Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Eudora a Ubuntu

Zaczęty przez eudora, Maj 30, 2021, 04:18:13 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

eudora

Gdzie mogę znaleźć informację czy istnieje wersja Eudory na Linuxa?
Kilka lat temu Qualcomm udzielił licencji Muzeum https://computerhistory.org/press-releases/eudora-source-code/ .
Od kilku lat używam Linuxa, ale Eudore mogę mieć tylko przez Wine. Czasem coś się wykrzaczy, więc wolałabym normalnie.
Szukałam po necie, ale nigdzie nie znalazłam.
Wie ktoś może, czy istnieje linuxowa wersja Eudory? Albo jak mocno skomplikowane jest "przerobienie" jej na Linuxa, korzystając z otwartych źródeł? Czy to w ogóle możliwe?
Pozdrawiam

Albedo 0.64

Ogłaszając wstrzymanie rozwoju Eudory Qualcomm jednocześnie zapowiedział wypuszczenie zupełnie nowego programu pocztowego opartego o Thunderbirda. Wczesne wersje beta były dostępne w postaci dodatku dla Thunderbirda, późniejsze były rozpowszechniane w dwóch wersjach: dodatku o nazwie Penelope (oryginalna nazwa nowego projektu) oraz kompletnego archiwum zawierającego Thunderbird i wspomniany dodatek, o nazwie Eudora 8. Pierwsza wersja stabilna została wypuszczona 13.09.2010, kompletne archiwum nosi nazwę Eudora OSE 1.0 (OSE oznacza Open Source Edition – wersja oparta o wolne źródła). Dostępne są wersje dla Windows, OS X i (po raz pierwszy w historii) Linuksa. Podobnie jak Thunderbird, Eudora OSE w pełni obsługuje polskie litery. Od tego czasu nie ukazała się żadna nowa wersja, a domena eudora.com przekierowuje na mozilla.org. Tak więc projekt Eudora nie funkcjonuje od co najmniej kilku lat.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

eudora

Niestety Eudora OSE to była porażka. Każdy eudorowiec Ci to powie :) Dużo by gadać.
Mnie interesuje umożliwienie instalacji oryginalnej eudory 7.1.0.9 na ubuntu. Od kilku lat kod źródłowy jest dostępny pod wyżej zamieszczonym adresem.

PomPom

Kod jest dostępny od kilku lat, ale program ma lat kilkanaście i nikt się nie wziął za to, żeby zrobić port na Linuxa. Nie wystarczy tutaj tylko skompilować kod.
myk byle jak jako tako

eudora

A co trzeba jeszcze zrobic? Nie znam sie na tym zupelnie. Nie mam pojecia ile to moze byc pracy, a chcialabym nawet zlecic to komus. Tylko nie wiem, jakie to moga byc koszty. Ja uzywam tej wersji eudory na WINE i ona chodzi prawie bezblednie.

Albedo 0.64

Właściwie to nic z tym więcej nie zrobisz, projekt został porzucony lata temu a kompilacja ze źródeł wymaga zgodnych bibliotek systemowych, których już nie ma. Można jeszcze zastosować instalację Windows na maszynie wirtualnej (VirtualBox, QEMU itp.) Ja nie rozumiem takiego uporu w używaniu przestarzałych programów.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

robson75

#6
Cytat: Albedo 0.64 w Kwiecień 15, 2022, 01:36:41 PMJa nie rozumiem takiego uporu w używaniu przestarzałych programów.
Zgadzam się z Tobą, po kiego używać niewspieranego od lat klienta pocztowego, jeżeli jest masa innych prężnie rozwijanych, np. Thunderbird, Evolution, Balsa, Geary, Mailspring, oraz wiele innych.
Osobiście od lat używam Thunderbird-a, i jestem zadowolony.

EDIT.
Jeżeli chodzi o interfejs zbliżony do eudory, to bardzo podobny jest claws-mail.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

eudora

Cytat: Albedo 0.64 w Kwiecień 15, 2022, 01:36:41 PMWłaściwie to nic z tym więcej nie zrobisz, projekt został porzucony lata temu a kompilacja ze źródeł wymaga zgodnych bibliotek systemowych, których już nie ma. Można jeszcze zastosować instalację Windows na maszynie wirtualnej (VirtualBox, QEMU itp.) Ja nie rozumiem takiego uporu w używaniu przestarzałych programów.

Dlaczego Eudora? Długo by pisać. Próbowałam kilka razy zmienić i zawsze coś było nie tak. Długa lista.

Ja się nie znam zupełnie na programowaniu. Możesz mi powiedzieć, czy to oznacza, że nie da się zajrzeć do oryginalnego kodu programu i "dorobić" w nim jakby ścieżki, którą zrozumie linux? Albo zastąpić jakiś kawałek kodu przeznaczony dla Windowsa czy Maca (są dwie wersje) na zrozumiały dla ubuntu?
Myślałam, że na tym polega OSE, że można tam coś dorabiać. Sorry za takie pytania, ale nie do końca rozumiem "bibliotek systemowych" itd :)
"Maszyna wirtualna" to coś jak Wine?

Albedo 0.64

Przepisanie (właściwie - przeportowanie) programu do innego systemu nie polega na wprowadzeniu kilku nowych linijek do pliku konfiguracyjnego ale wymaga napisania programu bez mała od nowa. Jeżeli twórcy Eudory porzucili swój kod lata temu i oparli się o Thunderbirda to widocznie mieli ku temu powody lub nie mieli możliwości dalszego utrzymywania projektu. W Twoim przypadku pozostaje jedynie używanie emulacji starego środowiska dla tego programu (WINE, VBox, QEMU itp.). Dla porównania: producent samochodu (lodówki, komputera, odkurzacza itp.) porzuca stare technologie i wprowadza na rynek nowe modele a Ty się upierasz, że powinien wciąż produkować dla ciebie sprzęt sprzed 20-stu lat bo Ty się do niego przyzwyczaiłaś. To tak nie działa. Możesz co najwyżej naprawiać stare graty.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov

Cytat: eudora w Kwiecień 14, 2022, 05:05:39 PMMnie interesuje umożliwienie instalacji oryginalnej eudory 7.1.0.9 na ubuntu. Od kilku lat kod źródłowy jest dostępny pod wyżej zamieszczonym adresem.
Kod źródłowy wersji 7.x jest napisany pod określone systemy operacyjne, czyli pod Windows (bodaj 98) i ówczesnego MacOS. Oznacza to, że ten kod Eudory pozwala na skompilowanie oprogramowania, które "komunikuje" się z tymi dwoma systemami, wykorzystując tych systemów rozwiązania (np. w zakresie wyświetlania okien), biblioteki które dostarczane były przez tamte systemy itd. itp.. Tego kodu nie da się skompilować na linuksa, albowiem wynikiem będzie albo Eudora dla Windows, albo dla MacOS (nb. jeśli dobrze rozumiem, to są to dwa różne kody, napisane nawet w innych językach programowania). Przeportowanie tego na linuksa praktycznie nie jest możliwe, tak jak napisał @Albedo 0.64 to byłoby napisanie tego programu od nowa. Koszty? Prawdopodobnie od kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy w górę. To są setki godzin pracy.
Twoje pieniądze, ale ja bym pozostał przy WINE, jeśli już Eudorę w wersji 7.x musisz mieć.

eudora

Cytat: Albedo 0.64 w Kwiecień 29, 2022, 12:49:24 PMa Ty się upierasz, że powinien wciąż produkować dla ciebie sprzęt sprzed 20-stu lat bo Ty się do niego przyzwyczaiłaś. 

Nie. Ja szukam kogoś, kto mógłby to zrobić dla mnie na zlecenie, jeśli będzie mnie na to stać. To różnica.

eudora

Cytat: pavbaranov w Maj 04, 2022, 01:44:41 PMTego kodu nie da się skompilować na linuksa, albowiem wynikiem będzie albo Eudora dla Windows, albo dla MacOS (nb. jeśli dobrze rozumiem, to są to dwa różne kody, napisane nawet w innych językach programowania). [...] to byłoby napisanie tego programu od nowa. Koszty? Prawdopodobnie od kilkunastu/kilkudziesięciu tysięcy w górę. To są setki godzin pracy.
Twoje pieniądze, ale ja bym pozostał przy WINE, jeśli już Eudorę w wersji 7.x musisz mieć.

O. I o taką łopatologiczną odpowiedź mi chodziło. Choć niestety nie jest dla mnie pozytywna :)
Dzięki.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum