Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z odtworzeniem snapshotu

Zaczęty przez mirekc, Czerwiec 07, 2022, 01:29:31 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirekc

Właśnie udało mi się pięknie ,,rozwalić" MX Linuksa 19.4 (mniejsza o to jak, ale dla ciekawych: pomyliłem repozytoria, zapuściłem upgrade i ,,poleciało"). Na szczęście wcześniej zrobiłem kopię do obrazu ISO (bo mi było szkoda pendrive-a) narzędziem MX Snapshot. No to do dzieła: ,,odpaliłem" MX Live USB Maker, zrobiłem startowego pendrive-a z mojego ISO, system pięknie wystartował z pendrive-a, nic tylko go przywrócić z powrotem na twardy dysk.

No i nic z tego. Odpalam instalator, wybieram partycję na której był zainstalowany oryginalny Linux...

a on mi coś takiego:

Co robię źle? Przecież to jest ta sama partycja, z której była robiona migawka. Ani jej nie zmniejszałem, ani nie powiększałem. Dodam jeszcze, że komunikat jest bez sensu, bo kiedy spróbowałem powiększyć partycję (kosztem swapu), nic to nie dało i komunikat był taki sam. W jaki sposób przywrócić migawkę z live USB z powrotem na dysk twardy? Wszelkie pomysły typu ,,sformatuj cały dysk twardy" nie wchodzą w grę, nielinuksowe partycje mają pozostać nietknięte.

mirekc

Cytat: mirekc w Czerwiec 07, 2022, 01:29:31 PM[...]
Dodam jeszcze, że komunikat jest bez sensu, bo kiedy spróbowałem powiększyć partycję (kosztem swapu), nic to nie dało i komunikat był taki sam. W jaki sposób przywrócić migawkę z live USB z powrotem na dysk twardy? Wszelkie pomysły typu ,,sformatuj cały dysk twardy" nie wchodzą w grę, nielinuksowe partycje mają pozostać nietknięte.

Przepraszam, moje gapiostwo. Po powiększeniu partycji system zainstalował się na dysku twardym, po prostu poprzednio zapomniałem wskazać która partycja ma pełnić funkcję root. Nadal jednak nie rozumiem, dlaczego instalator zażądał partycji większej niż oryginalna. Czy jak teraz zrobię snapshot i będę chciał kiedyś przywrócić, to znowu będę musiał powiększyć partycję? W końcu nie będę miał z czego.

robson75

Od siebie tylko dodam że najlepszy, moim zdaniem do robienia snapshotów jest timeshift, migawki można przywracać z aktualnego systemu, oraz z liveCD. A w repo MX jest na pewno.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

A nie możesz po prostu chrootnąć ten system i cofnąć "aktualizację"?

mirekc

Cytat: robson75 w Czerwiec 07, 2022, 03:53:06 PMOd siebie tylko dodam że najlepszy, moim zdaniem do robienia snapshotów jest timeshift, migawki można przywracać z aktualnego systemu, oraz z liveCD. A w repo MX jest na pewno.
Timeshift ma z mojego punktu widzenia zasadniczą wadę: obsługuje tylko partycje linuksowe, a ja partycję na której mógłbym trzymać backupy mam ntfs (pozostałość po Windows) i na razie tak ma zostać. Generalnie to ja potrzebuję czegoś innego, a mianowicie oprogramowania do tworzenia i przywracania obrazów partycji. Ale to temat na osobny wątek.

mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 07, 2022, 04:21:25 PMA nie możesz po prostu chrootnąć ten system i cofnąć "aktualizację"?
Chrootnąć ,,przed", czy ,,po"? I jak sobie wyobrażasz utrzymywanie środowiska chroot na 37GB partycji?

pavbaranov


mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 07, 2022, 11:19:38 PMA wiemy o czym mówimy?
No właśnie chyba nie bardzo. Możesz wyjaśnić jak linuksiarz ,,windziarzowi", jaką operację miałeś na myśli?

pavbaranov

Chroot to odpalenie komputera z zewnętrznego systemu (CD, pendrive, obojętne), ale pracowanie na tym, który jest zainstalowany. W ten sposób umożliwia Ci np. naprawienie systemu. Oczywiście pracujesz wówczas w konsoli, ale wszystkie niezbędne polecenia masz. Przeglądałem polskie, ale najsensowniej jak niemal zawsze w Archu: https://wiki.archlinux.org/title/Chroot. Poszukaj w dokumentacji MX, bo pewnie też tam jest to opisane. Jeśli nie przeraża, to:
1. Wykonujesz chroot systemu.
2. Na schrootowanym w konsoli identyfikujesz problem - nie opisałeś o co chodzi, a tylko, że jakieś repozytoria pozmieniałeś. Najprawdopodobniej zatem zrobił Ci się nieporządek w paczkach. Zatem po ustawieniu prawidłowych repozytoriów powinieneś spróbować w pierwszej kolejności aktualizacji systemu. To powinno pokazać co jest wadliwe. Inna opcja, jeśli pamiętasz co instalowałeś - odinstalować z zależnościami, potem już z prawidłowego repozytorium zainstalować. Itd. Więcej gdy się zdecydujesz na chroot i gdy przedstawisz problem z jakim się borykasz w systemie, a nie z jego przywracaniem. Ten temat pozostaje otwarty.

robson75

Cytat: mirekc w Czerwiec 07, 2022, 09:00:46 PMTimeshift ma z mojego punktu widzenia zasadniczą wadę: obsługuje tylko partycje linuksowe, a ja partycję na której mógłbym trzymać backupy mam ntfs (pozostałość po Windows) i na razie tak ma zostać. Generalnie to ja potrzebuję czegoś innego, a mianowicie oprogramowania do tworzenia i przywracania obrazów partycji.
To nie zmienia faktu aby mieć wykonaną migawkę na systemie MX. Gdybyś miał snapshota wykonanego przez timeshift-a w MX to byś nie musiał zakładać tego wątku.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

mirekc

Cytat: robson75 w Czerwiec 08, 2022, 02:08:12 PM
Cytat: mirekc w Czerwiec 07, 2022, 09:00:46 PMTimeshift ma z mojego punktu widzenia zasadniczą wadę: obsługuje tylko partycje linuksowe, a ja partycję na której mógłbym trzymać backupy mam ntfs (pozostałość po Windows) i na razie tak ma zostać. Generalnie to ja potrzebuję czegoś innego, a mianowicie oprogramowania do tworzenia i przywracania obrazów partycji.
To nie zmienia faktu aby mieć wykonaną migawkę na systemie MX. Gdybyś miał snapshota wykonanego przez timeshift-a w MX to byś nie musiał zakładać tego wątku.
Toż przecież o tym piszę. Timeshift nie zapisuje migawek na partycji ntfs, a na ext4 nie mam miejsca. Co do reszty, to całkowicie się zgadzam.

mirekc

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 08, 2022, 09:05:09 AMChroot to odpalenie komputera z zewnętrznego systemu (CD, pendrive, obojętne), ale pracowanie na tym, który jest zainstalowany. W ten sposób umożliwia Ci np. naprawienie systemu. Oczywiście pracujesz wówczas w konsoli, ale wszystkie niezbędne polecenia masz. Przeglądałem polskie, ale najsensowniej jak niemal zawsze w Archu: https://wiki.archlinux.org/title/Chroot. Poszukaj w dokumentacji MX, bo pewnie też tam jest to opisane. Jeśli nie przeraża, to:
1. Wykonujesz chroot systemu.
No to dla ustalenia uwagi, zgodnie z przytoczoną dokumentacją, powinienem zrobić tak:
mount /dev/sda6 /mnt
cd /mnt
mount -t proc /proc proc/
mount -t sysfs /sys sys/
mount --rbind /dev dev/
cp /etc/resolv.conf etc/resolv.conf
chroot /mnt /bin/bash
Zgadza się? Tylko że po drodze można spotkać np. takie ,,niespodzianki":
root@acer-linux:/mnt# cp /etc/resolv.conf etc/resolv.conf
cp: bez zapisu przez dowiązanie symboliczne 'etc/resolv.conf', które nie wskazuje na istniejący plik
Cytat2. Na schrootowanym w konsoli identyfikujesz problem - nie opisałeś o co chodzi, a tylko, że jakieś repozytoria pozmieniałeś. Najprawdopodobniej zatem zrobił Ci się nieporządek w paczkach.
Tak, zrobił się nieporządek w paczkach, ale taki że system startował poprawnie, za to nie działała większość poleceń, w tym konsolowych. Nie pisałem o tym, bo to nie było treścią zapytania. Tymczasem po chroocie wywołuję polecenia z naprawianego systemu, zgadza się? Zanim bym się z tego wykaraskał, prawdopodobnie zadając jeszcze wiele pytań na tym forum, upłynęło by duuuużo czasu, a ja chciałem mieć przywrócony system szybko i bez nadmiernego ,,dziabania" (pamiętaj, że jestem ,,windziarz"). Obecnie system jest przywrócony z w miarę świeżego zrzutu zrobionego narzędziem MX Snapshot, a prawie wszystko co robiłem od utworzenia kopii już zdążyłem odtworzyć. Jestem przekonany, że zajęło mi to znacznie mniej czasu, niż gdybym próbował naprawiać system.

melis

Cytat: mirekc w Czerwiec 08, 2022, 05:03:26 PMJestem przekonany, że zajęło mi to znacznie mniej czasu, niż gdybym próbował naprawiać system.
A ja jestem przekonany, że nawłaściwszym było by, zgłoszenie się do twórców systemu. Nie ubliżając tu nikmomu, bo osobiście uważam, że ludzie zrzeszający to forum, mają przepotężną wiedzę i jeszcze większe chęci pomocy, to jednak Mx jest dość specyficznym systemem, opartym w dużej mierze o autorskie rozwiązania w postaci narzędzi itp, tym bardziej, że jak wspomniałeś, dużo szybciej było użycie właśnie ichniego narzędzia, niż słuchanie wskazówek tu zawartych, bo w tej formie cały ten temat jest lekko nie na miejscu.

mirekc

Cytat: robson75 w Czerwiec 07, 2022, 03:53:06 PMOd siebie tylko dodam że najlepszy, moim zdaniem do robienia snapshotów jest timeshift, migawki można przywracać z aktualnego systemu, oraz z liveCD. A w repo MX jest na pewno.
Należy Ci się informacja jak się sprawa skończyła. Otóż przejrzałem jeszcze informacje na temat programów do robienia obrazu partycji. Temat jest mi bliski bo mam doskonały tego typu program dla Windows. Przekonałem się jednak, że pod Linuxem nie tak prosto: żeby zrobić spójną kopię partycji systemowej na działającym systemie musiałbym mieć snapshoty na poziomie systemu plików (LVM, BTRFS lub coś podobnego), a nie mam. Doszedłem zatem do wniosku że warto ,,odkroić" kawałek mojej partycji NTFS i zrobić specjalną partycję dla Timeshifta. Jest chyba rzeczywiście najlepszy. Dzięki.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum