Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Znów problem z aktualizacją

Zaczęty przez Piejanto, Maj 08, 2022, 07:02:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

#75
Gdy robiłem aktualizację 16 lipca otrzymałem następujący komunikat:

==> ERROR: Missing 5.15.55-1-lts kernel modules tree for module rtl8821ce/1.0.5.r134.gdce62b9.

Linux-LTS mam odinstalowany.

Dziś po aktualizacji dostałem komunikat:

==> dkms install --no-depmod rtl8821ce/1.0.5.r134.gdce62b9 -k 5.18.12-arch1-1
Error! Bad return status for module build on kernel: 5.18.12-arch1-1 (x86_64)
Consult /var/lib/dkms/rtl8821ce/1.0.5.r134.gdce62b9/build/make.log for more information.
==> WARNING: `dkms install --no-depmod rtl8821ce/1.0.5.r134.gdce62b9 -k 5.18.12-arch1-1' exited 10

Po restarcie Wi-Fi działa normalnie
Nie wiem, czy powinienem się przejmować?
Co ewentualnie powinienem zrobić?

pavbaranov

Pokaż: pacman -Qs linux-Na temat drugiego pytania - cóż - masz tam napiszne: sprawdź /var/lib/dkms/rtl8821ce/1.0.5.r134.gdce62b9/build/make.log - Bez tego co tam jest napisane tylko wróżka stwierdzi, o co chodzi.
No, chyba, że przyjmujesz wersję: skoro działa, to nie ma się czym przejmować.
Zupełnie inna sprawa, obawiam się, że masz bardzo pomieszane w systemie.

Piejanto

#77
@pavbaranov

Chyba nie mam wyjścia i muszę przyjąć taką wersję, jak zasugerowałeś.
Tym bardziej, że następne aktualizacje już mi nie wywalają niczego takiego. Obecnie znów jestem pod dziadowskim, transferem, ale na szczęście nie pojawiły mi się większe aktualizacje, jak poniżej 100 MiB. Ale i tak wpisuję sakramentalne [--disable-download-timeout], bo bez tego nawet na drobiazgach się potyka.
Nie wiem dlaczego mi się pomieszało, bo przecież robię dość regularne czyszczenie [pak -Sc]. Od poprzedniego czasu nie aktualizowałem keyringów, ale jeszcze nie minął miesiąc. A jeśli chodzi o mirrory, to widziałem, że się aktualizowały.
Tyle tylko potrafię zrobić. Nawet faktycznie się zastanawiałem, na temat zmiany systemu, ale - prawdę mówiąc - żal mi się rozstawać z Archem, głównie dlatego, że świetnie dział Midnight Commander, a jak próbowałem coś zrobić za pomocą MC u syna (ma w dalszym ciągu Mint-a), to tamten MC nie daje pełni praw do wprowadzania zmian. Dlatego, jak mi tutaj coś wymyślicie do zmiany, to daję radę wypełniać Wasze polecenia.
Jeśli chodzi o pacman -Qs linux to :

pacman -Qs linux-                                    (07-25 22:40)
local/aarch64-linux-gnu-binutils 2.38-1
    A set of programs to assemble and manipulate binary and object files for the
    ARM64 target
local/aarch64-linux-gnu-gcc 12.1.0-1
    The GNU Compiler Collection - cross compiler for ARM64 target
local/aarch64-linux-gnu-glibc 2.35-1
    GNU C Library ARM64 target
local/aarch64-linux-gnu-linux-api-headers 5.18-1
    Kernel headers sanitized for use in userspace (aarch64-linux-gnu)
local/archlinux-keyring 20220713-1
    Arch Linux PGP keyring
local/cpupower 5.18-1 (linux-tools)
    Linux kernel tool to examine and tune power saving related features of your
    processor
local/libaio 0.3.113-1
    The Linux-native asynchronous I/O facility (aio) library
local/linux-api-headers 5.17.5-2
    Kernel headers sanitized for use in userspace
local/linux-firmware 20220708.be7798e-1
    Firmware files for Linux
local/linux-firmware-whence 20220708.be7798e-1
    Firmware files for Linux - contains the WHENCE license file which documents
    the vendor license details
local/linux-headers 5.18.13.arch1-1
    Headers and scripts for building modules for the Linux kernel
local/linux-lts-headers 5.15.55-1
    Headers and scripts for building modules for the LTS Linux kernel
local/linux-lts-tkg-bmq-headers 5.15.36-256
    Headers and scripts for building modules for the Linux-tkg kernel
local/skypeforlinux-stable-bin 8.86.0.407-1
    Skype for Linux - Stable/Release Version
local/util-linux-libs 2.38-1
    util-linux runtime libraries




Dzięki, że się odezwałeś. Pozdrowienia dla Ciebie i Twoich


pavbaranov

Jak widać:
Cytat: Piejanto w Lipiec 25, 2022, 10:36:39 PMlocal/linux-lts-headers 5.15.55-1
    Headers and scripts for building modules for the LTS Linux kernel
local/linux-lts-tkg-bmq-headers 5.15.36-256
    Headers and scripts for building modules for the Linux-tkg kernel
nagłówki LTSów masz :)
Czy ten komputer ma 64-bitowy procesor ARM lub robisz na taki procesor jakieś paczki? Bo jeśli nie, to po co instalowałeś coś z rodziny aarch64? I takich kwiatków w Twoim systemie jest pewnie sporo więcej. Dlatego napisałem wcześniej, że masz w nim nieporządek. Potem masz takie efekty, które opisujesz tu dość regularnie.
Gwoli ścisłości przełącznik "-Sc" służy wyłącznie usunięciu nieużywanych (starych) kopii zainstalowanych programów z cache pacmana.

Piejanto

@pavbaranov

Żadnych paczek nie robię. A jeśli robię to całkowicie nieświadomie.
Po prostu czasem łażę po internecie a czasem coś napiszę na LibreOffice.
Jaki ma procesor? ... muszę sprawdzić.
Usunąłem linux-lts bo mi kazał @robson75, ale różne inne "headersy" itp. pozostały, bo nie wiem, czy przypadkiem tam nie ma czegoś potrzebnego ?
Nie mam pojęcia, co powinienem wyrzucić ? - Niestety jestem wieśniakiem nieobytym.
Jutro wejdę do biosa i sprawdzę, co on tam ma w bebechach, bo dziś już padam. Zrobiłem aktualizację dość potężną (NERWY) i nawet transfer nie był zły (ok. 1500 MiB/sek. cud jakiś).
Po resecie wszystko działa pięknie.

Dzięki, za pomoc.



D35CART35


Piejanto

@pavbaranov

Dzięki za podpowiedź. Wiedziałem, że nie potrzeba wchodzić w BIOS-a, ale nie pamiętałem polecenia bo byłem już skołowany.
Później przypomniałem sobie o poleceniu [lscpu]
No i mi wyświetliło tak:

Architektura:                x86_64
  Tryb(y) pracy CPU:         32-bit, 64-bit
  Rozmiary adresów:          39 bits physical, 48 bits virtual
  Kolejność bajtów:          Little Endian
CPU:                         8
  Lista aktywnych CPU:       0-7
ID producenta:               GenuineIntel
  ID producenta BIOS-u:      Intel(R) Corporation
  Nazwa modelu:              Intel(R) Core(TM) i5-8265U CPU @ 1.60GHz
    Nazwa modelu wg BIOS:    Intel(R) Core(TM) i5-8265U CPU @ 1.60GHz To Be Fill
                             ed By O.E.M. CPU @ 1.5GHz
    Rodzina CPU wg BIOS:     205
    Rodzina CPU:             6
    Model:                   142
    Wątków na rdzeń:         2
    Rdzeni na gniazdo:       4
    Gniazd:                  1
    Wersja:                  12
    Skalowanie MHz CPU:      30%
    CPU max MHz:             3900,0000
    CPU min MHz:             400,0000
    BogoMIPS:                3601.00
*********************************************************
Jest tego jeszcze cała strona, ale chyba już nie jest takie ważne jak to wyżej.
**********************************************************************************
NATOMIAST
wynik inxi -Fazy:


inxi -Fazy                                  (08-03 21:49)
zsh: correct 'inxi' to 'init' [nyae]?
*******************************************

Myślę, że to może być literówka bo oznacza mi [inxi] na czerwono.


Dzięki.


PS. Znów mam problem z Wi-Fi ale tym razem to chyba jest na linii modem-router.
Stało się to podczas jednej nieprzerywanej sesji. Nagle przestał odbierać Internet mimo, że pokazywał zalogowanie na routerze. Widzi router ale nie łączy z Internetem. Moja córka miała coś podobnego z MAC-iem. Wszystkie inne urządzenia działają z tym modemo-routerem OK, tylko mój ASUS na kablu. Ale to już nie jest problem ARCH-a i po przyjeździe do Łodzi będę musiał wejść do routera i tam pogmerać. W Łodzi mam jakieś notatki na ten temat.



robson75

Cytat: Piejanto w Sierpień 03, 2022, 10:09:11 PMinxi -Fazy                                  (08-03 21:49)
zsh: correct 'inxi' to 'init' [nyae]?

Myślę, że to może być literówka bo oznacza mi [inxi] na czerwono.
Aby wykonywać komendy związane z inxi, trzeba go najpierw zbudować lub zainstalować (jest w repo chaotic).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Paczki *-aarch64 do niczego Ci nie są potrzebne. Paczki linux-headers mają sens wyłącznie dla tej samej wersji kernela, którą masz w systemie zainstalowaną. Co tam jest? Cóż, najogólniej mówiąc: rzeczy niezbędne dla innych paczek, by mogły zostać zbudowane jakieś moduły kernela itp. To, że masz ww. paczki niczego nie zmienia w pracy systemu, jednakże biorąc pod uwagę, że masz słabe (w tej chwili) połączenie z netem, w przypadku jakiejś aktualizacji niepotrzebnie dodatkowo są ściągane (bo i tak leżą odłogiem).

Piejanto

@pavbaranov

Qrdę.... jasne... Trzeba zbudować. Zawsze o tym, nie tyle zapominam, ile nie wiem, co ja mam i co do czego.
No pewnie! Nie mam [inxi] a wydaję mu polecenia. Bożżżż.. wybacz.
Dobra. Ale czy wynik [lscpu] wystarczył? czy powinienem jednak instalować [inxi]. Czy do czegoś jeszcze może mi się przydać [inxi].
Pytam, bo dojrzewam. Chyba.

Aha... co do Wi-Fi. Dziś postanowiłem usunąć i powtórnie zainstalować sterownik rtl8821ce itd. Ale ...
nim się do tego zabrał, poleciłem [pak -m] (bo to akurat miesiąc mija od poprzedniego aktualizowania).
Następnie poleciłem [pak -Syu] i zresetowałem kompa.
Następnie odłączyłem kabel od modemo-routera i... MAM Wi-Fi !!!

Bez odinstalowania rtl8821ce i bez powtórnego instalowania. NIe wiem co to było za zawirowanie, ale i czy to jednorazowa naprawa, ale chodzi pięknie. Na razie.

**************************************
PS.
Rozumiem, że wynik polecenia [lscpu] wystarczył.
Paczki , cytuję: -  "Paczki *-aarch64 do niczego Ci nie są potrzebne.". Czy te paczki mogę usunąć za pomocą Octopi, czy potrzeba to zrobić w inny sposób?


Pozdrowienia.
 


pavbaranov

1. lscpu oczywiście wystarcza.
2. inxi przydaje się, gdy masz komuś podać info o sprzęcie. Nie jest to jedyne narzędzie, ale po prostu wygodne.
3. Paczki możesz odinstalować w dowolny sposób.

Piejanto

#86
@pavbaranov

OK. Znaczy, że w zasadzie [inxi] raczej mi się nie przyda.

A co do Wi-Fi. Wczoraj to był jakiś cud. Dziś uruchomiłem kompa i znów nie mogę się połączyć. Tym razem już całkowicie. Tzn. Przedtem było tak, że wołał hasła do połączenia, ale tego hasła nie przekazywał?.. albo nie zapisywał?... nie wiadomo.
Teraz widzi mój modemo-router, ale "kręci połączenie" i nie łączy, a nawet nie pokazuje okna do wpisania hasła. Ostatnie łączenie, pokazuje mi sprzed 13 godzin, czyli to po aktualizacji. Spróbuję jeszcze powalczyć.
Pozostałe sprzęty nie mają problemu z Wi-Fi.

Dzięki.

Wyrzuciłem stare połączenie i restartowałem kompa. Kazałem mu się połączyć z wykrytym modemo-routerem i tym razem pokazał okno do wpisania hasła, ale po wpisaniu nie połączył, tylko znów wyświetlił okno do wpisania hasła.

Piejanto

Niestety, Wi-Fi nie działa.
Ciekawa sprawa, bo w końcu wyrzuciłem sterownik [rtl8821ce-dkms-git] i po restarcie on w dalszym ciągu się zachowuje tak, jakby chciał się łączyć z Wi-Fi. nawet po połączeniu kablowym (!) chce się łączyć z Wi-Fi i muszę mu wyłączyć [Sieć]. Po odłączeniu kabla próbuje się łączyć ale nie przyjmuje hasła.


Piejanto

Przypomniałem sobie,że do aktualizacji mirrorów miałem nie używać PAK-a.
Dziś wydałem polecenie [reflector --verbose --latest 5 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist]
Teraz chyba powinno być dobrze?

pavbaranov

Janek - załóż wątek z trudnościami w połączeniu się z modemem. Tak na szybko - masz tam 2 sterowniki do swojej karty.
INXI przyda Ci się (a raczej nam).
Dlaczego niby paka nie używać do aktualizacji mirrorów? Robię to od lat i nie ma z tym żadnego problemu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum