Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

InfoCentral + Wine – problemy z czcionką?

Zaczęty przez mirekc, Kwiecień 24, 2022, 01:13:43 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mirekc

Jest taki bardzo stary ,,windowsowy" program Corel InfoCentral 7.0 (właściwie PIM, ale tak naprawdę dużo więcej). Aplikacja bardzo dobrze działa pod Wine, z jednym wyjątkiem. W oryginale (Windows XP) okno kalendarza powinno wyglądać tak (wyciąłem interesujący mnie fragment):

Pod Wine wygląda to tak:

Podejrzewam, że problemem może być brak jakiejś czcionki, prawdopodobnie rastrowej, bo program jest bardzo stary. Jak zdiagnozować i naprawić taki problem? Jak dotąd doszedłem do tego, że InfoCentral nie raportuje mi braku jakichkolwiek czcionek, ale kalendarz nadal wygląda tak, jak wygląda. Dalej ,,na czuja" już mi ,,nie idzie".

pavbaranov

Zerknij na: https://wiki.archlinux.org/title/Wine#Fonts - może Cię naprowadzi. Dopóki jednak nie zainstalujesz w systemie czcionek Windows, to system będzie podkładał to co ma na pokładzie. W przypadku Archa i pochodnych, czcionki MS i ich instalacja przebiega tak: https://wiki.archlinux.org/title/Microsoft_fonts. W innych dystrybucjach mogą się one różnie nazywać. Najczęściej wystarczy znaleźć jakąś paczkę ms-fonts (lub podobnie) i umieścić ją pośród fontów. Niestety nie pamiętam - bo od lat WINE nie używam - czy mają one być "wewnątrz" katalogów WINE, czy nie.

mirekc

No więc zrobiłem tak. Skopiowałem czcionki z działającej instancji Windows XP (najpierw do katalogu home, tak mi było wygodniej).
mkdir /usr/share/fonts/WindowsFonts
cp ~/Fonts/* /usr/share/fonts/WindowsFonts/
chmod 644 /usr/share/fonts/WindowsFonts/*
fc-cache --force
Potem wyrzuciłem wszystkie wcześniej skopiowane pliki .fon z katalogu ~/.wine/drive_c/windows/Fonts żeby zacząć od ,,czystej konfiguracji".
W takiej sytuacji po wywołaniu InfoCentral pojawia się komunikat o braku czcionki Fixedsys.
Podlinkowałem skopiowane czcionki rastrowe:
cd ~/.wine/drive_c/windows/Fonts && for i in /usr/share/fonts/**/*.fon; do ln -s "$i" ; done
Po tej operacji komunikat o braku czcionki Fixedsys przestał się pojawiać, ale wygląd kalendarza się nie zmienił.
Podlinkowałem zatem pozostałe czcionki:
cd ~/.wine/drive_c/windows/Fonts && for i in /usr/share/fonts/**/*.{ttf,otf}; do ln -s "$i" ; done
Wszystkie czcionki są dostępne dla aplikacji Wine (sprawdzałem w Notepadzie), ale wygląd kalendarza w InfoCentral nie zmienił się. Tam nie ma opcji wyboru czcionki (to naprawdę bardzo stary program) więc nie wiem gdzie dalej eksperymentować. Jakieś pomysły?

pavbaranov

Sądzę, że najbardziej wnerwiają Cię daty w kalendarzu. To może być problem, który nie dotyczy czcionek. Z jakiegoś powodu część z nich została pogrubiona. InfoCentral miałem w łapie z 20 lat temu. Nie pamiętam, czy tam jest jakiś dobór czcionek w programie. Może tu by się udało. W przeciwnym przypadku będzie ciężko, bo znając życie rozmiar okienka jest w kodzie wbity na żywca. Jedyne co to winien podstawić domyślne jakieś czcionki. Niemniej jednak one mogą być... domyślne dla tego programu. Różnica w renderowaniu czcionek jest pomiędzy Windows, a linuksem spora i być może tu jest problem. Niestety - oprócz pomysłu z jakimś dostosowaniem w samym InfoCentral nie pomogę.

mirekc

Wnerwia mnie to ,,średnio". InfoCentral jest mi potrzebny do dostępu do starych kontaktów i bazy wiedzy którą kiedyś w nim wygenerowałem i nie opłaca mi się przerabiać. Kalendarza w tej aplikacji nie mam potrzeby używać, ale zapytać było warto, bo mogłoby się okazać że ktoś zna proste rozwiązanie. Jeśli nie to trudno – przeżyję.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum