Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z dźwiękiem.

Zaczęty przez tomtu, Maj 15, 2022, 06:52:50 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomtu

Witam
Zainstalowałem Linux MX (jest to pierwszy Linux jakiego używam).
Jest Super, przeglądarka Firefox działa szybciej niż na Windows itd.
Ale mam pewien problem.
Żeby działał dźwięk muszę po włączeniu laptopa nacisnąć na klawiaturze: wyłącz dźwięk, włącz dźwięk, przycisz dźwięk, pogłośnij dźwięk. I wtedy dźwięk działa.
Zaznaczam że po włączeniu laptopa teoretycznie dźwięk nie jest wyciszony ale jednak nie działa, dopiero po powyższej kombinacji zaczyna działać.
Jak to naprawić ?

Albedo 0.64

#1
Witaj. Trudno jest udzielić porady jak "naprawić" coś, co nie jest powszechnym błędem i występuje tylko u niektórych użytkowników na nielicznych konfiguracjach sprzętowych tym bardziej, że nie zamieściłeś informacji o wersji systemu i podzespołach komputera. MX ma tą "przypadłość", że domyślnie używa starego sposobu uruchamiania usług (sysvinit) a to czasami sprawia tego rodzaju kłopoty. U mnie to była jasność ekranu, u ciebie głośność dźwięku, u kogoś innego może to być karta sieciowa. Rozwiązaniem może być uruchomienie nowszego i bardziej zaawansowanego sposobu uruchamiania, czyli systemd. Żeby to zrobić, trzeba podczas uruchamiania komputera wybrać z menu startowego GRUB wersję jądra z dopiskiem (systemd). Można to zrobić również przy pomocy programu "MX Opcje uruchamiania". Nie gwarantuję stuprocentowego efektu ale nic innego nie przychodzi mi do głowy. Piszesz, że MX jest twoim pierwszym Linuksem. Jesteś więc w komfortowej sytuacji ponieważ w systemie masz dostęp do bardzo dobrego poradnika "MX Podręcznik użytkownika". Skorzystaj z niego. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

tomtu

Dziękuje za odpowiedź.
Niestety uruchamianie systemd nie pomogło.
A może da się jakoś w "autostarcie" wpisać polecenie: wyłącz dźwięk -> włącz dźwięk -> przycisz -> pogłośnij, bo po takiej kombinacji dźwięk zaczyna działać.

tomtu

OK !
Dla potomnych :-)
Rozwiązałem problem instalując wersję: MX-21.1_x64 "ahs" i uruchamiając system jako systemd.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum