Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Powłoki nowe (Debian i debianowe)

Zaczęty przez lcoyote, Luty 07, 2022, 10:41:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piotr_1988

#30
A po co Ty siedziesz cały czas na roocie? sudo -s działa w ion--tak wejdzisz na stałe na roota:
sudo -s

Edit: jak poużywasz troszkę ion, polecenia będą się podpowiadać i kolorować z zapamiętanych.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lcoyote

Cytat: Piotr_1988 w Luty 12, 2022, 08:12:13 PM
A po co Ty siedziesz cały czas na roocie? sudo -s działa w ion--tak wejdzisz na stałe na roota:
sudo -s
Edit: jak poużywasz troszkę ion, polecenia będą się podpowiadać i kolorować z zapamiętanych.
Na koncie root -jestem tylko wtedy "gdy czmonię/grzebie" w systemie. A jak zmienić na inną powłokę? Bo standardowe polecenie nie działa?
chsh -s /usr/bin/fish
cat /etc/shells
Cytat# /etc/shells: valid login shells
/bin/sh
/bin/bash
/usr/bin/bash
/bin/rbash
/usr/bin/rbash
/bin/dash
/usr/bin/dash
/usr/bin/fish
/usr//bin/ion
Nowe jądro wczoraj zainstalowane pomogło w kompilacji, zaraz zobaczę ten programik, co wcześniej podesłałeś link, czy też będzie działać  :o 8)
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

lcoyote

Cytat: Piotr_1988 w Luty 09, 2022, 09:35:42 PM
Skoro interesują Cię ponadto języki obce, może skusisz się na instalację tej aplikacji lingwistycznej w Rust (narzędzie do wyświetlania wymowy i konwertowania ortografii w różnych językach):
cargo install lngcnv --version 1.1.0
Wiem, że ta aplikacja się kompiluje i działa, gdyż sam ją napisałem. 8) Choć jest to bardzo wstępny etap rozwoju i wciąż pracuję nad rozbudowaniem bazy języków i wdrożeniem kolejnych przydatnych funkcji. Cargo powinien pobrać źródła, przeprowadzić kompilację i wrzucić plik do .cargo/bin/ Czy będą błędy u Ciebie?
Na razie zassało wszystko OK i kompiluje - 115 ze 173 - nowy kernel !!!!! Panowie i Panie  :-* ::) :o
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Piotr_1988

#33
Cytat: lcoyote w Luty 12, 2022, 09:15:16 PM
A jak zmienić na inną powłokę? Bo standardowe polecenie nie działa?
To już nie jest pytanie z iona lecz z Debiana. Z Debianem nie pomogę, gdyż Debiana nie używam.

Cytat: lcoyote w Luty 12, 2022, 09:15:16 PM
Nowe jądro wczoraj zainstalowane pomogło w kompilacji, zaraz zobaczę ten programik, co wcześniej podesłałeś link, czy też będzie działać  :o 8)
Może wytnij --version 1.1.0 i wpisuj bez sudo cargo install lngcnv, to się powinna z automatu zawsze najświeższa wersja pobierać (obecnie 1.2.0).

Jeśli Twój kompilator nie obsługuje Rust Edition 2021, to się program nie skompiluje tą metodą... Edycje były trzy: 2015, 2018 i 2021, z czego Twój kompilator na Debianie zdaje się obsługiwać jedynie 2015 i 2018, jak wynikalo z Twojego komunikatu. Nowsze kompilatory będą obsługiwać wszystkie starsze edycje Rust, w tym z 2015, 2018 i 2021 "do końca świata" lub do końca istnienia języka Rust, ale w starszym kompilatorze z natury rzeczy mogą być problemy z obsługą nowszych edycji języka niż sam kompilator.

To jest jednak zależność potrzebna do kompilacji i jest określona w pliku Cargo.toml, a nie do działania programu! Język jest kompilowany, a nie intrepretowany, a kod maszynowy wychodzi identyczny ze starszych i z nowszych edycji. Możesz więc spróbować ominąć tę "zależność" pobierając z GitHuba źródła programu (plik main.rs w katalogu src) i kompilując je bezpośrednio za pomocą rustc (czyli bez użycia cargo i bez użycia odnośnych configów z Cargo.toml):
rustc ./main.rs
Nie testowałem tej metody na starych wersjach rustc, ale w teorii program powinnien się skompilować (albo wskazać błędy i co należy w kodzie edytować).
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lcoyote

 >:( :o holerka znowu RUSH nie przekompilował się
CytatCompiling toml_edit v0.13.4
   Compiling cargo-util v0.1.2 (/root/cargo/crates/cargo-util)
error[E0658]: use of unstable library feature 'is_symlink'
   --> crates/cargo-util/src/paths.rs:423:10
    |
423 |         .is_symlink()
    |          ^^^^^^^^^^
    |
    = note: see issue #85748 <https://github.com/rust-lang/rust/issues/85748> for more information

For more information about this error, try `rustc --explain E0658`.
error: could not compile `cargo-util` due to previous error
warning: build failed, waiting for other jobs to finish...
error: build failed
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Piotr_1988

Cytat: lcoyote w Luty 12, 2022, 10:03:38 PM
>:( :o holerka znowu RUSH nie przekompilował się
CytatCompiling toml_edit v0.13.4
   Compiling cargo-util v0.1.2 (/root/cargo/crates/cargo-util)
error[E0658]: use of unstable library feature 'is_symlink'
   --> crates/cargo-util/src/paths.rs:423:10
    |
423 |         .is_symlink()
    |          ^^^^^^^^^^
    |
    = note: see issue #85748 <https://github.com/rust-lang/rust/issues/85748> for more information

For more information about this error, try `rustc --explain E0658`.
error: could not compile `cargo-util` due to previous error
warning: build failed, waiting for other jobs to finish...
error: build failed
Ale co Ty kompilowałeś, bo to nie jest mój program? ???
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lcoyote

 :o wpisałem
cargo install lngcnv by najnowszą wersję zassać i po kompilacji (wg. tego co podałeś??!!) i tak wyszło z konsoli.  :'(
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Piotr_1988

Cytat: lcoyote w Luty 12, 2022, 11:39:00 PM
:o wpisałem
cargo install lngcnv by najnowszą wersję zassać i po kompilacji (wg. tego co podałeś??!!) i tak wyszło z konsoli.  :'(
A podaj mi jeszcze wersję cargo i rust:
cargo --version
rustc --version

Jak wynika z wcześniejszego komunikatu, który podałeś:
Cytatthis version of Cargo is older than the `2021` edition, and only supports `2015` and `2018` editions.
W moim pliku Cargo.toml z którego czyta kompilator widnieje tymczasem:
Cytatedition = "2021"
Masz stare cargo, co wynika wprost z komunikatu. Aby to obejść musiałbyś pobrać źródła z GiHuba i edytować Cargo.toml zamieniając "2021" na "2018" i wówczas -o ile nie ma różnic w składni, czego szczerze nie sprawdzałem- program się skompiluje z użyciem starego cargo.

Debian ma ogólnie bardzo stare pakiety. Słabe distro dla eksperymentatorów. ;)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lcoyote

 ??? ;)
Cytatcargo --version
cargo 1.57.0
Cytatchristophe@christophe ~> rustc --version
rustc 1.57.0
wiesz ja ogólnie dopiero jak miałem ze dwa lata temu (przez rok) Manjaro i Mabox i zaznaczyłem repozytoria AUR - czyli mogłem poleceniem
yay balena-etcher -tutaj jeszcze chyba -R
zasysać i kompilować pakiety programów pod swój laptop - to kompilacji nie robiłem, bo nie miałem potrzeby takowej. Owszem naprawiam kompy, grzebie w nich (system i komponenty elektroniki) ale programowanie - nie zagłębiałem się w te klocki.  :'( :o 8)
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Piotr_1988

Cytat: lcoyote w Luty 13, 2022, 12:13:10 AM
??? ;)
Cytatcargo --version
cargo 1.57.0
Cytatchristophe@christophe ~> rustc --version
rustc 1.57.0
Działa od wersji 1.58.0 w górę. :P

Cytat: lcoyote w Luty 13, 2022, 12:13:10 AM
wiesz ja ogólnie dopiero jak miałem ze dwa lata temu (przez rok) Manjaro i Mabox i zaznaczyłem repozytoria AUR - czyli mogłem poleceniem
yay balena-etcher -tutaj jeszcze chyba -R
zasysać i kompilować pakiety programów pod swój laptop - to kompilacji nie robiłem, bo nie miałem potrzeby takowej. Owszem naprawiam kompy, grzebie w nich (system i komponenty elektroniki) ale programowanie - nie zagłębiałem się w te klocki.  :'( :o 8)
Mnie już znudziło interesowanie się "co nowego w Linuxie" i zamiast interesować się tym, co zrobili inni, zacząłem pisać własny soft...  8) I mogę od teraz samego siebie krytykować. :P
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lcoyote

 :o wiesz - mnie wcześniej nie interesowało jakiekolwiek forum - z Linux od 2001 roku a dopiero na retrre (tutejsza emerytura) od 2017 weszłem i zarejestrowałem się na jakimkolwiek forum Linux  :-\ :o Debian Polska po dwóch miechach -nie wchodzę - dziwne forum, Mint Polska - po dwóch tygodniach - zaprzestanie, Ubuntu Polska - czasem choć bardzo rzadko, Manjaro, Mabox - rezygnacja. Z polskich forów o Linux obecnie Linuxowcy Polska i Debian Francja - jak na razie jakoś leci - trudno jednak prorokować, bo czasem "ręce i nogi opadają" - piszesz info i od razu odzew " że to wbrew czemuś tam" - ale wbrew czemu??? jakims ustaleniom?? czyim???
Sprzęt jest mój i nawet młotkiem mogę go naprawiać !!! - zdrowie jest moje i jeśli chcę idę do weterynarzy ludzkich lub leczę się sam !!!  :o ???  Wszystko co dotyczy mnie jest moją własnością, którą będę bronił z poświęceniem siebie całego.
Warto poczytać na głos:
CytatWdzięcznopis
Potężne Meksykańskie Błogosławieństwo Uwolnienia Rodu, Przebaczenia i Uznania Własnej Boskości

Uwalniam moich rodziców od poczucia, że mnie zawiedli.
Uwalniam moje dzieci od potrzeby dania mi dumy; aby mogły pisać swoje własne drogi według swoich serc, które szeptane są cały czas w ich duszach.
Zwalniam mojego partnera z obowiązku uzupełnienia, dopełnienia mnie. Niczego mi nie brakuje, jestem całością, uczę się od wszystkich istot przez cały czas.
Dziękuję dziadkom i przodkom, którzy zebrali się, abym mógł dzisiaj oddychac życiem. Uwalniam ich od dawnych niepowodzeń i niespełnionych pragnień, świadomych, że zrobili wszystko, co w ich mocy, aby rozwiazać swoje sytuacje w świadomości, którą mieli w tym momencie. Szanuję was, kocham was i uznaję was za niewinnych.
Jestem przezroczysty w Twoich oczach, więc wiesz, że nie ukrywam się, ani nie jestem winien niczego poza byciem wiernym sobie i mojemu istnieniu.
Czynię z mądrością serca, mam świadomość, że wypełniam swój życiowy projekt, wolny od niewidzialnej i widocznej lojalności rodzinnej, która mogłaby zakłucić mój pokój i szczęście, które są moimi jedynymi obowiązkami.
Wyrzekam się roli zbawiciela, bycia osobą, która jednoczy lub spełnia oczekiwania innych.
Ucząc się przez i tylko poprzez miłość, błogosławię moją esencję, mój sposób wyrażania, nawet jeśli ktoś może mnie nie zrozumieć.
Rozumiem siebie, ponieważ tylko ja przeżyłem i doświadczyłem swojej historii; ponieważ znam siebie, wiem kim jestem, co czuję, co robię i dlaczego to robię.
Szanuję i akceptuję siebie.
Czczę Boskość we mnie i w Tobie.
Jesteśmy wolni.
:o 8) chwała ludziom obudzonym z Matrixa
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

robson75

Cytat: lcoyote w Luty 07, 2022, 10:41:59 PM
sudo chsh -s /usr/bin/fish christophe
Zapomniałeś dodać że trzeba też uwzględnić roota
chsh -s /bin/zsh root
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lcoyote

Cytat: robson75 w Luty 22, 2022, 10:20:35 PM
Cytat: lcoyote w Luty 07, 2022, 10:41:59 PM
sudo chsh -s /usr/bin/fish christophe
Zapomniałeś dodać że trzeba też uwzględnić roota
chsh -s /bin/zsh root
Ja nie zapomniałem, w Debianie zwykły użytkownik nie może wykonać sudo i próbowałem nadać sobie uprawnienia — niestety nic nie przechodzi. Muszę poprzez su - i wtedy komenda root'a — dlatego bez sudo  :o 8)
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Zobacz najnowsze wiadomości na forum