Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Znów problem z aktualizacją

Zaczęty przez Piejanto, Maj 08, 2022, 07:02:36 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

#30
Już wiem o co chodziło. chodziło o [digikam-git] wywaliłem za pomoca Octopi i zrobiłem [pak -Syu]
Powiedziało : :Nie ma nic do zrobienia".
Jeszcze tylko to Wi-Fi i byłbym szczęśliwy.
Próbowałem przeinstalowac sterownik za pomocą polecenia
[pak -Sa rtl8821ce-dkms-git]
Nic to tym razem nie dało.
Wywaliłem linux-lts zostało linux-lts-headers. Wywalić?


pavbaranov

Janek:
1. pak ułatwia to, z czym masz problem dopiero od wersji z 22.05.
2. Masz obecnie już zainstalowanego pak-git - nie musisz robić tego, co podaje @nycko.
3. Jeśli pak zapytał by podać jakąś ścieżkę do czegoś, to na 99,99% była to instalacja czegoś z AUR i pytało, gdzie pobrać źródła.
4. Od czasu do czasu, gdy tutaj: https://forum.archlinux.org.pl/viewtopic.php?pid=7591 będą się pojawiać nowe informacje o nowej wersji pak, będziesz musiał zrobić aktualizację pak-git: pak -SP new-branded/pak-git bo z automatu Ci to się nie zaktualizuje.

robson75

#32
Cytat: Piejanto w Maj 26, 2022, 02:00:14 AMJeszcze tylko to Wi-Fi i byłbym szczęśliwy.
Próbowałem przeinstalowac sterownik za pomocą polecenia
[pak -Sa rtl8821ce-dkms-git]
Nic to tym razem nie dało.
Wywaliłem linux-lts zostało linux-lts-headers. Wywalić?
Janek do cholery, wywal linux-lts-headers
pacman -Rns linux-lts-headersI zainstaluj
pacman -Sy linux linux-headerssudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfgRestart kompa, i Wi-Fi powinno być.
Być może że rtl8821ce-dkms-git już nie będziesz potrzebował, to też go wywal
pacman -Rns rtl8821ce-dkms-git
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

Dziś usiadłem do StormOS-a

Zrobiłem (mam to zapisane i bede robił przynajmniej raz w tygodniu jeśli wyjdę z obecnej zapaści)

cd /tmp && wget "https://raw.githubusercontent.com/polaur/new-branded/master/pak-git/PKGBUILD" && makepkg -fsir

następnie

pak -Syu
*******************

Poszła aktualizacja, ale jakas taka mała na 150 pare MiB. Pokazało mi natomiast, że
mam niezainstalowane [auracle-git]

Powiedziałem aby PAK zainstalował auracle-git i wtedy mi odpowiedziało, że potrzebna jest pełna aktualizacja. Tyle tylko, że tym razem tej pełnej aktualizacji jest 1445 MiB. i na dodatek wiem jak sie ona skończy.
Nie mam na StormOS Octopi, bo nie sądziłem, że się aż tak wywalę.

Prawdopodobnie będę przeinstalowywał StormOS-a, bo tylko z nim funkcjonuje mi na Acerze jasność ekranu.
Asus z Archem doszedł do siebie po wszystkich zalecanych przez Was zabiegach, z wyjątkiem Wi-Fi.
Wi-Fi nie ma i juz.

Dzięki za pomoc.



Piejanto

#34
@pavbaranov

Przepraszam Pawle, że dopiero dziś odpowiadam na :
"Z całego postu istotna informacja jest taka, że info dlaczego nie buduje się moduł zawarte jest w:

    Cytat: Piejanto w Maj 20, 2022, 09:54:11 PM
    Consult /var/lib/dkms/rtl8821ce/1.0.5.r130.gca204c6/build/make.log for more information.

Być może, jeśli to pokażesz, to nas oświeci (choć wątpię)."

Gdzieś mi to przepadło i dopiero dzisiaj, gdy czytam Wasze odpowiedzi, dostrzegłem to pytanie. Zrobiłem zrzut ekranu na poziomie /rtl8821ce/ a dalej nie ma
/1.0.5.r130.gca204c6/build/make.log

Qrdę... zrobiłem zrzut ekranu z moim Midnight Commanderem, ale nie wiem jak załączyć. Klikam prawym w [załącz obraz] wybieram z ekranu ten zrzut i nic się nie dzieje.
W każdym razie w /var/lib/dkms/rtl8821ce

/1.0.5r100g18c1f60
/1.0.5r116g14b536f
/1.0.5r127g897e7c4
/1.0.5r134gdce62b9
~kernel-5.13.13-arch1-1-_x86_64
~kernel-5.15.43-1-lts-x86_64
~kernel-5.17.9-arch1-1-x86_64
********************************


natomiast nie ma [/1.05.r130.gca204c6] o którym mówiłeś

więcej jest w /1.0.5r134gdce62b9/build i zrobiłem też zrzut ekranu, ale... no właśnie... jak to tutaj zamieścić?




robson75

Cytat: Piejanto w Maj 27, 2022, 08:46:08 PMWi-Fi nie ma i juz.
A czy jesteś pewien że odpaliłeś system z kernela linux?
Bo z Twojego opisu wynika że miałeś tam zainstalowane 2 LTS, linux-lts oraz linux-lts-tkg-bmq, powinieneś oba usunąć. Bo prawdopodobnie system Ci startuje z jakiegoś LTS-a.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Janek - niestety nikt nie siedzi przy Tobie i tego, co tam robisz i masz nie widzi. Po kolei:
1. Od kernela 5.2 sterownik do RTL8821CE winien być w samym kernelu i nazywa się RTW88. Do jego działania musisz mieć jednak zainstalowaną paczkę linux-firmware.
Czy jest w danym kernelu wbudowana obsługa sprawdzisz wpisując:
zgrep RTW88 /proc/config.gzJeśli w odpowiedzi otrzymasz:
CONFIG_RTW88 is not setto nie ma tej obsługi; każdy inny wynik winien wskazywać, na to, że kernel obsługuje tę kartę wifi.
2. W przeszłości sygnalizowano, że na kernelach >=5.9 RTW88 nie działa poprawnie, sugerując m.in. instalację rtl8821ce, co łączyć się mogło z zablokowaniem modułu RTW88 w kernelu. Sprawdź, czy masz plik /etc/modprobe.d/blacklist.conf i jego zawartość. Sprawdź zresztą zawartość wszelkich plików conf w tym katalogu i czy nie występuje w nich taka linia:
blacklist rtw88_8821ceTo blokuje moduł w kernelu odpowiadzialny za sterownik do Twojej karty.
3. Zdecyduj się na jakiś jeden kernel (tymczasowo odinstaluj inne). Zdecyduj się, czy chcesz mieć RTW88 czy rtl8821ce. W pierwszym przypadku - nie budujesz paczki rtl8821ce-dkms-git i ją powinieneś usunąć z systemu. Reszta podpowiedzi w pkt. 1 i 2.
W drugim przypadku w pierwszej kolejności musisz poprawnie zbudować paczkę rtl8821ce-dkms-git. Jeśli będzie się wadliwie budować, to dostaniesz informację o tym, tak jak poprzednio. W takim przypadku zawartość logu (zasadniczo to pewnie ostatnich 10 linijek wystarczy), które musisz tu wkleić jeśli chcesz pomocy (nie, nie żadne zrzuty ekranu - to jest tekstówka, a zatem możesz zrobić copy&paste).

PS: IMO powinieneś sobie zrobić jakiś porządek z tym sytemem, bo jakoś mi się wydaje, że masz tam sporo namieszanego (w sensie jakieś przypadkowe rzeczy, które są podróżą z przeszłości - kiedyś działały, teraz już niekoniecznie, a uniemożliwiają działanie). Na przyszłość - zapisuj sobie każdą ingerencję (Twoją) w system, którą robisz z palca i w przestrzeni roota (czyli wszędzie oprócz /home/) - będzie łatwiej i Tobie i nam.

Piejanto

#37
@robson75

Robson JESTEŚ WIELKI !!!

miałem usuniętego [linux-lte] boś mi kiedyś kazał ale... [linux-lts-tkg-bmq] był !!

Usunąłem i zrestartowałem kompa. Miałem pietra, bo znów szukał tego elteesa do uruchomienia, ale mu przestawiłem na początku przed ładowaniem i ruszył prawdziwy ARCH. Później wkleiłem mu polecenie :
[sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg]
i znów zrestarowałem. Tym razem start poszedł już bezproblemowo

Po restarcie ( już po tym pierwszym) od razu pokazało mi się Wi-Fi. MAM Wi-Fi !!
Aha... [pacman -Sy linux linux-headers] tego nie musiałem robić bo miałem zainstalowane. Pokazało mi Octopi.
Teraz sobie Wasze uwagi pokopiuję i będe o tyle mądrzejszy. Przed usunięciem tego LTS-a BMQ zrobiłem aktualizację systemu i i wszystko się pięknie zaktualizowało.
Poprzednio aktualizowałem codziennie  [pak -m] oraz [pak -Syu] Od czasu do czasu robiłem [pak -Sc]. Teraz wiem, że mam do aktualizowania parę rzeczy więcej i mam nadzieję, ze już nie będę Wam, Panowie, zawracał głów.

@robson75
@pavbaranov
@ciubaka
@nycko
i Wszystkim innym, którzy tutaj zajrzeli
DZIĘKUJĘ.

PS
Jeśli chodzi o StormOS-a, to go chyba po prostu przeinstaluję od nowa, bo na tamtym kompie niewiele mam, a już wiem co mam zrobić jak system stanie i jak zainstalować [chaotic-aur] i [pak]
DZIĘ-KU-JĘ


robson75

Janek, jeżeli masz problemy z zapamiętaniem komendy
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfgTo wystarczy zainstalować paczkę update-grub (jest w repo chaotic).
I po każdej instalacji lub usunięciu kernela, wystarczy wykonać komendę
sudo update-grubTo jest to samo co
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
A tak w ogóle, to ja czułem w kościach że system Ci się uruchamia z LTS-a, bo niemożliwością było by żeby na kernelu linux nie było Wi-Fi.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

#39
@robson75

Dzięki Robert. Bo to jest tak, że jak mi się coś zawala i mi podpowiadacie, to na koniec, ja już prawie wszystko wiem. Tyle, że później nadchodzi "czas pokoju" w mojej bańce wiadomości sublimują w kierunku nicości. Ja sobię te Wasze uwagi kopiuję, porządkuję i mam. Ale, jak sam zauważyłeś w rozmowie ze mną panta rhei.
Wyciągam jedną z drugą poradę, i dryfuję w zupełnie nieznane zaułki.
A co do LTS.
Gdy mi kazałeś wyrzucić linux-lts, to ja to zrobiłem. Nawet wcześniej podpatrzyłem jak się ładuje i faktycznie zaczynał z LTS. Tyle tylko, że ten komunikat u mnie jest drobnym maczkiem i zaledwie przez chwilę. Po usunięciu linux-lts byłem spokojny. W Octopi widziałem, że jest zainstalowany linux-lts-tkg-bmq ale nawet mi przez myśl nie przeszło, że to też jest jakiś system, więc bałem się usunąć.

A teraz moje wrażenia z nowego Wi-Fi. Jeśli to nie jest wina plam na Słońcu, to jest to ogromy krok wstecz w stosunku do sterownika instalowanego z zewnątrz.
Mam w zasięgu trzy modemo-routery. Córka moja pracuje często on-line, więc dla pewności ma dwa i ja mam jeden, bo zabieram gdy wyjeżdżam. Na wszystkich jest fatalnie. Inne urządzenia pracują względnie dobrze, na tych modemo-routerach, a mój Asus po aktualizacji fatalnie. Tak ale jeszcze nie miałem, ale spotkałem się na Forum, że ktoś też nie był zachwycony. Może Arch jeszcze dopracuje ten sterownik rtl8821ce, ale na razie jest koszmarnie. Boję się cokolwiek robić, bo albo  nie łączy, albo jak połączy, to muli i co parę minut po prostu rwie łączność i sygnalizuje, że jestem w trybie off.  Gdy piszę ten text, dwa razy już mnie rozłączył i połączył. zasięg sygnału jest strasznie nierówny ze wszystkich trzech modemo-routerów. Od jednej kreski z ledwością, do pięciu kresek na krótko i znów spadek. Inne urządzenia, a may tu dwa smartfony, tablet i dwa laptopy poza tym Asusem (jeden z kulawym StormOS-em) chodzą całkiem poprawnie. Tylko Asus jest przetrącony. Aż się boję robić aktualizację przez Wi-Fi. Chyba ją wykonam po kablu.
Ale i tak się cieszę, że mnie wyprowadziliście na prostą.
Zdaję sobie sprawę, że gdy się denerwuję, to umyka mi trochę treści, bo przeskakuję napisane linijki, ale trudno mi nad tym zapanować. Jak już jestem na prostej, to wracam na spokojnie i odkrywam, com skaszanił.
Dzięki Robert za pomoc. Zajrzę jeszcze parę razy tutaj. Gdybyś miał jakiś pomysł
co do tego "jądrowego" sterownika, będę wdzięczny za wpis.
Obecnie nawet FaceBoka przeglądam ze smartfona, bo z Asusa się po prostu nie da. Przeważnie zaczyna się od komunikatu, że nie znaleziono strony.
Hłe, hłe... tyle się napisałem, a nie wiem, czy mi to ine przepadnie podczas wysyłania. Ale przed wysłaniem skopiuję sobie, com napisał.
Pozdrowienia.

PS.
Tym razem akurat poszło ładnie i bezproblemowo. Może się to ustabilizuje. Wczoraj było  jeszcze gorzej, bo w ogóle nie chciał łączyć nawet z modemo-routerem. Dziś łączy i nie żąda hasła.


 


 

robson75

Janek, nie używam Wi-Fi bo mam PC, ale na Twoim miejscu bym sprawdził iwd i zainstalował tą paczkę, następnie uruchom usługę
systemctl enable iwd.serviceRestart kompa.
Być może to coś da, ale na pewno warto spróbować.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Czerwiec 02, 2022, 11:39:46 PMJeśli to nie jest wina plam na Słońcu, to jest to ogromy krok wstecz w stosunku do sterownika instalowanego z zewnątrz.
Mam w zasięgu trzy modemo-routery. Córka moja pracuje często on-line, więc dla pewności ma dwa i ja mam jeden, bo zabieram gdy wyjeżdżam. Na wszystkich jest fatalnie. Inne urządzenia pracują względnie dobrze, na tych modemo-routerach, a mój Asus po aktualizacji fatalnie. Tak ale jeszcze nie miałem, ale spotkałem się na Forum, że ktoś też nie był zachwycony. Może Arch jeszcze dopracuje ten sterownik rtl8821ce, ale na razie jest koszmarnie.
1. Nie masz teraz rtl8821ce, a RTW88.
2. Arch nie rozwija RTW88 - to robi facet z Realteka.
3. To co piszesz (rwanie połączenia) jest/bywa ponoć normalną przypadłością RTW88 na niektórych kartach.
4. Jeśli Ci rwie się na RTW88, to zainstaluj ponownie rtl8821ce-dkms-git, zablokuj RTW88 (jeśli okaże się konieczne).
5. Piszesz, że masz 3 routery. Być może o 2 za dużo. Nie wiem, czy one pracują w jednej sieci, czy w trzech, ale w pierwszym przypadku w istocie może być tak, że na jednym będzie o wiele lepiej.

Piejanto

@pavbaranow
@robson75

próbowałem wyrzucać rtl8875ce ale mi pokazało:
# pcman -Rns rtl8821ce-dkms-git           
zsh: correct 'pcman' to 'pacman' [nyae]?

wiec, zostało po staremu.

Teraz jestem na kablu i chcę zrobić aktualizacje. Zobacze, czy bedzie komunikat [depmod rtl8821]

nie bardzo wiem jak zablokować RTW88

Jeśli chodzi o trzy routery, to miałem je i przedtem. Nie bardzo mi wychodzi wyrzucanie córki z domu razem ze sprzętem, bo jest ona pyskata.
Mój modemo-router ma swoja nazwę i jest całkowicie odrębną jednostką od dwu pozostałych modemo-routerów mojej córki.
Przechodzwenie z routera na router też nie stanowi, żadnego problemu z wyjątkiem podkradania sobie kilobajtów. taka ilość modemów jest szczególnie przydatna, gdy kończą się zasoby na jednej karcie, bo można przejść bezproblemowo na kartę w innym modemie, bez konieczności zawieszania pracy. No i jak już mówiłem, nie było dotychczas z tym problemów i obecnie tylko Asus mi robi internetowe afronty.
Zrobię aktualizację i zaraz tutaj wracam.



Piejanto

#43
@pavbaranov; @robson75

Była maleńka aktualizacyjka. Teraz [pak] jakoś inaczej pokazuje i poprzedni sposób wydawał mi się lepszy.

nie było informacji [depmod rtl8821ce] ale przy takich maleńkich aktualizacjach chyba jej nie miewałem i wczesniej.

Sprawdziłem w Octopi i mam zainstalowany pakiet rtl8821ce-dkms-git

Natomiast
[rtw88-dkms-git] nie jest zainstalowany

Zrobiłem czyszczenie [pak -Sc]

zrestartuję i spróbuję jak będzie z tym moim Wi-Fi
***********************************************************************
JESTEM NA Wi-Fi

Chyba wszystko wróciło do normy. Jak na razie chodzi bardzo ładnie chociaż pokazuje spore skoki transferu. Ale nie schodzi poniżej trzeciej kreski.  Faktem jest, że jestem w pokoiku z routero-modemem, ale też zaraz po odzyskaniu Wi-Fi nawet nie widział routera, a jak zobaczył to kazał wpisywać hasło, a po wpisaniu hasła i tak nie łączył. Na drugi dzień już łączył z routerem ale nie łączył z Internetem, a teraz jest zdecydowanie lepiej. Może to trzeba było "ujeździć" ?
Teraz jest jak za starych dobrych czasów.
Wielkie Wam dzięki, Panowie.
PS
Dam znać, jak to działa wieczorem, w pokoju, przez ścianę z routerem.
Pozdrowienia.



 







robson75

Cytat: Piejanto w Czerwiec 03, 2022, 12:09:16 PMpróbowałem wyrzucać rtl8875ce ale mi pokazało:
# pcman -Rns rtl8821ce-dkms-git           
zsh: correct 'pcman' to 'pacman' [nyae]?

wiec, zostało po staremu.
Bo zrobiłeś literówkę, nie pcman tylko pacman.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum