Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Tablet + Linux

Zaczęty przez MSki, Marzec 30, 2022, 04:38:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Witam w temacie.
Dostałem od syna, który nie ma zamiaru się dłużej użerać z tym sprzętem - Lenovo IdeaPad Miix 10
Parametry urządzenia;
Processor - Intel Clover Trail-W Duo 1.5Ghz (dwurdzeniowy procesor Atom
Display Standard - IPS 10.1" 1366 × 768
Standard memory - 2GB LPDDR2
SSD - 64 GB or 128 GB
I/O port Micro HDMI port × 1
Micro USB 2.0 port × 1
Micro SD card slot × 1
Audio - Combo audio jack × 1
To dość stareńkie już urządzenie działa (jak na razie) pod Windowsem8.
Bardzo częste zawieszanie się systemu to taka "wartość dodana" dla użytkownika, aby się mocno irytował podczas jego użytkowania.

Przeglądając internet w poszukiwaniu rozwiązania problemu z samym systemem i zastąpienia W8 jakimś Linuksem spełzły w sumie na niczym, gdyż na jednej ze stron napisano, że "układ Clover Trail Atom nie działa z Linuksem".
https://www-pcworld-com.translate.goog/article/461326/intel_clover_trail_atom_chip_wont_work_with_linux.html?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl
Ten tablet i tak w sumie jest nieużywany i nieużywalny, więc można z nim zrobić wszystko ..łącznie i ostatecznie, z przewierceniem w nim dziury i zawieszeniem go na ścianie, jako wyraz bezsilności i partactwa firmy, która go wyprodukowała.

Jak sądzicie, można, oprócz wiercenia w nim dziury, coś jeszcze spróbować z nim zrobić ?

Dziękuję za zainteresowanie tematem.


pavbaranov

Po krótkim przeszukaniu sieci. Ten układ jest SoC i z uwagi na zintegrowanie tam pewnego chipu (Power VR, jeśli pamiętam) zdaje się, że nadal albo w ogóle nie jest wspierany, albo w sposób mocno ograniczony (z uwagi na zupełnie bazowe wsparcie dla tych ostatnich układów). Raczej masz do wyboru jednak MS vs. MS.

MSki

#2
Pavbaranov, ja zrozumiałem Twój wpis następująco - Chip Power VR blokuje instalowanie każdego innego systemu, oprócz M$ (?)
A może jednak da się coś zainstalować ? ;)
Przeglądałem dystrybucje przeznaczone na procesory Intel Atom i
https://pl.home-theater-designers.com/8-lightweight-linux-distros-ideal
i opisywana przez Pavroo MeGoo
https://archiveos.org/meego/

Albedo 0.64

MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov


MSki

Jak na razie, to ściągnąłem meego-netbook-ia32-1.2.0.img tylko nie wiem jak się zabrać za instalację tego systemu, chodzi o tą końcówkę "img".
Obie proponowane przez Was strony przeglądałem i w sumie niewiele tam znalazłem, zwłaszcza z tej pcsupport.lenovo.
Druga traktuje sprawę poglądowo, że można, ale nie przekierowuje na obrazy iso.
Sprawa nie jest w jakiś sposób priorytetowa, tym bardziej, że jakby się udało zainstalować na tym tablecie coś innego niż obecny W8, to byłoby fajnie, a jak nie, to dalej by leżał w szuflandii.

pavbaranov

Powiem tak - MeeGo chyba nie jest już wspierane i obecnie to Tizen. To MeeGo pochodzi z okolic 2016 r. Wg mnie - daj sobie z tym spokój. Inaczej możesz mieć problem z instalacją dowolnego oprogramowania, którego tam nie ma OTB.
Plik *.img to po prostu taki sam obraz jak *.iso - trzeba "wypalić" cokolwiek (pendrive, karta, CD-ROM) dowolnym programem.

MSki

Cytat: pavbaranov w Kwiecień 01, 2022, 04:30:11 PMPlik *.img to po prostu taki sam obraz jak *.iso - trzeba "wypalić" cokolwiek (pendrive, karta, CD-ROM) dowolnym programem.
Dzięki za wyjaśnienie, akurat nadarzyła się okazja, abym dowiedział się co to twór ten .img bo spotkałem się z takim opisem na końcu pliku, ale nigdy tego nie wiedziałem.
Hmm, czyli muszę szukać dalej, ale na stronie którą podesłałeś, występuje co prawda PuppyLinux, ale nie mogę znaleźć obrazu ios/img pod ten procesor. Może nieumiejętnie szukam (?)

pavbaranov

Cóż - spróbuj wersji "zwykłej".

Albedo 0.64

Zastanawiam się, czy na takim tablecie nie trzeba "flashować" ROM-u tak jak na smartfonach? Może pójdzie instalacja z pliku .img bezpośrednio z bootloadera?
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov

Różnie. Są takie, które wymagają wgrania tak jak w przypadku Androida, a są takie, gdzie instalację przeprowadzasz jak normalnego lina. Te ostatnie to zwykle są oparte na Celeronie, z tego co wiem. Jak jest z Atomem - bladego pojęcia nie mam. Zerknij na: https://duckduckgo.com/?t=ffab&q=Lenovo+IdeaPad+Miix+10+linux&ia=web - nie wszystkie wpisy dotyczą Twojego, ale może jakiś pomysł znajdziesz.
Ja mam tablet z Celeronem i... odpadłem. Nie mam czasu go zmusić w ogóle do zabootowania się z SD (choć taką opcję ma). Teoretycznie mogę tam zainstalować np. Plasma Mobile na dowolnym distro.

MSki

#11
Nie to, abym na siłę podbijał temat, ale zastanawiam się, jak to możliwe, aby;
- zmuszać użytkownika do pracy na takim, a nie innym systemie (W8.1),
- jak można instalować ten system na urządzeniu, które ledwo co daje radę uciągnąć sam system, a po krótkim użytkowaniu całość staje dęba,
- pomijam w rozważaniach brak możliwości wymiany w cywilizowany sposób baterii, a więc urządzenie po czasie jest śmieciem niebiodegradowalnym, a przecież tak każą nam walczyć o czystość planety.

Są upały, wentylatory pracują, więc w roli przyciski do papieru sprawdza się idealnie.

ciubaka

Ja kiedyś próbowałem wgrać cokolwiek na Lumię 940xl, ale też nie dałem rady. Szkoda, bo to fajny sprzęt jest i nadal leży w szuflandii. Masakra z tymi Oknami na tablety/telefony ...

R

#13
Witam.
Spróbuj Mint z Xfce. Ostatni tydzień spędziłem na bojach z Lenovo miix 3-830. Mint chodził z livecd i stanowił bazę, ostatecznie teraz jest q4os (też dobrze chodził z live), Exegnu z  Trinity także wystartował od ręki z live, był tylko problem z konfiguracją sieci, bo nie widział stacji i z uwagi na przeciążenie CPU wyłączało dźwięk, ale to było z live.
U mnie był problem z uefi 32 bity a tablet 64, konieczne było dogranie pliku bootia32.efi w katalogu EFI/boot więc nagrywanie na pendrive musi pozwalać na późniejsze dogranie pliku albo trzeba edytować ISO.
Q4OS miał problem z instalacją bo w wersji 64 była błędna ścieżka do katalogu i386 który nie został umieszczony w ISO i przy próbie instalacji na koniec zgłaszał błąd i nie instalował grub. Instalacja Mint pomogła ale były dwa systemy, więc ostatecznie stanęło na wersji i386 a nie 64. Dalsze testy w toku. Łącznie próbowałem kilkanaście lekkich dystrybucji.
Może coś to pomoże.

MSki

Zakładając ten temat, czują się w obowiązku poinformować, że tabletu Lenovo IdeaPad Miix 10 już nie posiadam.
Nie znaczy to, że temat zamykam, gdyż każda nowa informacja zawarta w nim pomóc może kolejnym posiadaczom takiego sprzętu ..lub ich ostrzeże przed jego nabywaniem.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie i wszystkie wartościowe wpisy.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum