będziesz chciał przetłumaczyć jakąś stronę, to klikasz PPM i wybierasz aby przetłumaczyć.

Czy FF z flatpaka będzie lepszy?
Zainstaluj, i się sam przekonaj.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

W about:config wpisz media.ffmpeg.vaapi.enabled i ustaw na true.

Firefoxa z flatpaka sobie po prostu zainstaluj i zobacz. Jak się obawiasz, że coś naśmiecisz, to zainstaluj Timeshift, zrób sobie w nim kopię systemu (starczy sama partycja / , czyt. root) i próbuj.
myk byle jak jako tako

LeonX37

Skoro mowa tu o kodekach, to podepnę się do wątku. Korzystam z Fedory 39, repozytoria dodane, kodeki zainstalowane. Używam dwóch przeglądarek, gdzie Firefox pracuje poprawnie, zaś Chromium z różnym szczęściem - np. potrafi nie odtwarzać filmów na stronach informacyjnych lub youtube, ale nie zawsze, niektóre działają. Chcę zapytać, czy problemem może być tu nadal brak jakiegoś kodeka, czy raczej to kwestia ustawień np. w przeglądarce czy systemie?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum