Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

WIFI nie działa na linux

Zaczęty przez ambro123, Kwiecień 18, 2022, 06:42:11 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ambro123

Nie działa WIFI na przetestowanych dystrybucjach linux: Kubuntu, Manjaro, Zorin natomiast działa WIFI na Windows 10.
Sprzęt to laptop ASUS A516JA z zainstalowanym linuxem Zorin 16.1 i nie działa moduł WIFI.


lshw -c network
WARNING: you should run this program as super-user.
  *-network UNCLAIMED       
       description: Network controller
       product: RTL8821CE 802.11ac PCIe Wireless Network Adapter
       vendor: Realtek Semiconductor Co., Ltd.

Jestem początkującym użytkownikiem linux i próbowałem doinstalować sterowniki do RTL8821CE ze strony https://github.com/tomaspinho/rtl8821ce
Niestety bez powodzenia, najwyraźniej robię coś nie tak i wyskakują mi błędy.
Proszę o pomoc w naprawieniu WIFI.

pavbaranov


CDeB

W dystrybucjach ze stajni Ubuntu (Kubuntu na ten przykład) powinieneś wykonać następujące komendy w terminalu:

sudo apt install linux-generic-hwe-20.04-edge linux-headers-generic-hwe-20.04-edge
to zainstaluje kernel w wersji 5.13.x
następnie:

sudo apt purge rtl8821ce-dkms
sudo apt install rtl8821ce-dkms

Uruchom ponownie komputer, powinno działać.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

ambro123

#3
Próbowałem naprawić problem na wiele sposobów niestety dystrybucja linux Zorin 16.1 nie pozwalała na to w trybie offline - bez połączenia z internetem.

Naprawiłem niedziałające WIFI w ten sposób:
Podłączyłem do laptopa telefon z androidem i włączyłem w nim opcje Router USB - dzięki temu mogłem przesłać internet z telefonu do komputera.
Następnie w linux Zorin dzięki aplikacji dodatkowe sterowniki - pobrałem i zainstalowałem sterowniki RTL8821CE do WIFI .
Dziękuje wszystkim za pomoc.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum