Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Solus Budgie - tworzenie plików/katalogów na pulpicie.

Zaczęty przez FanFan, Marzec 18, 2022, 10:10:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

FanFan

Cześć :)

Orientujecie się może, czy w Solusie ze środowiskiem Budgie, można normalnie korzystać z pulpitu, czyli tworzyć na nim pliki, lub katalogi?

Pod prawym przyciskiem myszy, mam tylko dwie pozycje z settings i nie ma tam możliwości zainicjowania utworzenia pliku/katalogu.

Wcześniej co prawda spotykałem się z tym, że w różnych wersjach Linuxa, była możliwość wyboru za co ma odpowiadać prawy przycisk myszki, ale w wypadku Solusa, wypatrzyłem już oczy, śledząc menu, za menu i nie widzę tutaj takiego ustawienia.

Co ciekawe, w wersji Solusa "Plasma", wszystko działa jak należy, bez udziwnień w stylu braku możliwości używania pulpitu.

Może ktoś coś kojarzy i byłby tak dobry, aby pomóc rozwiązać tą nieprzyjemną zagadkę?

Pozdrawiam :)

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110


FanFan

No właśnie nie :)

Szukając wczoraj rozwiązania, również natrafiłem na podane przez was strony i przez chwilę ucieszyłem się, że problem zostanie za chwilę rozwiązany, ale tak się nie stało.

Oczywiście, aby pojawiły się jakiekolwiek ikony na pulpicie, faktycznie trzeba przełączyć ten suwak z poradnika, ale nie powoduje to, możliwości tworzenia nowych plików i katalogów na pulpicie. Rzecz w tym, że pod prawym klawiszem myszki, nie ma przypisanej funkcji do tworzenia plików/katalogów, a pojawia się jedynie to co można zobaczyć na poniższym zdjęciu.



Skoro nigdzie nie udaje mi się znaleźć rozwiązania tego problemu, być może jest to jeden z tych udziwnionych OSów, w których nie da się normalnie korzystać z pulpitu, a spotkałem się już z dość zbliżoną sytuacją np. w Antixie, Bodhi, czy Puppy, gdzie aby tworzyć jakieś skróty na pulpicie, czy tworzyć pliki/katalogi, nie można robić tego normalnie, tylko poprzez jakieś  kombinacje.

Niemniej przypominam, że ja w tym wątku nie pytam o to jak używać skrótów na pulpicie, a szukam rozwiązania na to, aby prawy klawisz myszki pozwalał na tworzenie nowych katalogów, czy też plików tekstowych na pulpicie.
To jeszcze tak na marginesie, ale aby dopełnić obrazu sytuacji. Lewy przycisk myszki, też nie zachowuje się standardowo, nie można na przykład przesunąć żadnej ikony na pulpicie - musi ona być tam gdzie akurat została z automatu umiejscowiona, czy też nie da się zaznaczyć jakiegoś obszaru, poprzez przyciśnięcie lewego myszki i przeciągnięcie kursorem,  aby powstał kształt kwadratu, którym np. chcemy zaznaczyć kilka plików...











sovtware

Ikony można dodawać lecz jeżeli chodzi o takie menu :



to nie wiem jak to ustawić i czy jest taka możliwość 

obecnie używam Ubuntu Budgie

pozdrawiam

sovtware

Cytat: sovtware w Kwiecień 01, 2023, 02:46:19 AMIkony można dodawać lecz jeżeli chodzi o takie menu :



to nie wiem jak to ustawić i czy jest taka możliwość

obecnie używam Ubuntu Budgie

z solus bym zrezygnował niby aktualizacje pakietów są lecz ostatnia wydana płyta instalacyjna z roku 2017

pozdrawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum