Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dziwy Panie Dziwy?

Zaczęty przez 122-AA, Czerwiec 10, 2022, 11:56:06 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

122-AA

Witam,
zainstalowałem SuSe-ła 13.3 na starszym kompie gdzie dawniej był a winda.
I wszystko poszło oki poza jednym.

Jak uruchamiam kompa to.SuSe-łem to wszystko jest oki. Nie uruchamia się z USB ale z dysku?
Może ktoś coś podpowie?
Pozdrawiam.

pavbaranov

Chyba postawiłeś pytanie w sposób kompletnie niezrozumiały. System ma Ci się uruchamiać z tego nośnika, który ustawiłeś podczas instalacji, albowiem tam jest instalowany bootloader (np. GRUB).
BTW: Dlaczego zainstalowałeś niewspieraną już Zuśkę? Od bodaj wczoraj jest już Leap 15.4.

122-AA

#2
dysk wstawiłem z innego kompa gdzie wszystko chodziło dobrze.
Nie chciał się uruchomić dlatego włączyłem aktualizację.
Niby było oki ale jak wyjąłem USB to nie chciał się uruchomić:(
Denerwuje mnie to włączanie i wyłączanie USB przy instalacji dlatego chcę to poprawić?
GRUB mi się nie uruchamia chyba?

pavbaranov

Dalej nie rozumiem w czym masz problem, albowiem informacje, które podajesz wydają się być sprzeczne. Ot choćby: "nie chciał się uruchomić" (jak rozumiem komputer) -> "dlatego włączyłem aktualizację". Nie wiem jak można wykonać aktualizację systemu na komputerze, na którym on się nie uruchamia (tzn. wiem, ale biorąc pod uwagę to co piszesz, to ta opcja nie jest Ci znana).

PomPom

Zrób kopię potrzebnych ci plików, chociażby twój katalog home, i zainstaluj ppenSUSE Leap 15.4. Oprócz tego, że nie rozumiemy o co chodzi, to pomoc przy dawno porzuconej wersji systemu jest bardzo daremna. Chyba że SuSe 13.3 (który nie istnieje) to tak naprawdę openSUSE Leap 15.3 - wtedy po prostu musimy zrozumieć o co chodzi.
myk byle jak jako tako

122-AA

#5
Oczywiście to wersja 15.3 :(
Problem jest wydaje mi się w kompie:(.
Na starym kompie wszystko działa nowy /no względnie nowy to lenovo który by pow Windowsem zainstalowałem  SuSE-ła na SSD  i się zaczęło:( chodzi chyba o partycję EFI na dysku.
Starszy komp nie obsługiwał tej partycji i wszytko chodzi nowy obsługuje i nic nie chodzi:(.

pavbaranov

Dobra - zajmijmy się zatem tym nowym komputerem. Czy możesz w miarę łopatologicznie opisać w czym masz problem, bo jakoś zrozumieć nie mogę oprócz tego, że jakiś jest problem z uruchomieniem.
1. Jak/z czego instalowałeś?
2. Skoro tam był Windows i jest EFI, to czy wyłączyłeś w BIOS secure boot?
3. Co masz na myśli pisząc:
Cytat: 122-AA w Czerwiec 10, 2022, 11:56:06 AMJak uruchamiam kompa to.SuSe-łem to wszystko jest oki. Nie uruchamia się z USB ale z dysku?
Bo tego nie jestem w stanie zrozumieć, zwłaszcza to zdanie, które jest pytaniem w kontekście stwierdzenia, że "wszystko jest oki".

122-AA

1. Włączam kompa i......nic się nie dzieje:(
2. Wkładam USB z plikami instalacyjnymi SuSE-ła 15.4 i ..
- czerwone światło w USB miga a po chwili
- pojawia się okno ładowania i wybór zainstalowanej wersji SuSE-ła na dysku!
Dalej jest już poprawnie.
To dzieje się to za każdym razem niestety:(
Dlatego muszę wkładać dysk USB startowy

pavbaranov

Najprawdopodobniej zainstalowałeś sobie GRUB na USB, a nie na dysku. Jeśli to świeża instalka (i np. na dysku nie masz już jakichś swoich dokumentów - jeśli tak, to je gdzieś przekopiuj), to sugerowałbym po prostu raz jeszcze ją wykonać i w momencie gdy będzie się instalator dopytywał o miejsce położenia programu rozruchowego (GRUB), to wskaż na dysk twardy.

122-AA

#9
To nie tak:(
A dlaczego jak przełożę dysk do starego kompa wszystko działa???
tzn. na starym kompie działa.
SuSE-ł ze starego kompa na nowym też się nie uruchamia:(
pokazuje sie BOOT wybieram instalację i Loading inital ramdisk...
nie reaguje na nic:(.
żeby wejść do ustawień Phenix SecureCore Technology Setup
muszę odłączyć fizycznie dysk twardy:(
Ctrl+Alt+F2
w sekcji Boot co mam wybrać?
wybieram wszystkie możliwe kombinacje i dalej nic:(
ale podaję:
Boot Mode : - Legacy Support lub UEFI
Boot Priority : Legancy Support lub UEFI First
PXE Boot to LAN - nie mam stałej sieci wybieram Disablede
Boot Priority Order :
w kolejności
- USB FDD
USB HDD
USB CD
ATA Hdd
Atapi CD : HL-Dt-ST DVDRAM GuAON
PCI LAn
Windows Boot Manager
tego ostatniego nie da się odłączyć:(

w sekcji Information:
Preinstalled OS license WIN


122-AA

Hm..żadnych sugestii?
Myślę ze to jest problem z partycja UEFI gdzie wina zainstalowano?
udało mi się uruchomić system zainstalowany na dysku twardym wybierając grub2 i zapisanie partycji rozruchowej na /dev/sda
jest tak:
Boot code location:
zaznaczyłem:
- write to Master boot Record /dev/sda
- ustaw flagę aktywności w tablicy partycji dla partycji rozruchowej
- zapisz standardowy kod rozruchu do MBR
Flaga ochronnego rekordu MBR
nie zmieniaj

Czy tak to ma być ustawione?
Boje się resetować kompa:( bo znów nie zacznie współpracować?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum